Dzieci… cudowne istoty, które mają nieograniczoną ciekawość świata, najskuteczniej uczą się przez zabawę i doświadczanie także sfery emocjonalnej.
Kształtowanie inteligencji emocjonalnej
Czym są emocje, jak prezentuje się rozwój człowieka w różnych etapach życia? Czym jest biblioterapia i jak to wszystko wykorzystać w trakcie spotkań z czytelnikami, aby zapewnić im pełen wachlarz wrażeń?
Te zagadnienia poruszaliśmy w trakcie spotkania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach z grupą doświadczonych, ambitnych, pomysłowych, ale także chętnych do zdobywania nowej wiedzy, a przede wszystkim nowych pomysłów bibliotekarek.
Blok poświęcony emocjom to przestrzeń do uczenia się, doświadczania, uświadamiania sobie samemu jak ważny jest to obszar w naszym życiu. Dlatego zajęliśmy się teorią, głównie proponowaną przez D. Goldmana dotycząca inteligencji emocjonalnej oraz jej kształtowaniu i rozwijaniu. Mówiliśmy o „uprowadzeniu emocjonalnym”, o „oknach emocjonalnych”. Rozmawialiśmy o emocjach i oswajaliśmy je tworząc grupowe obrazki oraz opowiadania i wierszyki o różnych emocjach.
Uczestniczki poznały etapy rozwoju człowieka w aspekcie ruchowym, poznawczym, oraz społeczno- emocjonalnym. Wszystko po to, aby mogły dostosować swoje pomysły do możliwości i potrzeb swoich czytelników.
Biblioterapia, bajkoterapia
Kolejnym zagadnieniem była biblioterapia, tutaj głównie skupiliśmy się na bajkoterapii. Podczas szkolenia omówione zostały rodzaje bajek terapeutycznych oraz zaprezentowane przykłady, oraz cele ich zastosowania.
W trakcie ćwiczeń praktycznych każdy uczestnik mógł sam doświadczyć wpływu biblioterapii. Podczas omawiania ćwiczeń wiele razy zobaczyłam uśmiech, radość, powrót do miłych wspomnień.
Jeśli poprzez zastosowanie Twoich pomysłów z dziedziny arteterapii, a konkretnie biblioterapii jesteś w stanie okiełznać złość, gniew, smutek, a może nauczyć przeżywać radość, dumę z codziennych sytuacji, to jest to wielkie dobro dla czytelników.
Spotkania „Książka moim przyjacielem” organizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach w lokalnych przedszkolach. Zdjęcie z Facebooka biblioteki.
Od złości do radości
Taki był cel naszego szkolenia. Korzystaliśmy z wiedzy, oraz ćwiczeń, które realizowaliśmy wspólnie w części warsztatowej. Wszystko po to, aby nabyć umiejętność organizacji zajęć w bibliotece, by przeprowadzić uczestnika od złości do radości.
Warsztaty były bardzo twórcze: rysowanie, pisanie, relaksacja, oglądanie, słuchanie, zaglądanie w głąb siebie. To zapewniło pobudzenie wyobraźni, poprawę samopoczucia, odreagowanie napięć emocjonalnych. A dodatkowo: odkrycie w sobie zasobów energii – wszystko w przyjemnej i miłej atmosferze.
„Stworek o imieniu…” , „Kim jestem”, „Fabuła z kubka”, „Historia z kuferka”, „ Moja pierwsza książka”. To tylko niektóre z zadań które wykonały uczestniczki. Otrzymały różne inspiracje zaczerpnięte z książek, ze scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych, z kart pracy o emocjach, wprowadzenie elementów muzykoterapii czy plastykoterapii. Teraz same mogą działać dalej!
Chcesz zorganizować szkolenie „Od złości do radości. Biblioterapia” w swoim zespole? Interesują Cię inne szkolenia z pracy z dziećmi?