7 i 8 października mieliśmy przyjemność spotkać się z bibliotekarzami z województwa świętokrzyskiego. Spotkaliśmy się online, bo też nasz temat był mocno związany z tematyką online, a konkretnie tym, jak przyciągnąć czytelników do biblioteki za pomocą najnowszych produkcji platform VOD. Czyli od serialu do książki.
Fenomen VOD
Szkolenie trwało pięć godzin, ale przy tej tematyce i przy tak zaangażowanej grupie mieliśmy poczucie, że czasu było za mało, za szybko minął i zdecydowanie moglibyśmy rozmawiać dłużej. Bo też do poruszenia było sporo ważnych kwestii. Czym właściwie są serwisy VOD, na czym polega ich działalność, które z nich są teraz najpopularniejsze, ile osób korzysta z ich usług, kto tak naprawdę ogląda seriale i dlaczego, jakie nasze potrzeby zaspokajają? W końcu: w jaki sposób związane są z literaturą i jak możemy to wykorzystać w pracy w bibliotece?
Od serialu do książki – od książki do serialu
Porozmawialiśmy oczywiście o naszych ulubionych serialach i o tym, co najbardziej nam się w nich podoba. Ale też omówiliśmy najpopularniejsze seriale, które są adaptacjami książek albo stały się kanwą dla literatury. Z taką wiedzą mogliśmy już przejść do konkretnych pomysłów na to, co możemy zrobić w bibliotekach. Omówiliśmy filmowe okładki, zaskakujące wznowienia, autorów, których książki najczęściej są ekranizowane. Mówiliśmy również o reakcjach czytelników na różnice w fabułach książek i seriali albo w wyglądzie ulubionych bohaterów. Bibliotekarze pytali o miejsca, w których można znaleźć informacje na temat powstających właśnie seriali i zekranizowanych powieści, które pojawią się dopiero w Polsce.
Trudne sprawy
Więcej uwagi poświęciliśmy tematyce najpopularniejszych seriali, poruszanych w nich zagadnieniom, które najwyraźniej są ważne dla odbiorców. Są to tematy, które są aktualnie modne, które odpowiadają zainteresowaniom widzów. Są też takie, które wzbudzają kontrowersje lub sprawiają, że odbiorca serialu odczuwa dyskomfort. Tak czy inaczej, jedną z metod pracy z serialami w bibliotece jest po prostu posiadanie w swoich zbiorach książek, które również dotyczą tej tematyki. A następnie zaoferowanie naszym czytelnikom rozszerzonego podejścia do tych zagadnień.
Zakończyliśmy nasze szkolenie ćwiczeniem, podczas którego powstały naprawdę ciekawe pomysły na biblioteczne imprezy, akcje promocyjne i innego rodzaju spotkania z serialami. Mam nadzieję, że warunki pozwolą na ich realizację, bo naprawdę warto!