Biblioteki są dla nas niezbędne, stale przeformułowując swoje cele i ofertę, aby stać się ośrodkiem usług dla mieszkańców, przestrzenią do współpracy i miejscem do eksperymentowania. Potencjał wielu z nich, szczególnie w małych miejscowościach jest wykorzystywany, wówczas gdy spotyka się tam zespół ludzi z pasją. Tak jest na przykład w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernikowie, w której odbyło się szkolenie: “Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece”.
Biblioteka dla rodzin
Bibliotekarki z Czernikowa poznały inspiracje i dobre praktyki z bibliotek z Polski oraz inicjatyw społecznych, a także przyjrzały się procesowi organizacji wydarzeń dla powyższych grup odbiorców w swojej bibliotece.
Na początku, wymieniliśmy się doświadczeniami na temat wyzwań współczesnego rodzicielstwa. Oczekiwaniom jakie stawia przed nami świat. Ale też my same – jako mamy. Jeśli bibliotekarki i bibliotekarze zrozumieją dzisiejszych rodziców, łatwiej jest im stworzyć dopasowaną dla nich ofertę wydarzeń czy otworzyć przestrzeń.
Jak stworzyć ofertę biblioteczną dla rodziców z dziećmi?
Przyjrzeliśmy się tworzeniu atrakcyjnej oferty bibliotecznej dla rodziców, składającej się z trzech kluczowych elementów, czyli:
- Zbiorów bibliotecznych, dedykowanych rodzicom oraz ich dzieciom od pierwszych do nastoletnich dni życia.
- Komfortowej i ciekawej przestrzeni przeznaczonej dla rodziny z dzieckiem.
- Organizacji wydarzeń dla rodzin z dziećmi.
Krótki przegląd akcji ogólnopolskich oraz inicjatyw lokalnych był inspiracją do tego co można zorganizować dla rodziców z dziećmi w bibliotece. Dodatkowo podzieliliśmy wydarzenia dla dzieci na takie, do których zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, opiekunami. Animując włączająco, pokazując jak razem można spędzać dobrze czas, budować więź.
Tylko dla rodziców
Ważne są także inicjatywy tylko dla rodziców. Te nastawione na wsparcie emocjonalne, radzenie sobie z wyzwaniami wychowawczym. Albo po prostu bycie razem w grupie na przykład młodych mam.
Pamiętając o tym, że część osób chciałaby uczestniczyć w tego typu zajęciach, ale nie ma zagwarantowanej opieki dla dzieci w godzinach popołudniowych czy w soboty, warto zaproponować w tym samym czasie równoległe zabawy czy warsztaty dla dzieci. Alternatywną formą są właśnie tego typu spotkania online. Czyli dostępne bez wychodzenia z domu i przy zachowaniu większej anonimowości.
Biblioteka – miejsce integracji pokoleń
Uwagę poświęciliśmy także wydarzeniom organizowanym dla dzieci w różnym wieku, a na koniec skoncentrowaliśmy się na bogatej ofercie dla seniorów. Podczas ćwiczeń warsztatowych uczestniczki projektowały wydarzenia dla różnych grup odbiorców. Okazało się, że spotkania dla wnuków i wędkarzy to innowacyjny pomysł, który może integrować pokolenia w społeczności lokalnej w Czernikowie.