Home Projekty Ukraińcy w bibliotece

Ukraińcy w bibliotece

2018-obecnie

Projekt pt. „Ukraińcy w bibliotece” narodził się jeszcze w 2018 r. dzięki współpracy Good Books i Bożeny Korol, która go koordynuje. Ma na celu wspieranie działalności kulturalnej związanej z przyjaciółmi zza wschodniej granicy w Polsce.

Nie boimy się innowacji i zmian, a wręcz przeciwnie — jesteśmy w ich obronie.
Cieszymy się, kiedy znajdujemy nowe pomysły na integrację polsko-ukraińską w działaniach, związanych z kulturą i bibliotekami, które są wspaniałym miejscem spotkań.

Stworzyliśmy stronę w celach przeprowadzenia badania wśród bibliotekarzy z całej Polski. Ich wyniki udowadniają, że do polskich bibliotek przychodzi sporo osób z Ukrainy. Natomiast biblioteki w zamian albo mają bardzo małe oferty skierowane do Ukraińców, albo nie mają ich w ogóle.

Cel projektu

Chcemy pokazać polskim bibliotekarzom i bibliotekarkom, że Ukraińcy to właśnie ta grupa docelowa, którą warto zachęcać do przyjścia do nich, ponieważ obecnie w Polsce mieszka ich ponad 2 mln.

Przyjeżdżają na studia, do pracy, sami i z rodzinami. A to daje dużo możliwości do przygotowania bibliotece różnych ofert, skierowanych i do rodzin z dziećmi, i do osób samotnych, i do studentów. Nie tylko ofert, pokazujących, że w bibliotece znajdą się księgozbiory po ukraińsku, lecz również warsztaty różnojęzyczne, integracyjne gry planszowe, konsultacje prawne i kluby książki, omawiające literaturę ukraińską.

W ramach projektu organizujemy szkolenia pt. „Ukraińcy w bibliotece”, mające na celu zbliżenie perspektywy ukraińskiej do pracownika kultury w Polsce.

Dla kogo jest ten projekt?

  • Bibliotek publicznych i szkolnych;
  • Ośrodków i centrum kultury;
  • Muzeów;
  • Pracowników sfery kulturalnej.

Przeczytaj relacje z realizacji projektu:

Jeżeli masz pytania, lub chcesz zorganizować szkolenie z danego tematu w swojej instytucji, zadzwoń do Bożeny: +48 730 165 666.

    [mc4wp_form id=”896″]