Home Wydawnictwo Format

Gdybym była książką

Gdybym była książką okładka

Książka to coś więcej niż tylko zadrukowane strony, poukładane i zszyte w odpowiednim porządku. To magiczny przedmiot, skarbnica wielu światów.  Potrafi zmienić nasze życie, sprawić, że pójdziemy inną ścieżką niż planowaliśmy, zobaczymy coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Może nawet zatrzymać czas, kiedy my wędrujemy po wyimaginowanych krainach.

Za sprawą dwojga znanych portugalskich twórców – ojca i syna – książka staje się szczytem góry ze spektakularnym widokiem, niekończącymi się schodami wyobraźni, lampką oświetlającą ciemną ścieżkę – to tylko niektóre z metafor, jakie stworzyli autorzy. „Gdybym była książką” to hołd złożony książce i czytaniu, rzecz ponadczasowa, która powinna znaleźć się na każdym książkowym regale – zarówno w dopiero powstającej, świeżej biblioteczce młodego czytelnika, jak i w pokaźnych zbiorach doświadczonego bibliofila.

Książka została obsypana międzynarodowymi nagrodami (m.in. w USA, Portugalii, Korei i Katalonii), i przetłumaczona na czternaście języków.

Scenariusz warsztatów do przeprowadzenia w bibliotece, mediatece, centrum kultury na podstawie „Gdybym była książką”

Zabawa w oparciu o „Gdybym była książką” zaczyna się od przygotowania dwóch rodzajów kart: jeden zestaw to karty z czasownikami, drugi zestaw to karty z obrazkami. Zadanie polega na wymyśleniu zdania, które zaczyna się tak samo jak tytuł książki (Gdybym była książką…), i uzupełnieniu go elementami z pary wylosowanych kart. Następnie należy stworzyć ilustrację do wymyślonego zdania. Możemy tę zabawę powtórzyć kilka razy – za każdym razem nasza wyobraźnia podsunie nam nowe rozwiązania i przyniesie nowe odkrycia!
Dla kogo: dla dzieci w wieku 9+


Atlas miejsc literackich

Znasz wszystkie tajne przejścia w Hogwarcie? Każdy zakątek królestwa Narnii? Wiesz, jak smakują lizaki z fabryki czekolady pana Wonki? Marzy ci się herbata w towarzystwie Kapelusznika? A może masz ochotę posiedzieć przy kominku w londyńskim mieszkaniu Sherlocka Holmesa albo pospacerować po miastach, których nie ma na żadnych mapach?

Przed tobą wyprawy do światów równoległych, do baśniowych miejsc, w bezkres kosmosu. Ten ilustrowany atlas, pełen szczegółowych informacji, anegdot i ciekawostek, będzie twoim najlepszym przewodnikiem po fascynujących światach ulubionych książek.

Dajemy głowę: wcale nie będzie ci się chciało z tych podróży wracać.

Premiera: 4 czerwca 2021!
Czy można sobie wyobrazić lepszy prezent na zakończenie roku szkolnego?