Home szkoleniadzieci Baśń sensoryczna w Białobrzeskim Centrum Kultury

Baśń sensoryczna w Białobrzeskim Centrum Kultury

Aktywne, ciekawskie, skłonne do zadawania pytań, ruchliwe przedszkolaki pokochają książki wówczas, kiedy będą mogły ich doświadczyć wszystkimi zmysłami. Jak przeprowadzić takie zajęcia? Zobacz jak wyglądało szkolenie „Baśń sensoryczna, odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami w Białobrzeskim Centrum Kultury.

Kreatywność, mała motoryka, dużo brudzenia i świetna zabawa

Spotkania literackie podczas których dzieci będą miały możliwość zapoznać się z tekstami literackimi za pomocą zmysłów nie tylko słuchu i wzroku, ale przede wszystkim: dotyku, węchu a nawet smaku, to prawdziwa uczta czytelnicza. Dlatego warto prowadzić takie warsztaty sensoryczne w bibliotece. Podczas nich do czytanej książki, uczestnicy bawią się z wykorzystaniem naturalnych produktów spożywczych (lub innych nietoksycznych).

Takie zajęcia wspierają rozwój zmysłów, dbają o usprawnienie ruchowe – motorykę małą i dużą. Wpływają na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni). Przede wszystkim rozwijają kreatywność dzieci. Dodatkowo uczą aktywnego słuchania i koncentracji uwagi, rozbudzają zamiłowanie do książek i są świetną zabawą.

Skrobia ziemniaczana, kolorowy makaron i pieluchy jednorazowe, czyli co się dzieje w bibliotece, w szkole, przedszkolu i żłobku?

Jak prowadzić takie zajęcia? Jak komponować receptury i budować scenariusze zajęć? W ramach szkoleń z projektu Blisko, mieli okazję przekonać się bibliotekarki i bibliotekarze z Białobrzegów.  

Na przykład: ciecz nieniutonowska, lepienie pierogów, instrumentów muzycznych z masy, czy gotowanie “Najlepszej zupy na świecie” albo zabawa w “Kolorowego potwora w przedszkolu”. Ale to tylko niektóre przykłady scenariuszy zabaw literackich, pobudzających wszystkie zmysły najmłodszych.

Uczestniczki i uczestnik w kameralnej grupie zaproponowali swoje scenariusze do książek o  uczuciach, przedszkolu, przyjaźni, gotowaniu i zwierzakach. Oczywiście zabawa była wyśmienita. Oprócz powstałych scenariuszy i merytorycznych zasad pracy na tego typu zajęciach było dużo śmiechu i radości. Więc takie czytanie performatywne i sensoryczne to prawdziwa arteterapia. Zarówno dla uczestników jak i prowadzących. 

“Dawno się tak dobrze nie bawiłam” – to opinia jednej z uczestniczek szkolenia.

Czyli dużo brudzenia, śmiechu, twórczej atmosfery i dobrej zabawy to główne wyznaczniki takich spotkań. To właśnie kierunek dla bibliotek, szkół, przedszkoli i animatorów czytelniczych chcących wychować czytające pokolenie.

animacja czytelnicza dzieci warsztaty i szkolenia bannerZdjęcia pochodzą z profilu Facebook Białobrzeskiego Centrum Kultury.

Projekt BLISKO

Chcesz zorganizować warsztaty dla bibliotekarzy „Baśń sensoryczna, odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami”? Albo szkolenie „Jak zachęcić dzieci do czytania” w swojej instytucji? A może interesują Cię inne szkolenia dotyczące najmłodszych czytelników?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także