Home szkoleniadzieci Plamek i brudek – warsztaty sensoryczne w Będzinie

Plamek i brudek – warsztaty sensoryczne w Będzinie

Na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, pojechałam wraz z dwiema złośliwymi bakteriami, Plamkiem i Brudkiem, sprawdzić czy przedszkolaki z Zagłębia wiedzą jak ważne jest dbanie o higienę. Warsztaty sensoryczne w oparciu o książeczkę „Plamek i Brudek. Kakao szambao” (Wyd. Zielona Sowa w koedycji z Good Books) zostały przeprowadzone w poniedziałek, 17 czerwca. Spotkanie odbyło się we wspaniale przygotowanych przestrzeniach bibliotecznego oddziału dla dzieci i młodzieży. 

Plamek i Brudek – „Kakao szambao”

Po krótkim zapoznaniu, wstępnej rozmowie o higienie i rozwianiu wątpliwości, że Brudek to jednak nie śliwka (choć jego kolor za tym przemawia!) przyszła pora na przeczytanie pierwszego z opowiadań. „Kakao szambao” – dotyczy mycia zębów i konsekwencji, z jakimi musimy się liczyć, gdy o tej niezwykle ważnej czynności będziemy zapominać. Przygody dwóch bakterii między zębami Lotka, uruchomiły dziecięcą wyobraźnię. Jeden z sześciolatków powiedział, że musi przeprowadzić poważną rozmowę z babcią w kwestii kupowanych dla niego słodyczy. Dodał, że opowie jej o Plamku i Brudku, bo babcia chyba o nich nie słyszała. Można śmiało rzec, że to był mały dydaktyczny sukces!

Eksperyment

Po bajkoterapii był czas na eksperyment z jajkiem, podczas którego sprawdzaliśmy wpływ kwasu na skorupkę jajka, którego budulcem, tak jak w przypadku zębów, jest wapń. W grupach przedszkolaki rywalizowały również o miano „najlepszego łowczego bakterii”. Zadanie wymagało od nich nie lada skupienia, świetnej koordynacji oko-ręka i szybkości. Oczywiście wszystkie drużyny zostały nagrodzone – każdy uczestnik otrzymał małe mydełko podróżne z podobizną Brudka.

Plamek i Brudek – „Brudaśne urodziny”

Następne opowiadanie – o brudaśnych urodzinach – pozwoliło na przeprowadzenie dyskusji o konieczności mycia rąk. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania kiedy i czym powinno się myć ręce, do czego może prowadzić niemycie rąk, a także zdradzały domowe sekrety: „a mój tata wynosi śmieci, ale nie myje potem rąk!”. Spryskiwacz świetnie sprawdził się w roli zakatarzonego nosa bohaterki jednego z opowiadań i był pretekstem do rozmowy o kichaniu, kaszlu i sposobach zakrywania ust i nosa, aby chronić osoby wokół nas. Dzieci mogły same także sprawdzić czy pieprz imitujący bakterie „ucieknie” od palca z mydłem podczas eksperymentu z napięciem powierzchniowym. Tym samym przekonały się na własnej skórze, jak ważne jest używanie wody z mydłem do mycia ciała.

Część artystyczna

W części artystycznej malowaliśmy kamienie, a następnie te małe arcydzieła sztuki zostały utrwalone bezbarwnym lakierem, tak aby każdy z uczestników mógł je zabrać ze sobą do domu. W podziękowaniu za uczestnictwo przedszkolaki dostały również swój kalendarz mycia zębów oraz książkę „Plamek i Brudek. Kakao szambao”, żeby móc wraz z rodzicami w domu utrwalać zdobytą podczas warsztatów wiedzę o higienie.

Bardzo dziękuję Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie za zaproszenie. Pani Aleksandrze Wąsik i Pani Monice Jurczyńskiej dziękuję za wspaniale przygotowaną przestrzeń, sprzęt i pomoc logistyczną! Podziękowania przesyłam również Pani Ewelinie Bińkowskiej za opiekę nad całym projektem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat warsztatów sensorycznych? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także