Home inne Sport i promocja czytelnictwa – sposób na „Męskie Czytanie”

Sport i promocja czytelnictwa – sposób na „Męskie Czytanie”

Sport i promocja czytelnictwa idą ze sobą w parze, co potwierdzają projekty realizowane w Polsce i na świecie. Panowie (w każdym wieku) niestety czytają mniej od kobiet. Ten smutny fakt potwierdzają statystyki. Dobrze wiedzą o tym również bibliotekarki i bibliotekarze na co dzień stykający się z czytelnikami. Nic zatem dziwnego, że osoby, którym bliska jest idea promocji czytelnictwa, zadają sobie pytanie: jak zachęcić chłopców do częstszego sięgania po książki?

Chcielibyśmy, aby widok czytającego mężczyzny stał się czymś powszechnym. Dlatego w ramach projektu Męskie Czytanie podpowiadamy bibliotekarzom, jak zainteresować literaturą chłopców, nastolatków i mężczyzn. Okazuje się, że sprawdzonym sposobem jest promocja czytelnictwa właśnie poprzez sport.

Sport i promocja czytelnictwa – przykłady ze świata

sport i promocja czytelnictwa2 marca 2022 r. w USA już po raz 6-ty odbył się Tackle Reading Day (w wolnym tłumaczeniu: „Dzień mierzenia się z czytaniem”). Inicjatywa ta związana jest z działanością Kathryn Starke, która w USA pełni funkcję narodowej konsultantki ds. czytelnictwa. Za sprawą jej pomysłu raz w roku sportowcy związani z NFL (zawodową ligą futbolu amerykańskiego) odwiedzają szkoły podstawowe w całym kraju i czytają dzieciom. Jest to tylko jeden z wielu przykładów zaangażowania drużyn sportowych w promocję czytelnictwa wśród najmłodszych w Stanach Zjednoczonych.

piłka leżąca na półce z książekBrytyjski Fundusz na rzecz czytelnictwa i piśmienności (National Literacy Trust) również stara się wykorzystywać emocje związane ze sportem, aby motywować młodych czytelników do rozwijania nawyków czytelniczych. W tym celu Fundusz rozpoczął w 2003 r. współpracę z Angielską Ligą Piłki Nożnej (Premier League). Wspólnie udało się opracować 10-tygodniowy, interwencyjny program promocji czytelnictwa w szkołach. Jest on skierowany do uczniów w wieku 9-13 lat. W ramach programu Premier League Reading Stars nauczyciele otrzymują plany lekcji, materiały wideo oraz dostęp do strony internetowej z quizami i wyzwaniami. Mając na celu promocję czytelnictwa wśród młodzieży warto odwoływać się do pasji i zainteresowań. Wykorzystanie piłki nożnej przynosi niesamowite efekty przyczyniając się do znacznego zwiększenia zainteresowania czytelnictwem w klasach objętych programem.

Sport i promocja czytelnictwa w Polsce

Również w Polsce prowadzone są działania łączące pasję do sportu z promocją czytelnictwa. Świetnym tego przykładem jest autorski projekt „Ekstraklasa czyta”. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Paweł Piwowarczyk, który od ponad 10 lat jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach.

Udało mi się zostać pełnym pasjonatem w tym co robię, a w bibliotece odnalazłem pole do wielu nieoczywistych działań. Uważam, że czasem trzeba trochę wyjść do ludzi, a nie czekać na nich. Stąd pomysł prowadzenia przy bibliotece Klubu Kulturalnego Kibica, stąd inne pomysły łączące sport i kulturę, między innymi założona przeze mnie strona ekstraklasaczyta.pl, na której publikuję wywiady ze sportowcami o czytaniu i kulturze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie „Ekstraklasa czyta” oraz innych sposobach na wykorzystanie sportu do promocji czytelnictwa? Weź udział w bezpłatnym webinarium pt. „Męskie Czytanie. Jak zachęcić mężczyzn do odwiedzania biblioteki”, podczas którego naszym gościem będzie pan Paweł Piwowarczyk!

Paweł Piwowarczyk gościem webinarium Męskie Czytanie

6 czerwca, 10:00-11:00, online

Męskie Czytanie. Jak zachęcić mężczyzn do odwiedzania biblioteki?

Podczas webinarium:

  • wskażemy, jakie są przyczyny mniejszego zaangażowania w czytelnictwo ze strony panów,
  • podpowiemy, jakie działania warto podjąć, aby zachęcić mężczyzn do odwiedzenia Twojej biblioteki,
  • porozmawiamy ze Specjalnym Gościem, czyli Pawłem Piwowarczykiem, który opowie jak w praktyce pracować z mężczyznami i nastolatkami, aby zachęcić ich do sięgania po książki nie z przymusu, a z przyjemnością!

ZAREJESTRUJ SIĘ 


Męskie czytanie i szkolenia dla bibliotekarzy

W ramach „Męskiego Czytania” proponujemy trzy kategorie szkoleń: dla dorosłych mężczyzn, dla chłopców i nastolatków oraz różne. W ramach ostatniej kategorii proponujemy szkolenia związane nie tylko z literaturą, ale także z grami, serialami, prasą czy filmami.

Chcesz zorganizować szkolenie z „Męskiego Czytania” w swojej bibliotece? A może masz inny pomysł na współpracę z nami? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych działaniach?

Banner Męskie Czytanie

Odwiedź stronę Męskie Czytanie meskieczytanie.pl! ➜

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także