Home szkoleniadzieci Książka tunelowa – jak ją zrobić?

Książka tunelowa – jak ją zrobić?

W dniu 24 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się warsztaty tworzenia książki tunelowej. Uczestnicy pracowali warsztatowo w kilkuosobowych zespołach. W efekcie tych działań powstało 6 przestrzennych książek.

Jak wyglądają Mypingi?

Punktem wyjścia i inspiracją do podjęcia tematu była książka Stanisława Pagaczewskiego „Misja Profesora Gąbki”. Opowiada o tym jak Profesor Baltazar Gąbka podejmuje wyprawę w poszukiwaniu Krainy Mypingów, aby zbadać ich obyczaje. Chce uwolnić Krakostan od corocznej plagi tych stworzeń, siejących spustoszenie w gospodarstwach ludzkich swoją żarłocznością. W ekspedycji biorą udział bardzo osobliwe i sympatyczne  postaci jak np. Kucharz Bartolini Bartłomiej czy przede wszystkim Smok Wawelski. Ważnymi bohaterami, silnie działającymi na wyobraźnię, są również same Mypingi.

Tworzymy książkę tunelową!

Następnie, po  prezentacji książki i krótkim omówieniu treści, postaci głównych bohaterów przybliżył uczestnikom fragment polskiego filmu animowanego, będącego adaptacją tejże powieści, zatytułowanego „Wyprawa Profesora Gąbki”. Następnie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z gotową, przykładową książką tunelową oraz z techniką tworzenia elementów potrzebnych do wykonania takiej przestrzennej pracy, zasad łączenia ich ze sobą i komponowania obrazu trójwymiarowego. Po czym z zapałem przystąpili do obrazowego przedstawiania wyobrażonych przygód jakie mogły spotkać bohaterów podczas ich wyprawy. 

Książka tunelowa – jak ją zrobić?

Przy użyciu ołówków, kredek, kolorowych kartonów, nożyczek kleju i taśmy klejącej przygotowane wcześniej puste ekrany wypełniały się różnobarwnymi formami! Składały się razem na historię, którą da się opowiadać na różne sposoby, wciąż od nowa. Wielowarstwowa konstrukcja książki tunelowej, na którą składają się wysuwane ażurowe ekrany, umocowane w harmonijkowych zakładkach bocznych, pozwala na dowolne przemieszczanie tych ekranów w czasie opowiadania historii. Co z kolei umożliwia zmianę kolejności wydarzeń, wprowadzanie lub usuwanie kolejnych bohaterów. Warstwy, ponadto, po rozsunięciu książki tworzą wrażenie głębi, które dodatkowo da się spotęgować, wykorzystując grę świateł.

Możliwości jakie daje taki rodzaj snucia opowieści, okazały się bardzo inspirujące dla wszystkich uczestników warsztatów. Wywołały dużo emocji. Wszyscy pracowali chętnie a praca w zespołach jeszcze bardziej stymulowała do tworzenia. Sześć powstałych książek tunelowych to bardzo pomysłowe rozwiązania zarówno pod względem treści jak i formy.

Zorganizuj warsztaty książki tunelowej w swojej bibliotece!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ola: +48 537 449 555, Ania: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także