Home Projekty Ukraińcy w bibliotece – nowa oferta biblioteczna

Ukraińcy w bibliotece – nowa oferta biblioteczna

2018-obecnie

Projekt „Ukraińcy w bibliotece” powstał w 2018 r. Wtedy naszym celem było podniesienie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i pracować w Polsce.

W związku z wojną w Ukrainie projekt nie może działać w dotychczasowej formie. Cele, które wyznaczyliśmy sobie kilka lat temu, to teraz za mało. W zupełnie nowych warunkach poprzez działania w ramach projektu chcemy wspierać uchodźców z Ukrainy, jak również bibliotekarzy, którzy przychodzą im z pomocą. Dlatego stworzyliśmy dedykowaną projektowi stronę internetową: www.ukraincywbibliotece.org.

Chcielibyśmy, aby osoby, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, czuły się tutaj jak najlepiej. Często kierują swoje kroki do bibliotek, gdzie znajdują pomoc różnego rodzaju. Od dostępu do internetu i drukarki, przez udział w spotkaniach, zajęciach i zabawach, po możliwość wypożyczenia książek w języku ukraińskim oraz naukę języka polskiego.

Na stronie projektu znajdziesz:
  •  informacje o projekcie „Ukraińcy w bibliotece”
  •  dwujęzyczne materiały do pobrania dla bibliotek
  •  wiadomości o akcjach dla bibliotek

Projekt Ukraińcy w bibliotece banner www

Szkolenia Good Books w ramach projektu „Ukraińcy w bibliotece”

„Ukraińcy w bibliotece”  to projekt, który w momencie powstania w 2018 r. miał na celu podnoszenie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i pracować w Polsce.

W ramach programu uczymy m. in. jak w bibliotece budować księgozbiory po ukraińsku, prowadzić warsztaty językowe, wykorzystywać integracyjne gry planszowe, oferować konsultacje prawne i kluby książki, omawiające literaturę ukraińską.

Od 2018 r. w ramach projektu zorganizowaliśmy liczne szkolenia pt. „Ukraińcy w bibliotece”, mające na celu zbliżenie perspektywy ukraińskiej do pracownika kultury w Polsce.

Dla kogo jest ten projekt?

  • bibliotek publicznych i szkolnych;
  • ośrodków i centrów kultury;
  • muzeów;
  • pracowników sfery kulturalnej.

Przeczytaj relacje z wybranych szkoleń w ramach projektu:

Jeżeli masz pytania, lub chcesz zorganizować szkolenie z danego tematu w swojej instytucji, zadzwoń do nas: +48 730 165 666 lub napisz na: szkolenia@goodbooks.pl