Home szkoleniamarketing 50 sposobów na promocję czytelnictwa

50 sposobów na promocję czytelnictwa

Moje autorskie szkolenie „50 sposobów na promocję czytelnictwa” za każdym razem wygląda nieco inaczej. Każda instytucja uzupełnia moją prezentację swoimi pomysłami, ja zaś staram się wybierać te najlepsze i pokazuję je w kolejnych miejscach. Szkolenie to jednak nie tylko przegląd różnych przykładów, ale przede wszystkim rozmowa i dzielenie się doświadczeniami. Rozmawiamy w ogóle o marketingu, o tym, które działania są skuteczne, a które nie sprawdzają się w bibliotece.

Marketing w bibliotece

Szkolenie w Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu

Szkolenie w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Kaźmierzu

Marketing to działania, które podejmuje się, by promować produkty i usługi. Zanim przejdziemy do 50 sposobów musimy zacząć od podstaw. Dlatego omawiamy dostępne narzędzia i aktualne trendy. Głównie w mediach społecznościowych, bo już od wielu lat to medium wydaje się najskuteczniejsze. Przede wszystkim umożliwia dwukierunkową komunikację. Na Facebooku i Instagramie otrzymujemy reakcje i komentarze, które pokazują nam, co podoba się odbiorcom. To dobre narzędzie do diagnozy potrzeb i oczekiwań użytkowników biblioteki, prawda? My zaś możemy poinformować ich o nowościach książkowych, aktualnej ofercie i najbliższych wydarzeniach.

Ale działania online to oczywiście nie wszystko. Podczas szkolenia pokazuję również ciekawe pomysły na akcje, plakaty i ulotki albo okazyjne półki z książkami. Bo już samo ustawienie książek (np. okładką przodem do czytelnika) może wywołać odpowiedni, promocyjny efekt.

Segmentacja odbiorców

Szkolenie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy

Szkolenie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy

Skoro już mówimy o pomysłach to zacznijmy od segmentacji, bo przecież nie każdy sposób zadziała na każdego. Można myśleć o odbiorcach w kategorii ich zainteresowań – według gatunków literackich, które czytają. Można również podzielić ich ze względu na przedział wiekowy. W innym tonie piszemy do seniorów, a inaczej piszemy do nastolatków. Młodych ludzi próżno też szukać na Facebooku! Dlatego zanim odpowiemy sobie na pytanie „CO publikujemy?” musimy sobie odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań: JAK, KIEDY, GDZIE i przede wszystkim właśnie DO KOGO.

Podczas szkolenia dzielę użytkowników biblioteki na czytelników i nie-czytelników.
Jak stworzyć ofertę dla książkowych koneserów?
I jak przyciągnąć do biblioteki tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak wspaniałe jest czytanie?

50 sposobów na promocję czytelnictwa

No to zaczynamy! Wydawałoby się, że z czytelnikami jest łatwiej. Ale czy potrafimy ich zaskoczyć? Czy wiemy, jak komunikować się z nimi, aby nawiązać trwałą relację i zbudować w nich poczucie, że są naszymi „klientami premium”?

Szkolenie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń

Szkolenie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Krzywiń

Wśród pomysłów pojawiają się na przykład sposoby na wykorzystanie cytatów z książek – tak rzadko publikowanych przez biblioteki! Albo karteczki-polecajki, które odsyłają czytelników od jednej książki do następnej tropem autora, wydawnictwa, cyklu lub tematu. Innym świetnym sposobem na promocję książek są pomysłowe zdjęcia, książkowa fotobudka albo cały film z unboxingu nowych tytułów.

A co zrobić z nie-czytelnikami? Najlepiej trafić do nich innymi drogami… Na przykład poprzez film, pokazując książki, na których podstawie powstały Netflixowe seriale. Albo przez grę – mobilne gry ActionTrack odwołują się zazwyczaj do lokalnej historii albo wybranej książki. A może do fanów planszówek trafi literacka gra wielkoformatowa? Warto zaproponować odbiorcom pracę nad archiwum społecznym, ciekawe warsztaty albo zwykłe miejsce z wygodnym fotelem i kawą…

Szukasz pomysłów na działania w bibliotece?

Inspiruj się przykładami!

  • Zapisz się do grup bibliotekarskich na Facebooku.
  • Obserwuj najbardziej aktywne biblioteki w Polsce – polub ich profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do newslettera.
  • Patrz na strony zagranicznych bibliotek.
  • Próbuj przenieść biznesowe pomysły dużych firm na grunt kultury i świata książek.
  • Zorganizuj szkolenie „50 sposobów na promocję czytelnictwa” w swojej bibliotece!

Weź udział w tym szkoleniu!

Projekt zrealizowany w ramach programu BLISKO

Zdobądź środki na promocję czytelnictwa w programie BLISKO 2024 – dowiedz się więcej

Piszesz wniosek? Może możemy Ci pomóc?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także