Home szkoleniamarketing Instagram w instytucji kultury

Instagram w instytucji kultury

Pod koniec lutego spotkaliśmy się z pracownikami Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie na stacjonarnym szkoleniu „Instagram w instytucji kultury”. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Zainteresowanie instytucji kultury Instagramem nie powinno dziwić. Mimo że Facebook pozostaje liderem jeśli chodzi o liczbę użytkowników, to właśnie Instagram jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się mediów społecznościowych.  

Instagram w liczbach

instagram w instytucji kulturyW momencie powstania w 2010 r. Instagram umożliwiał dodawanie jedynie kwadratowych zdjęć o wymiarze boku równym 640 pikseli (co było związane z rozdzielczością wyświetlacza telefonów ówczesnych telefonów marki iPhone). Przez 12 lat aplikacja bardzo się rozwinęła, jednocześnie stając się jedną z wiodących platform społecznościowych na świecie.

Popularność Instagrama wciąż rośnie i to we wszystkich grupach wiekowych. Co więcej, jak wskazują statystyki, użytkownicy Instagrama są bardziej skorzy do interakcji z treściami zamieszczanymi na platformie. Przekłada się to na wskaźniki zaangażowania (kliknięcia, komentarze itp.) o wiele większe, niż w przypadku innych mediów społecznościowych. Naturalnie idzie za tym duże zainteresowanie możliwościami marketingowymi platformy – nie tylko wśród marek, ale także instytucji.

Instagram w liczbach:

  • 2 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie
  • 500 milionów aktywnych użytkowników dziennie
  • obrazy i filmy mają odpowiednio 23% i 38% większe zaangażowanie niż te publikowane na Facebooku
  • ponad 70% użytkowników ma mniej niż 35 lat
  • użytkownicy polubiają 4 miliardy postów dziennie

 

Instagram w instytucji kultury

Na Instagramie znajdziemy nie tylko profile Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Opery Narodowej w Warszawie czy Narodowego Centrum Kultury, ale także choćby Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz bardzo wiele bibliotek i lokalnych ośrodków kultury. Wśród nich jest również Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie (miejscowość położona pod Piłą w Wielkopolsce).

Na początku szkolenia rozmawialiśmy o tym, jak zmieniło się odbieranie kultury w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, na co wpływ miał przede wszystkim rozwój mobilnej telefonii oraz internetu. Przyglądaliśmy się statystykom, które wskazują na ciągły rozwój mediów społecznościowych i konsekwentnie powiększającą się liczbę ich użytkowników. W tym kontekście komunikacja z odbiorcami za pośrednictwem Instagrama wydaje się współcześnie wręcz koniecznością.

Szkolenie z Instagrama w CUK w Szydłowie

Po zapoznaniu się z interfejsem i podstawowymi funkcjami aplikacji przeszliśmy do omówienia konfiguracji profilu instytucji kultury na Instagramie. Uczestnicy szkolenia poznali różnice pomiędzy nazwą konta i tytułem profilu, dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystać link w profilu, aby kierować do wielu różnych stron, a także nauczyli się dodawać wyróżnione relacje. Wszystko to w celu zwiększenia zaangażowania odbiorców. Następnie przyszedł czas na część warsztatową, czyli praktyczne poznanie funkcji takich jak Stories i Reels (nowość wprowadzona na Instagramie w ubiegłym roku). Uczestnicy uczyli się kręcić krótkie materiały wideo, a następnie urozmaicać je dodatkowymi efektami.

Na zakończenie szkolenia przyszedł czas na omówienie strategii na zdobycie odbiorców na Instagramie. Jednym ze sposobów jest zachęcenie do obserwowania profilu tych, którzy już instytucję znają. Są to m.in. fani na Facebooku, odbiorcy strony internetowej oraz subskrybenci newslettera. Aby ułatwić im dołączenie do grona obserwujących profil na Instagramie warto wykorzystać specjalny QR kod, który można wygenerować wchodząc w ustawienia konta. Dzięki temu wystarczy, że użytkownik skieruje obiektyw aparatu swojego telefonu na grafikę, a od razu odnajdzie profil instytucji.

Chcesz zorganizować szkolenie z Instagrama w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się o innych szkoleniach z zakresu promocji i marketingu instytucji kultury?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także