Home szkoleniapsychologia Warsztat kreatywności – zajęcia w Piotrkowie Trybunalskim

Warsztat kreatywności – zajęcia w Piotrkowie Trybunalskim

Biblioteka jest miejscem, którego rola na kulturalnej mapie lokalnej społeczności jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej, zaś od pracowników oczekuje się, że w sposób kreatywny i niekonwencjonalny wzbudzą zainteresowanie jej ofertą. Warsztat kreatywności wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw, proponując formy pracy atrakcyjne zarówno dla młodszych, jak i dorosłych czytelników.  

Warsztat kreatywności

Szkolenie, które miało miejsce w Mediatece w Piotrkowie Trybunalskim składało się z trzech bloków tematycznych. Wcześniej uczestnicy otrzymali wsparcie teoretyczne w postaci wskazówek dotyczących zachęcania do postaw twórczych i tworzenia środowiska sprzyjającego kreatywności.

Pierwsza część warsztatów obejmowała ćwiczenia, które wymagają zerowej lub minimalnej ilości materiałów, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w dowolnej sytuacji. Pierwszym z nich było “12 sposobów”, w trakcie którego uczestnicy szukali niekonwencjonalnych sposobów użycia codziennych przedmiotów. Inspirację starano się czerpać z ich kształtu, ale także faktury, koloru, a nawet nastroju użytkownika.  W ramach drugiego zadania uczestnicy ułożyli historie, do których zainspirowały ich losowo wybrane okładki książek. Obydwa zadania wzbudziły spore zainteresowanie, również ze względu na fakt użycia powszechnie w bibliotece dostępnych materiałów – papieru, ołówka, czy samych książek.

Ćwiczenia plastyczne

Kolejny zestaw ćwiczeń to proste formy warsztatów plastycznych, które zarówno prowadzącym, jak i potencjalnym uczestnikom dają wiele satysfakcji poprzez “oswojenie” działań artystycznych i pokazanie jak efektowne mogą być prace osób nie związanych z plastyką na co dzień. Obejmowały one wykonanie, dzięki wskazówkom trenera, tekturowych, animowanych postaci. Takie awatary, według samych uczestników, mogą być wykorzystane zarówno w różnego rodzaju formach teatralnych, czy w pracy terapeutycznej. Efektem drugiego ćwiczenia były książki artystyczne, których każda strona była wariacją na temat jednej litery. Poprzez dorysowywanie kolejnych elementów zmieniały się one w zwierzęta, postacie, przedmioty. Uczestnicy szkolenia z entuzjazmem wypowiadali się na temat możliwości wykorzystania tego typu działań w bibliotece.

Praca z urządzeniem mobilnym

Ostatnia część szkolenia to praca z najbardziej dziś dostępnym narzędziem – telefonem komórkowym. Uczestnicy poznali sposoby tworzenia  iluzji optycznych za pomocą fotografii. Pracując w dwu- trzyosobowych grupach stworzyli serię zdjęć, mogących być zarówno inspiracją do warsztatów, jak i zachęcić do uczestnictwa w życiu biblioteki. Ćwiczenie to spotkało się z entuzjazmem i wydaje się sporym zasobem w pracy bibliotekarza.

Podsumowaniem szkolenia była refleksja na temat wykorzystania każdego z ćwiczeń w przyszłej pracy. Każde z nich omówione pod kątem ich potencjału do wykorzystania w codziennej pracy biblioteki. Zaproponowano również sposoby ich modyfikacji i adaptacji do różnych grup wiekowych. 

Sprawdź naszą ofertę szkoleń!

Jesteś zainteresowany/a organizacją podobnych warsztatów? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także