Home szkolenia Sensozabawy i nie tylko – animacje czytelnicze dla dzieci w wieku 7-9 lat

Sensozabawy i nie tylko – animacje czytelnicze dla dzieci w wieku 7-9 lat

,,Sensozabawy i nie tylko – animacje czytelnicze dla dzieci w wieku 7-9 lat” to warsztaty, które odbyły się 24 maja 2024 w tak gościnnej jak kolorowej przestrzeni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim

Głównym celem szkolenia było zdobycie umiejętności planowania i projektowania animacji czytelniczych. Chciałam przygotować bibliotekarzy do ich samodzielnego przeprowadzania. Upowszechnianie i promowanie innowacyjnych działań w bibliotece przyciąga nowych czytelników!

Co to są „sensozabawy”?

Tytułowe „sensozabawy” to aktywności angażujące i rozwijające zmysły uczestników warsztatów. Zajęcia z elementami sensorycznymi poprzez mnogość faktur, kolorów, zapachów wpływają na rozwój mowy, usprawnienie ruchowe, uczą aktywnego słuchania i koncentracji uwagi. Pomagają w budowaniu świadomości ciała i przestrzeni, wspierają samodzielność. A nader wszystko uwalniają twórczą ekspresję dzieci i są okazją do dobrej zabawy. 

Jak wyglądały warsztaty?

Warsztaty składały się z trzech bloków.

  1. Krótkiej części teoretycznej, podczas której uczestnicy zapoznali się z metodami pracy, przykładami działań oraz dobrymi praktykami stosowanymi w celu aktywizacji dzieci w wieku 7-9 lat.
  2. Części praktycznej podczas której uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach z elementami sensorycznymi.
  3. Po część trzecią, podczas której bibliotekarze samodzielnie tworzyli pięć scenariuszy zajęć na podstawie wybranych przez siebie książeczek przeznaczonych dla dzieci z wykorzystaniem poznanych wcześniej metod pracy. 

Kosmos

Podczas części praktycznej bibliotekarze wzięli udział w kosmicznych zabawach sensorycznych przygotowanych w oparciu o treść książki Ewy Stokłosy pt. „Głowa do góry!”. Nie mogło zabraknąć drogi mlecznej, własnoręcznie przygotowanego piasku księżycowego i ufoludków ulepionych z pachnącej plasteliny.

Pieski

Książka Adama Wajraka pt. „Lolek” stała się dla nas  pretekstem do przeprowadzenia zajęć o tematyce związanej ze zwierzętami, bo jak wiemy: wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki i marzą o posiadaniu własnego czworonożnego przyjaciela. W tym przypadku sensozabawy obejmowały usypywanie piesków z kolorowego ryżu oraz  malowanie zwierząt samodzielnie przygotowanymi farbami. 

Dinozaury

Wśród dzieci w wieku 7-9 lat łatwo o znalezienie pasjonatów dinozaurów. Dlatego stały się one pretekstem do kolejnych zajęć, podczas których należało odszukać dinozaury w kolorowych zawartościach skrzynek i tacek. Udało nam się też odkryć zawartość tajemniczych (dinozaurzych?) jaj i zorganizować prawdziwe wykopaliska. 

Świat dorosłych

Warsztaty były okazją do wymiany spostrzeżeń i dotychczasowych doświadczeń związanych z pracą z dziećmi pomiędzy uczestnikami i prowadzącą szkolenie. Szczególnie w kontekście książki Michała Kleszcza „Profesor Józio w świecie dorosłych”. Ta pozycja jest niemalże gotowym scenariuszem cyklu zajęć z wykorzystaniem lubianych przez dzieci eksperymentów. Nie brakowało nam również pomysłów jak wykorzystać elementy sensoryczne przy tworzeniu warsztatów detektywistycznych. 

Chodźmy do ogrodu!

Podczas ostatniego bloku warsztatowego, uczestnicy stworzyli samodzielnie w grupach pięć scenariuszy w oparciu o wybrane przez siebie książki dla dzieci. Tak się złożyło, ze tematyka wszystkich książek związana byłą z przyrodą – zwierzętami, lasem i łąką. Może to sugestia uczestników, by sensozabawy spróbować przenieść również do przestrzeni bibliotecznego ogrodu?

Chcesz zorganizować takie szkolenie w Twojej instytucji?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także