Home szkolenianowe technologie Nowe technologie w bibliotece: VR, AR, tablet, smartfon

Nowe technologie w bibliotece: VR, AR, tablet, smartfon

22 września to międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Ja jednak wsiadłam za kierownicę i pojechałam do Stargardu by w gościnnych murach Domu Kultury Kolejarza poprowadzić szkolenie „Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak zmienić smartfona w narzędzie do VR”. To była wspaniała okazja by poznać niesamowitych stargardzkich bibliotekarzy. 

VR, AR – podstawy teoretyczne

Zaczęliśmy od teorii. Trochę historii, kilka obcojęzycznych pojęć technicznych i widoczny entuzjazm bibliotekarzy, którzy byli autentycznie zainteresowani tematem. Zadawali dużo pytań, kilkukrotnie „zmuszając” mnie do szybkich poszukiwań dodatkowych materiałów w sieci. 

Po omówieniu podstawowych zagadnień technicznych „weszliśmy” w świat sprzętu. Pokazałam aktualne modele, ceny, specyfikę, wady i zalety najpopularniejszych urządzeń. Na zakończenie części teoretycznej pokazałam źródła i rodzaje aplikacji współpracujących z omawianymi technologiami. 

Wkładamy okulary, łapiemy tablety

Druga część spotkania była zdecydowanie bardziej rozrywkowa. Rozpoczęliśmy testowanie różnych aplikacji VR i AR pod kątem wykorzystania w bibliotece. Od najpopularniejszy takich jak Google Cardboard, po znajdujące się na dalszych stronach wyszukiwania w sklepie Play. Przy okazji zwróciłam uwagę na to, czym się kierować przy wyborze aplikacji, na co zwracać uwagę przed zainstalowaniem i jak uniknąć niechcianych opłat dodatkowych. 

Ze względu na fakt, że używanie okularów VR u najmłodszych dzieci może powodować problemy ze zdrowiem. Trochę uwagi poświęciliśmy na testowanie przeznaczonych dla nich programów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Wielkie testowanie zakończyliśmy oglądając dinozaury w autonomicznych goglach VR. 

A jak to wykorzystać?

W ostatniej części szkolenia wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób twórczo i kreatywnie wykorzystać VR i AR w pracy biblioteki. Podzieliłam się własnymi doświadczeniami i znanymi mi dobrymi praktykami. To dało podstawę do wspólnych poszukiwań nowych rozwiązań i pomysłów. Spotkanie zakończyliśmy konkluzją, że biblioteki nie mogą unikać nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki. Jeśli chcą zdobywać nowych czytelników muszą być nie tylko „on-line”, ale także „on-VR”.

VR w biblioteceSzkolenia dla tak zaangażowanych bibliotekarzy zawsze prowadzę z ogromną przyjemnością. Do Stargardu na pewno jeszcze wrócę. Mam tam teraz spore grono nowych znajomych. 

Chcesz wdrożyć nowe technologie w swojej instytucji? Pomyśl o udziale w programie dotacyjnym „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, który umożliwi Ci budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację biblioteki!

Jak zbudować nowoczesną bibliotekęOgłoszony przez Instytut Książki program „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” to szansa na dofinansowanie projektu polegającego na budowie, przebudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji biblioteki.

Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Jak mądrze zaplanować budowę lub przebudowę biblioteki? W jaki sposób zaprojektować usługi i wdrożyć nowe technologie? Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie?

Podczas webinarium podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem w projektowaniu innowacyjnych bibliotek. Poznasz konkretne przykłady wykorzystania narzędzi z zakresu service design (projektowania usług) i dowiesz się, jak zbadać, a następnie odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych przyszłych użytkowników.

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Wirtualna rzeczywistość (VR, AR) w bibliotece w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także