Biblioteka, Lokalność, Inicjatywy, Społeczność, Kooperacja i Oddolność, czyli BLISKO 2024! Trwa ostatni nabór wniosków do programu dotacyjnego BLISKO, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Z tego artykułu dowiesz się, jak spełnić najważniejsze wymogi regulaminu i jakie działania możesz podjąć w swoim projekcie.
Cele konkursu BLISKO 2024
-
-
-
-
-
- budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw,
- wymiana doświadczeń z innymi beneficjentami programu,
- rozwój biblioteki jako „trzeciego miejsca”,
- rozpoznawanie potrzeb i potencjału kulturowego lokalnej społeczności,
- realizacja projektów edukacyjno-animacyjnych promujących czytelnictwo.
-
-
-
-
Dowiedz się więcej!
Kto może wziąć udział w programie BLISKO 2024
Uprawnione do składania wniosków w konkursie są:
- biblioteki publiczne będące samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury,
- biblioteki publiczne wchodzące w skład innych instytucji kultury.
Organem założycielskim instytucji powinna być odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska (bez ograniczenia liczby mieszkańców) oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców. Dodatkowo preferencyjnie będą oceniane wnioski złożone przez instytucje, których organizator ma siedzibę w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców, w szczególności zaś te, które są oddalone od miast wojewódzkich o ponad 50 km.
Dodatkowo kluczowe dla programu BLISKO jest pojęcie partnerstwa.
Uczestnikami partnerstwa mogą być w szczególności biblioteki szkolne i pedagogiczne oraz inne samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły, parafie, księgarnie, koła gospodyń wiejskich, grupy nieformalne lub osoby fizyczne.
Działania
Działania zaplanowane w projekcie muszą być podzielone na okres dwóch lat:
W pierwszym roku beneficjent powinien:
- Przeprowadzić diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego lokalnej społeczności,
- Zorganizować wraz z partnerami 2-6 proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych dla społeczności lokalnej (zgodne z wynikami wcześniejszej diagnozy),
- Przygotować wraz z partnerami koncepcję i regulamin konkursu na inicjatywy oddolne lokalnej społeczności.
W drugim roku projektu beneficjent powinien:
- Zorganizować wraz z partnerami 1-3 proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych dla społeczności lokalnej (zgodne z wynikami wcześniejszej diagnozy),
- Skoordynować organizację 1-3 proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych inicjowanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej (wyłonionych w ustalonej procedurze konkursu na inicjatywy oddolne).
Aplikujesz do programu BLISKO 2024? Z nami zrealizujesz swój projekt od początku do końca!
Pomożemy Ci przeprowadzić diagnozę potrzeb lokalnej społeczności
Dzięki szkoleniom bibliotekarze poznają techniki badania potrzeb, analizowania danych badawczych i wyciągania wniosków. Możemy też sami przeprowadzić diagnozę Twojej społeczności.
Przeszkolimy Ciebie i Twoich współpracowników
Z nami zdobędziesz wiedzę w zakresie skutecznego komunikowania się, budowania partnerstw i organizowania w bibliotekach wydarzeń, które będą odpowiadać zainteresowaniom mieszkańców.
Przygotujemy z Tobą projekty edukacyjno-animacyjne
Wspólnie z bibliotekami i instytucjami kultury stworzyliśmy już setki gier. Twoja może być następna! Od projektu aż do premiery, pomagamy w kompleksowym tworzeniu edukacyjnych gier mobilnych i tradycyjnych.
Pomożemy Ci zorganizować wizytę studyjną
Od wielu lat współpracujemy z instytucjami, które realizują projekt w ramach poprzednich edycji programu BLISKO. Możemy wskazać Ci miejsca, które warto odwiedzić i pomóc z całą wyjazdową logistyką!
Sprawdzimy Twój wniosek zanim go wyślesz
Skorzystaj z indywidualnych konsultacji z naszymi ekspertami! Podczas konsultacji koncentrujemy się na praktycznych zagadnieniach, które pomogą w napisaniu celnej aplikacji, dostosowanej do wymogów konkursu BLISKO.
Zainteresowani? Zapraszamy do kontaktu!
Kwota dofinansowania
Minimalna wnioskowana kwota dofinansowania to 100.000 zł, zaś maksymalna – 140.000 zł.
Wymagane jest minimum 10% wkładu własnego.
Kwota dofinansowania jest podzielona na dwa lata realizacji projektu:
W pierwszym roku:
- co najmniej 40% na realizację działań związanych z diagnozą, podnoszeniem kompetencji bibliotekarzy, budowaniem partnerstw i wymianą doświadczeń oraz rozwojem biblioteki jako „trzeciego miejsca”,
- do 60% na wspólną realizację proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych,
W drugim roku:
-
- do 30% na realizację działań związanych z diagnozą, podnoszeniem kompetencji bibliotekarzy, budowaniem partnerstw i wymianą doświadczeń oraz rozwojem biblioteki jako „trzeciego miejsca”,
- co najmniej 70% na wspólną realizację proczytelniczych projektów edukacyjno-animacyjnych, przy czym co najmniej połowa tej kwoty powinna zostać przeznaczona na realizację działań inicjowanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej.
Ocena wniosków
Najważniejsze kryteria oceny to między innymi:
-
- skuteczna diagnoza – rozpoznanie możliwości współpracy ze społecznością lokalną,
- przekonująca koncepcja i kierunek rozwoju biblioteki jako „trzeciego miejsca”,
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego, z uwzględnieniem wyrównywania szans i zwiększania dostępności (dla osób ze szczególnymi potrzebami),
- wykonalność budżetu i harmonogramu oraz oryginalność koncepcji wniosku,
- dodatkowe punkty otrzymują małe miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców.
Terminy
Wniosek należy złożyć przez stronę https://sop.nck.pl/ do 9 lutego 2024 r. Jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.
Potrzebujesz konsultacji, pomocy, podpowiedzi związanej z programem BLISKO 2024?