Jak stworzyć wirtualną galerię z wykorzystaniem narzędzia ArtSteps? Dowiedzieli się tego uczestnicy warsztatów „Art Steps – warsztaty z projektowania wirtualnej galerii historii lokalnej”. Spotkanie odbyło się 29 maja 2024 r. w dawnym zborze ewangelickim, jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa we wsi Letnica w województwie lubuskim. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Tropiciele historii”. Projekt, dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy, otrzymał dofinansowanie z programu „Patriotyzm Jutra 2024”.
ArtSteps – co to takiego?
ArtSteps to platforma internetowa, której nazwę można przetłumaczyć jako ścieżki lub szlaki sztuki. To innowacyjne narzędzie, które umożliwia intuicyjne tworzenie wirtualnych wystaw. Przestrzenie te można następnie udostępniać innym użytkownikom sieci. Robi się to za pomocą linka internetowego lub umieszcza specjalny fragment kodu na stronie WWW. Co ciekawe, po wystawach poruszać się można także z wykorzystaniem gogli VR (wirtualnej rzeczywistości).
Platforma umożliwia użytkownikom bezpłatne projektowanie trójwymiarowych galerii, w których mogą następnie umieszczać artefakty w postaci plików zawierających zdjęcia, grafiki, teksty, wideo, dźwięki, a nawet obiekty 3D. Pozwala to kreować interaktywne i angażujące doświadczenia dla zwiedzających. ArtSteps to idealne rozwiązanie zarówno dla instytucji kultury, jak i dla osób prywatnych, które chcą dzielić się swoją twórczością lub dokumentować ważne wydarzenia.
Tworzenie wirtualnych galerii historii lokalnej Letnicy
Głównym celem warsztatów w Letnicy było rozwinięcie umiejętności cyfrowych młodzieży oraz zainteresowanie ich lokalną historią. Dodatkowo uczestnicy wzbogacili wiedzę w zakresie działalności muzeów oraz możliwości wirtualnego zwiedzania różnych instytucji kultury na świecie.
Podczas spotkania uczniowie z okolicznych szkół uczyli się podstaw obsługi Art Steps oraz tworzenia wystaw:
- poznali interfejs, funkcje i możliwości platformy,
- dowiedzieli się, jakie kroki należy podjąć planując stworzenie wystawy muzealnej,
- zbierali i opracowywali materiały na własne wystawy (w tym tworzyli własne materiały podczas mini pleneru fotograficznego),
- planowali przestrzeń wirtualnej galerii,
- tworzyli swoje wirtualne wystawy.
Warsztaty zaowocowały powstaniem kilku wirtualnych wystaw, które są dostępne na platformie ArtSteps. Każda z nich to unikalna opowieść o Letnicy, stworzona przez młodych ludzi z pasją i zaangażowaniem.
Kliknij w drzwi, aby wejść do wirtualnej galerii poświęconej lokalnej historii Letnicy! Po galerii możesz poruszać się klikając lewym guzikiem myszy lub posługując się strzałkami (przód, tył, lewo, prawo) na klawiaturze komputera lub laptopa:
Dlaczego warto uczestniczyć w warsztatach tworzenia wirtualnych galerii w Art Steps?
Udział w warsztatach z ArtSteps to okazja do nauki nowoczesnych technologii oraz twórczej pracy z historią i kulturą. Dzięki spotkaniu w Letnicy młodzież nie tylko zdobyła nowe umiejętności techniczne, ale także zacieśniła więzi ze swoją historią i lepiej zrozumiała znaczenie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Warsztaty z projektowania wirtualnej galerii historii lokalnej pozwalają uczestnikom:
- rozwijać kreatywność oraz umiejętności cyfrowe poprzez opanowanie nowego narzędzia do tworzenia interaktywnych treści,
- tworzyć unikalne, trójwymiarowe wystawy, które można udostępniać innym użytkownikom
- zwiększać zaangażowanie społeczne dzięki promowaniu lokalnej historii i kultury, również w swojej grupie rówieśniczej,
- odkrywać nowe sposobów prezentacji treści.
Podsumowując, ArtSteps to bezpłatne, ale potężne narzędzie. Dzięki połączeniu przyjaznego interfejsu, nowych technologii i kreatywności, może odmienić sposób, w jaki młodzież postrzegać będzie naukę o historii i kulturze. Dzięki wsparciu programu „Patriotyzm Jutra 2024” i zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy, lokalna młodzież z Letnicy mogła tego doświadczyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystania ArtSteps w twojej instytucji, zapraszamy do kontaktu!
Chcesz zorganizować warsztaty dla młodzieży w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami!