Home dotacje „Niepodległa” 2024. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się więcej o programie

„Niepodległa” 2024. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się więcej o programie

Kolejna edycja programu dotacyjnego „Niepodległa” 2024! Pojawiło się w nim kilka nowości. Nadal obejmuje okres od konfederacji barskiej do Okrągłego Stołu. Jednak wsparciu podlegają w tym roku również projekty związane ze świętem Dnia Flagi! W związku z tym, program skupia się dodatkowo na „popularyzacji wiedzy o symbolach narodowych” i „wzmacnianiu ich obecności w przestrzeni publicznej”.

Cele i wartości

Program „Niepodległa” 2024 wspiera działania kulturowe, artystyczne i edukacyjne, upamiętniające wydarzenia i postaci związane z walką o wolność w latach 1768-1989. Zadania mają krzewić postawy patriotyczne, wzmacniać przywiązanie do wolności i niepodległości, a także popularyzować dumę z historii kraju.

Nowe cele związane ze świętem Dnia Flagi to: wzrost świadomości o symbolach Rzeczypospolitej Polskiej: orzeł biały, barwy biało-czerwone i hymn państwowy; ich historia, znaczenie i szacunek w użytkowaniu; zwiększenie obecności symboli Rzeczypospolitej Polskiej w przestrzeni publicznej, wzmacniając więzi obywateli z państwem.

Wnioskodawcy

Program skierowany jest zarówno do samorządowych instytucji kultury, jak i organizacji pozarządowych. Dodatkowe punkty przyznawane są za współpracę z innymi podmiotami, takimi jak archiwa państwowe, szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe i oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

Rodzaje zadań

W ramach programu „Niepodległa” 2024 realizowane mogą być:

wystawy z katalogami; rekonstrukcje historyczne; festiwale, koncerty, spektakle (teatralne, muzyczne i inne); projekty edukacyjne, gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery, konkursy, warsztaty (z wyłączeniem aplikacji mobilnych, stron internetowych, filmów oraz warsztatów strzeleckich); wytyczanie szlaków tematycznych i historycznych; badania archiwalne i naukowe opracowanie z udostępnieniem wyników; malowanie murali; projekcje obrazu lub animacji na obiektach (mapping).

Działania online nie stanowią głównej części projektu, ale mogą je uzupełniać. Nie jest możliwe tworzenie aplikacji, stron internetowych, digitalizacja zasobów, wydawanie publikacji oraz budowa pomników. Również szkolenia dla pracowników nie są akceptowane.

Koszty własne mogą obejmować zakup lub wynajem elementów rekreacyjnych. Czy zainteresowałby Cię projekt gry wielkoformatowej? Albo może zwróciłbyś uwagę na tradycyjne gry: planszowe, puzzle lub karty?

Nasze pomysły na Twój projekt

Zagrajmy o Niepodległość!

Dlaczego gry są świetnym pomysłem na projekt? Zakładają naukę i zabawę w jednym, zawierają elementy interakcji, trafiają do wszystkich grup odbiorców. Na dodatek ich tworzenie może być świetnym działaniem animacyjnym. Podczas warsztatów z gamifikacji to właśnie ich uczestnicy wymyślają całą fabułę i mechanikę gry. Później my dodajemy do tego profesjonalne grafiki i powstaje…

… gra wielkoformatowa

Gry wielkoformatowe to doskonała forma edukacji poprzez zabawę w dużym stylu! W ramach programu „Niepodległa” możesz stworzyć własną grę wielkoformatową na wybrany temat, we współpracy z różnymi instytucjami, co doskonale wpisuje się w cele programu „Niepodległa” 2024!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz nagranie z webinarium „Zagraj o Niepodległą!” podczas którego rozmawialiśmy z beneficjentami poprzednich edycji o ich opowiadają o ich realizacjach gier wielkoformatowych w Połańcu i Mircu.

Zagraj o Niepodległą - nagranie

… albo gra tradycyjna

Karty Memory

Gra memory to doskonała forma zabawy rozwijająca koncentrację i pamięć. Dodatkowo, ten rodzaj gry jest uniwersalny pod kątem liczby graczy.

Karty „Piotruś”

Prosta i atrakcyjna gra dla dzieci, która rozwija trafne skojarzenia. Zestaw zawiera 25 par kart, w tym czarny Piotruś, co umożliwia różnorodne rozgrywki.

Puzzle

Puzzle to doskonały sposób na spotkanie i zabawę dla różnych grup wiekowych. Pozwalają na utrwalenie tematyki gry mobilnej w przestrzeni instytucji na dłużej, a ponadto mogą być dostosowane do różnych grup wiekowych.

Gra typu refleks

Ta gra jest świetnym sposobem na utrwalenie motywów związanych z tematem projektu. Na okrągłych kartonikach gry pojawiają się motywy związane z wybranym tematem edukacyjno-animacyjnym.

Dotacje

Biuro „Niepodległa” przewiduje dotacje w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł, przy wkładzie własnym wynoszącym minimum 15%. Całkowity budżet programu to 6 mln złotych.

Kryteria oceny

Podczas pisania wniosku ważne jest uwzględnienie spójności planowanego zadania z wynikami diagnozy lokalnej i celami programu. Projekty oceniane są pod kątem przynoszenia mierzalnych rezultatów. Dodatkowe punkty otrzymują projekty, które angażują wolontariuszy, lokalną społeczność, a także wzmacniają współpracę z innymi podmiotami. Ważne jest także zapewnienie dostępności dla grup wykluczonych z życia kulturalnego.

Termin składania wniosków

Wnioski należy złożyć do 8 grudnia 2023 do godziny 15:59 za pomocą systemu witkac.pl. Niestety, nie przewidziano możliwości odwołania się od wyników naboru.

Napisz wniosek z Fundacją Good Culture!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także