Home inne Mężczyzna w bibliotece: dlaczego panowie czytają mniej od kobiet?

Mężczyzna w bibliotece: dlaczego panowie czytają mniej od kobiet?

Mężczyzna w bibliotece to nieczęsty widok? Przeprowadzane co roku przez Bibliotekę Narodową badania i będący ich wynikiem raport potwierdzają to, z czego bibliotekarze stykający się codziennie z czytelnikami dobrze zdają sobie sprawę. Mężczyźni czytają znacznie mniej od kobiet. Z czego to wynika? I jak skutecznie zachęcać mężczyzn do czytania?

Czytelnictwo mężczyzn i bezlitosne statystyki

Mężczyzna czytający książkęWśród osób biorących udział w badaniu Biblioteki Narodowej, którzy przeczytali w ubiegłym roku choćby fragment jednej książki, znalazło się 51% kobiet oraz 33% mężczyzn. Oznacza to, że 67% mężczyzn w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki. Tę tendencję potwierdzają także inne raporty. Program PISA powstał w 1997 r. w celu badania umiejętności i wiedzy ważnych z perspektywy wyzwań, z jakimi 15-latkowie zmierzą się w dorosłym życiu. W 2009 r. PISA przeprowadziło ogólnoświatowe badanie w 65 rozwiniętych krajach. Wykazało ono, że w zdecydowanej większości (64 z 65) więcej dziewcząt niż chłopców czyta dla przyjemności.

Stosunek Polaków do czytania badał CBOS w 2021 r. Z tego badania wynika co prawda, że książki lubi czytać 62% Polaków, jednak w tej grupie również widoczna jest dysproporcja między mężczyznami i kobietami. O ile prawie 3/4 Polek deklaruje, że czytać lubi (72%), to podobną deklarację składa już tylko połowa mężczyzn (50%).

Z badań Biblioteki Narodowej wynika jeszcze jeden wniosek. Mianowicie, że kobiety są bardziej zaangażowanymi odbiorcami literatury nie tylko w dorosłym życiu, ale już podczas edukacji szkolnej. Aby zrozumieć, dlaczego mężczyźni stosunkowo niechętnie sięgają po książki, warto zadać sobie pytanie, z czego wynika pojawiająca się już na etapie edukacji niechęć do czytania?

Męskie czytanie – biblioteka dla mężczyzn

Dysproporcja pomiędzy mężczyznami i kobietami, tak w zakresie czytelnictwa, jak i korzystania z oferty bibliotek, stały się powodami, dla których powstał projekt Męskie Czytanie.

Wierzymy, że bibliotekarze i bibliotekarki mogą zaproponować odbiorcom płci męskiej książki, gazety, komiksy i gry dopasowane do ich potrzeb! Dlatego podczas szkoleń uczymy bibliotekarzy, jak stworzyć taką ofertę i jak o niej opowiadać. Zapraszamy również na stronę internetową projektu Męskie Czytanie!

Dlaczego chłopcy nie czytają?

Jako powody rzadszego sięgania po książki chłopcy wymieniają najczęściej nudę, brak czasu i większe zainteresowanie innymi aktywnościami. Niekiedy wskazują na głębsze przyczyny, takie jak brak umiejętności angażowania się w historie czy przekonanie o byciu kiepskim w czytaniu.

Infografika: Dlaczego chłopcy nie czytają?

Dowiedz się więcej odwiedzając stronę www.MeskieCzytanie.pl!

Przyjrzyjmy się kilku tropom, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu, dlaczego mężczyźni czytają mniej od kobiet.

  • Przymus czytania. Książki w kanonie lektur to przede wszystkim klasyka, podczas gdy chłopców interesują raczej opowieści przygodowe reprezentujące gatunki takie jak fantastyka naukowa i fantasy. Zmagając się z lekturami, które nie przynoszą radości ani rozrywki, młodzi czytelnicy utwierdzają się w przekonaniu, że czytanie jest nudne.

Jakie książki polecać młodym czytelnikom? ➜

  • Wiele innych, poza czytaniem, form rozrywki. Lektura książki jako sposób na rozrywkę konkuruje współcześnie z wieloma innymi formami spędzania czasu wolnego. I chociaż gry komputerowe i mobilne są w niemal równym stopniu domeną chłopców i dziewczyn, to badania wskazują, że ci pierwsi więcej czasu spędzają online, co może mieć wpływ na brak czasu, aby sięgnąć po książkę.

Poznaj 5 książek dla graczy! ➜

  • Brak wzorców czytelniczych ze strony mężczyzn. To mamy częściej czytają swoim dzieciom. Większość kadry nauczycielskiej (i pracowników bibliotek) to kobiety, w filmach i serialach również nieczęsto widzi się mężczyznę z książką. Z tego powodu czytanie może być postrzegane jako aktywność mało męska. Całe szczęście coraz więcej pojawia się inicjatyw, w tamach których do czytania zachęcają chłopców sportowcy, trenerzy karate czy znani youtuberzy.

Zastosuj te 7 sposobów, aby zachęcić młodych czytelników do lektury ➜

  • Błędne koło marketingu. Rynek wydawniczy kieruje się zasadą powiększania zysków. Ponieważ dziewczęta czytają chętniej, więcej publikowanych jest książek dla młodych dorosłych (young adult) napisanych przez kobiety, których bohaterkami są dziewczyny. Tymczasem badania wskazują, że nastolatki (a także dorośli mężczyźni) chętniej czytają książki napisane przez Panów, których bohaterowie również są płci męskiej.

Dołącz do nas!

Męskie Czytanie - kontakt

Chcesz zorganizować szkolenie z „Męskiego Czytania” w swojej bibliotece? Dowiedzieć się, czego szuka mężczyzna w bibliotece?Masz pomysł na współpracę z nami?

Odwiedź stronę Męskie Czytanie meskieczytanie.pl! ➜

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie meskieczytanie.pl lub zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555. Możesz też zostawić swoje dane tutaj, a my zadzwonimy do Ciebie!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także