Home dotacje Patriotyzm Jutra 2024 – mamy dla Ciebie pomysł na warsztaty!

Patriotyzm Jutra 2024 – mamy dla Ciebie pomysł na warsztaty!

Chcesz pozyskać środki na warsztaty w swojej instytucji? Właśnie rozpoczął się nabór do programu dotacyjnego Patriotyzm Jutra 2024. Możesz pozyskać nawet 70 tys. zł na patriotyczne działania animacyjno-edukacyjne. Czy masz już pomysł na warsztaty, które mogłyby przybliżyć młodym pokoleniom historię ich miejscowości, regionu i kraju? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Patriotyzm Jutra 2024

Program ma na celu dofinansowanie projektów, które służą odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski. Nie tylko historii dotyczącej bitw i wojen, ale również przemian gospodarczych i doświadczeń życia codziennego. Przede wszystkim w ramach dotacji możesz zrealizować zajęcia edukacyjno-animacyjne, takie jak warsztaty, akcje oraz wydarzenia artystyczno-historyczne. Możesz również podjąć się organizacji wystaw, spotkań ze świadkami historii lub podjąć działania popularnonaukowe, dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii społecznej.

WykrzyknikW tym roku lista kosztów kwalifikowanych ogranicza tworzenie mobilnych gier terenowych (koszty projektowania gier, również z wykorzystaniem gotowej aplikacji nie mogą przekroczyć 30%). W związku z tym mamy dla Ciebie zupełnie nową propozycję.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Patriotyzm Jutra 2024?

Zorganizuj warsztaty z Good Games

Gry tradycyjne to nieszablonowa forma utrwalenia lokalnych kontekstów, historii i dziedzictwa regionu w oryginalny sposób. Odpowiednio wykorzystana gra może przez długi czas służyć do integracji, animowania lokalnej społeczności i edukacji kulturalnej.

Warsztaty projektowania historycznych gier terenowych

Celem warsztatów jest zaprojektowanie klasycznej gry terenowej przy współudziale młodzieży w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego. Wspólnie wymyślimy tematykę i fabułę gry.  A może masz już pomysł?

Zobacz jak wyglądały warsztaty i rozgrywka tradycyjnej gry terenowej w Wielkiej Klonii.  Do pracy w grupach na warsztat wzięliśmy postacie: rycerza Wojsława, dziewczyny zamienionej w kamień oraz Barona. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 9-17 lat.

Warsztaty projektowania gier wielkoformatowych

Oferujemy unikalną możliwość stworzenia gry w oparciu o wybrany przez Ciebie temat. Koncepcja gry wyróżnia się aspektem fabularnym. Nie polega tylko na przesuwaniu pionków, ale niesie ze sobą opowieść o walorach edukacyjnych.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie postanowiła uczcić 160 rocznicę powstania styczniowego przygotowując wielkoformatową grę planszową. Do jej współtworzenia zaprosiła pińczowską młodzież. Zobacz, jak wyglądały te warsztaty!

 

Warsztaty nie-growe… z grą ZA DARMO!

Przy zamówieniu warsztatów z poniższej listy, które łącznie trwają minimum trzy dni, oraz animacji rozgrywki instytucja otrzyma BEZPŁATNIE gotową mobilną grę o historii Polski aktywną przez 6 miesięcy w trybie terenowym (GPS) w wybranej miejscowości!

Animacja rozgrywki

Gra “Niekończąca się historia” to interaktywna opowieść o dziejach Polski przeznaczona dla graczy w wieku szkolnym i starszym. Gracze wyruszają w podróż po najbliższej okolicy, rozwiązując zadania i odkrywając historię Polski z orłem Mieszkiem. Premierowa rozgrywyka odbywa się pod opieką moderatora.

Gra "Niekończąca się historia"

1. Historyczny escape room – dwudniowe warsztaty dla odbiorców

Escape room to popularna forma zabawy, polegająca na zbieraniu informacji i elementów zagadek, rozwiązywaniu zadań,
w celu wydostania się z pomieszczenia. Ten mechanizm można wykorzystać do stworzenia ciekawej oferty dla lokalnej społeczności, szczególnie młodzieży.

2. Animacja poklatkowa: dwudniowe warsztaty tworzenia krótkich filmów historycznych

Animacja poklatkowa to technika tworzenia płynnego ruchu poprzez sekwencję pojedynczych zdjęć. Instytucja, która organizuje tego typu warsztaty dla młodzieży, daje im się poznać jako centrum kultury, edukacji, kreatywności i nowych technologii.

