Home Sztuczna inteligencja Sztuczna inteligencja w Canvie

Sztuczna inteligencja w Canvie

Canva to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji graficznych na świecie. Nic dziwnego! Ten bezpłatny kreator online stale się rozwija. Nowe funkcje Canvy, które opublikowano wiosną 2023, opierają się na narzędziach AI, czyli sztucznej inteligencji. Najlepsze jest to, że nie potrzebujesz wersji PRO aby wypróbować większość z nich! Przeczytaj, jakie nowe możliwości daje sztuczna inteligencja w Canvie. 

Sztuczna inteligencja – co to jest?

Sztuczna inteligencja (SI) to dziedzina informatyki i nauki. Zajmuje się tworzeniem komputerowych systemów, które potrafią naśladować i wspierać inteligencję ludzką. Jak to możliwe? Poprzez uczenie maszynowe, przetwarzanie danych i analizę wzorców – sztuczna inteligencja „uczy się” poprawnych odpowiedzi i oczekiwanych działań. Techniki, algorytmy i modele umożliwiają komputerom analizowanie danych, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i adaptację.

Sztuczna inteligencja w Canvie

Każdego dnia w Canvie powstaje ok. 8,6 mln nowych projektów! To całkiem pokaźna baza. Warto pamiętać, że każda stworzona grafika pozostawia swój ślad w przestrzeni online. Dzięki temu aplikacja cały czas powiększa swoje zasoby i… uczy się tworzyć odpowiednie grafiki, teksty i szablony sama!

W marcu 2023 oficjalnie ogłoszono 10 nowych funkcjonalności Canvy. 5 z nich jest bezpośrednio powiązanych z możliwościami, jakie daje sztuczna inteligencja.

1.     Tworzenie obrazów z tekstu

Przeszukujesz bazę bezpłatnych zdjęć i nie możesz znaleźć idealnego ujęcia? Masz szalony pomysł na grafikę, ale nie masz czasu lub możliwości, aby stworzyć ją od podstaw? Sprawdź, jak działa opcja tworzenia grafiki z tekstu. Takie działanie znane jest już z innych aplikacji, takich jak Dall-E albo Midjourney. Ale teraz mają do niego dostęp wszyscy użytkownicy Canvy!

Wystarczy, że wpiszesz odpowiedni komunikat w okienku narzędzia w sekcji „Aplikacje”. Dodatkowo możesz określić również stylistykę, w jakiej ma być utrzymana grafika (surrealizm, manga, neonowe kolory itp.). Uruchom swoją wyobraźnię i baw się dobrze!

2.     Tworzenie tekstów AI

Wraz z pojawieniem się nowego formatu projektu, jakim jest Canva Doc (tworzenie dokumentów tekstowych), pojawiła się również opcja „magicznego tekstu”. Na czym polega? Nie musisz wymyślać swojego zaproszenia na wydarzenie albo relacji z warsztatów. Canva napisze dla Ciebie to, czego potrzebujesz i w takim stylu, w jakim powinno to być napisane.

Możesz wypróbować to narzędzie nawet jeśli nie używasz Canvy PRO. Masz 25 prób do wykorzystania.

3.     Magiczna Gumka

Funkcja wymazywania elementów z obrazu jest dostępna tylko dla użytkowników korzystających z Canvy PRO. Canva bardzo dobrze radzi sobie z wymazywaniem nieproszonych gości ze zdjęcia. Zastępuje elementy, które chcemy usunąć ze zdjęcia tłem znajdującym się dookoła. Naprawdę nieźle sobie z tym radzi!

Ten sam efekt można osiągnąć korzystając z bezpłatnego programu GIMP. Jednak tam musimy się trochę naklikać (opcja „klonowanie” i „łatanie”).

4.     Magiczna Edycja

Co ciekawe, podobna, nawet ciekawsza funkcja, jest dostępna dla wszystkich. Mimo, że to wersja „beta” (testowa) to działa rewelacyjnie. To połączenie dwóch powyższych opcji: magicznej gumki i generowania grafik z tekstu. Jak to działa? Zaznaczasz obszar, który chcesz zmodyfikować i zastąpić czymś innym, zaś w okienku tekstowym wpisujesz, co chcesz, aby wyświetliło się w zamian. To dopiero magia!

5.     Magic Design

Jeszcze jedna magiczna opcja jest na razie dostępna tylko na kontach z językiem angielskim. To „magiczne projektowanie”. Chcąc stworzyć grafikę, zazwyczaj korzystamy z gotowych szablonów. Ale Canva poszła jeszcze krok dalej. Nie będzie proponować gotowych szablonów. Stworzy szablon specjalnie dla Ciebie! Dopasowany do Twojego zdjęcia, logotypu, kolorystyki i stylu. To kolejne ułatwienie, które przyspieszy i usprawni pracę nad projektem. Dodatkowo nasze kreacje graficzne staną się nowoczesne, zgodne z najnowszymi trendami w projektowaniu graficznym.

Oczywiście damy Wam znać, kiedy funkcja będzie już dostępna w polskiej wersji językowej!

Chcesz w praktyce poznać narzędzia korzystające ze sztucznej inteligencji, aby ułatwić sobie pracę w bibliotece? Weź udział w płatnym szkoleniu online!

Możesz też zorganizować to szkolenie w swojej instytucji.

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ola: +48 537 449 555, Ania: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także