Home szkoleniadzieci Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece

Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece

Biblioteki są dla nas niezbędne, stale przeformułowując swoje cele i ofertę, aby stać się ośrodkiem usług dla mieszkańców, przestrzenią do współpracy i miejscem do eksperymentowania. Potencjał wielu z nich, szczególnie w małych miejscowościach jest wykorzystywany, wówczas gdy spotyka się tam zespół ludzi z pasją. Tak jest na przykład w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernikowie, w której odbyło się szkolenie: “Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece”.

Biblioteka dla rodzin

Bibliotekarki z Czernikowa poznały inspiracje i dobre praktyki z bibliotek z Polski oraz inicjatyw społecznych, a także przyjrzały się procesowi organizacji wydarzeń dla powyższych grup odbiorców w swojej bibliotece. 

Na początku, wymieniliśmy się doświadczeniami na temat wyzwań współczesnego rodzicielstwa. Oczekiwaniom jakie stawia przed nami świat. Ale też my same – jako mamy. Jeśli bibliotekarki i bibliotekarze zrozumieją  dzisiejszych rodziców, łatwiej jest im stworzyć dopasowaną dla nich ofertę wydarzeń czy otworzyć przestrzeń.

Jak stworzyć ofertę biblioteczną dla rodziców z dziećmi?

Przyjrzeliśmy się tworzeniu atrakcyjnej oferty bibliotecznej dla rodziców, składającej się z trzech kluczowych elementów, czyli:

  1. Zbiorów bibliotecznych, dedykowanych rodzicom oraz ich dzieciom od pierwszych do nastoletnich dni życia.
  2. Komfortowej i ciekawej przestrzeni przeznaczonej dla rodziny z dzieckiem.
  3. Organizacji wydarzeń dla rodzin z dziećmi. 

Krótki przegląd akcji ogólnopolskich oraz inicjatyw lokalnych był inspiracją do tego co można zorganizować dla rodziców z dziećmi w bibliotece. Dodatkowo podzieliliśmy wydarzenia dla dzieci na takie, do których zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, opiekunami. Animując włączająco, pokazując jak razem można spędzać dobrze czas, budować więź.

Tylko dla rodziców

Ważne są także inicjatywy tylko dla rodziców. Te nastawione na wsparcie emocjonalne, radzenie sobie z wyzwaniami wychowawczym. Albo po prostu bycie razem w grupie na przykład młodych mam.

Pamiętając o tym, że część osób chciałaby uczestniczyć w tego typu zajęciach, ale nie ma zagwarantowanej opieki dla dzieci w godzinach popołudniowych czy w soboty, warto zaproponować w tym samym czasie równoległe zabawy czy warsztaty dla dzieci. Alternatywną formą są właśnie tego typu spotkania online. Czyli dostępne bez wychodzenia z domu i przy zachowaniu większej anonimowości.

Biblioteka – miejsce integracji pokoleń

Uwagę poświęciliśmy także wydarzeniom organizowanym dla dzieci w różnym wieku, a na koniec skoncentrowaliśmy się na bogatej ofercie dla seniorów. Podczas ćwiczeń warsztatowych uczestniczki projektowały wydarzenia dla  różnych grup odbiorców. Okazało się, że spotkania dla wnuków i wędkarzy to innowacyjny pomysł, który może integrować pokolenia w społeczności lokalnej w Czernikowie.

Chcesz zorganizować szkolenie „Dziecko – rodzic – senior – przestrzeń i oferta w bibliotece” w swojej instytucji? A może interesują Cię inne szkolenia dotyczące najmłodszych czytelników?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także