3. Tworzenie drzew genealogicznych – dwudniowe warsztaty

Świadomość własnego pochodzenia i historii swojej rodziny stanowi ważny element kształtujący naszą tożsamość.
Warsztaty tworzenia drzewa genealogicznych pokażą młodzieży, jak cudowną przygodą może być odkrywanie historii: zwłaszcza tej rodzinnej.

4. Art Steps – jednodniowe warsztaty z projektowania wirtualnej galerii historii lokalnej

Art Steps to bezpłatna platforma internetowa, która umożliwia tworzenie trójwymiarowych wystaw, które użytkownicy
mogą zwiedzać wykorzystując smartfon, komputer, a nawet okulary rzeczywistości wirtualnej.

5. Uchronić przed zapomnieniem. Podcast jako forma archiwizacji historii mówionej – praktyczny jednodniowy warsztat dla młodzieży (lub innej grupy)
Młodzież pozna podstawy pracy dziennikarskiej (praca z mikrofonem, sztuka przeprowadzania wywiadów), a później nagra rozmowę z zaproszonym gościem (historykiem, świadkiem historii itp.).

6. Radio historia. Dwudniowe warsztaty z tworzenia historycznych reportaży radiowych dla młodzieży

Jak opowiedzieć lokalną historię w sposób poruszający i angażujący? Warsztaty historycznego reportażu radiowego pomogą młodzieży “wejść” w przeszłość i odkryć ją na nowo, a następnie podzielić się z nią z lokalną społecznością.

7. Tworzenie historycznych komiksów: dwudniowe warsztaty dla młodzieży

Prace przygotowane przez uczestników mogą stanowić element późniejszej wystawy lub ilustrować planowane przez instytucję publikacje. Warsztaty mogą być także wstępem do ogłoszenia przez instytucję konkursu na komiks historyczny.

8. Fotografia reportażowa – utrwalanie historii. Jednodniowe zajęcia w terenie

W czasie warsztatów uczestnicy będą poszukiwać w okolicy śladów historii, lokalnych opowieści lub dziedzictwa materialnego i uwieczniać je na fotografiach.

9. Historyczny dwudniowy warsztat rozpoznawania fake newsów

Razem z nami zanurzycie się w przeszłości, by zgłębić prawdziwe przyczyny zjawisk historycznych, a następnie…
Wrócimy do współczesności i spróbujemy to powtórzyć!

10. Jak uczyć (się) historii? Praktyczne dwudniowe warsztaty historyczne

W czasie zajęć uczestnicy poznają historyczną koncepcję długiego trwania oraz ideę historii cywilizacji.
Poznają zupełnie inną koncepcję tego, jak można uczyć się historii.

11. Archiwum domowe: trzydniowe warsztaty dla młodzieży

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest archiwistyka, jakie są jej najważniejsze zadania
oraz jaki wpływ ma ona na społeczeństwo. Otrzymają również szereg praktycznych wskazówek
dotyczących archiwizacji.

 

Zasady udziału w programie Patriotyzm Jutra 2024

Minimalna kwota dofinansowania to 5 000 zł, a maksymalna:

  • 30 000 zł dla zadań, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 10% budżetu przedstawionego we wniosku;
  • 70 000 zł dla zadań, w przypadku których wkład własny wynoosi nie mniej niż 20% budżetu przedstawionego we wniosku

Nabór wniosków trwa do 22 lutego 2024. Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć 2 wnioski.

*Artykuł ma charakter informacyjny. Fundacja Good Culture i Good Books nie są operatorami konkursu „Patriotyzm Jutra 2024”. Operatorem konkursu jest Muzeum Historii Polski. Oficjalne informacje o programie znajdują się na stronie: muzhp.pl.

Nagroda BohaterON

BohaterONPamiętasz, że w 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę BohaterON? I to nie jedną statuetkę, ale DWIE ZŁOTE STATUETKI: od jury konkursowego oraz od publiczności. Zostaliśmy docenieni za wdrożenie innowacyjnej formy edukacji historycznej poprzez produkcję gier, między innymi poruszających tematy Bitwy Warszawskiej, Grupy Legionów Polskich, postaci Jana Rodowicza oraz wydarzeń z Czerwca 1956.

Chcesz skonsultować swój wniosek? Skontaktuj się z nami lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także