Projekt „Ukraińcy w bibliotece” powstał w 2018 r. Wtedy naszym celem było podniesienie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i pracować w Polsce.
W związku z wojną w Ukrainie projekt nie może działać w dotychczasowej formie. Cele, które wyznaczyliśmy sobie kilka lat temu, to teraz za mało. W zupełnie nowych warunkach poprzez działania w ramach projektu chcemy wspierać uchodźców z Ukrainy, jak również bibliotekarzy, którzy przychodzą im z pomocą. Dlatego stworzyliśmy dedykowaną projektowi stronę internetową: www.ukraincywbibliotece.pl
Chcielibyśmy, aby osoby, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, czuły się tutaj jak najlepiej. Często kierują swoje kroki do bibliotek, gdzie znajdują pomoc różnego rodzaju. Od dostępu do internetu i drukarki, przez udział w spotkaniach, zajęciach i zabawach, po możliwość wypożyczenia książek w języku ukraińskim oraz naukę języka polskiego.
- informacje o projekcie „Ukraińcy w bibliotece”
- dwujęzyczne materiały do pobrania dla bibliotek
- wiadomości o akcjach dla bibliotek
Szkolenia Good Books w ramach projektu „Ukraińcy w bibliotece”
„Ukraińcy w bibliotece” to projekt, który w momencie powstania w 2018 r. miał na celu podnoszenie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i pracować w Polsce.
W ramach programu uczymy m. in. jak w bibliotece budować księgozbiory po ukraińsku, prowadzić warsztaty językowe, wykorzystywać integracyjne gry planszowe, oferować konsultacje prawne i kluby książki, omawiające literaturę ukraińską.
Od 2018 r. w ramach projektu zorganizowaliśmy liczne szkolenia pt. „Ukraińcy w bibliotece”, mające na celu zbliżenie perspektywy ukraińskiej do pracownika kultury w Polsce.
Dla kogo jest ten projekt?
- bibliotek publicznych i szkolnych;
- ośrodków i centrów kultury;
- muzeów;
- pracowników sfery kulturalnej.
Przeczytaj relacje z wybranych szkoleń w ramach projektu:
- otwarte szkolenie online;
- szkolenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Raciborzu;
- w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie;
- w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.