Home news Edukacja ekologiczna w bibliotece dla dzieci i młodzieży

Edukacja ekologiczna w bibliotece dla dzieci i młodzieży

Edukacja ekologiczna w bibliotece? Jak najbardziej! W dniach 28 oraz 31 maja w godzinach 9:00–11:30 odbyło się szkolenie online dla 50 pracowników bibliotek z tego właśnie zakresu. Jego celem było poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej ujętej z perspektywy ekologii głębokiej oraz z zakresu technik warsztatowych dostosowanych do młodych uczestników. Warsztaty obfitowały w mnóstwo inspiracji! Uczestnicy poznali nowe, intrygujące tematy związane z edukacją ekologiczną w powiązaniu z formami warsztatowymi, możliwymi do realizacji przez biblioteki.

Edukacja ekologiczna w bibliotece powinna być radosna!

Po pierwsze, podstawowym elementem udanego warsztatu jest osoba samego edukatora – jego wiedza, entuzjazm i przekonanie do tego, co mówi. Po drugie ważne jest, aby dostosować sposób przekazywania wiedzy do wieku uczestników. Słuchacze zapoznali się też z podstawowymi założeniami dotyczącymi tego, jak uczyć o przyrodzie w duchu edukacji głębokiej. Ważnym założeniem tego podejścia jest, aby nie straszyć, a raczej zachwycać się przyrodą i uczyć dostrzegać powiązania pomiędzy wszystkimi jej elementami. Warto przypomnieć sobie, jak to było w młodości, aby lepiej zrozumieć, co jest ważne dla dzieci i młodzieży. Radość, ciekawość i obcowanie z przyrodą to podstawa. Ma to na celu lepsze dopasowanie warsztatów do potrzeb i możliwości dzieci oraz zapewnienie, aby warsztaty stały się dla nich przygodą.

Zachwycaj się przyrodą! Tańcz, baw się razem z dziećmi. Pokaż, że cała biosfera jest jedną siecią, do której należymy.

Ważne jest dostosowanie przekazu do rozwoju psychoruchowego poszczególnych grup wiekowych dzieci i młodzieży. Warsztaty powinny być pełne zabaw ruchowych, wykazywać zmienność form przekazu, urozmaicać obrazowanie faktów. Odbywać się to może przykładowo poprzez eksperymenty i jeśli to tylko możliwe – kontakt z przyrodą. Podczas spotkania przekazane zostało mnóstwo inspiracji do prowadzenia warsztatów opierających się na aktywizacji uczestników. Do każdego prezentowanego tematu z zakresu edukacji ekologicznej zaproponowano wiele różnych książek skierowanych do młodego odbiorcy. Mogą one stanowić świetny bazowy materiał do zajęć.

Bioróżnorodność, wylesianie, niedobór wody czy ocieplenie tematu – to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone. Każdy obszar został zaprezentowany wraz z możliwymi do wykorzystania podczas zajęć warsztatowych dla dzieci rozwiązaniami . Aby lepiej wypróbować nowe inspiracje, uczestnicy szkolenia stworzyli swój szkic nowego warsztatu. W ten sposób stworzyli narzędzia, który będą mogli wykorzystać realizując zajęcia w swojej bibliotece dla dzieci.

Potrzebujesz mnóstwa inspiracji, aby stworzyć warsztat z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży? Chcesz zorganizować szkolenie „Edukacja ekologiczna w bibliotece ” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także