Home szkoleniadla czytelników Kluby czytelnicze w bibliotece – relacja z webinarium

Kluby czytelnicze w bibliotece – relacja z webinarium

„Book Clubs, czyli trendy w działaniu bibliotecznych klubów czytelniczych na świecie” to tytuł bezpłatnego webinarium, które odbyło się 29 listopada 2022 r. W zorganizowanym przez Fundację Good Culture oraz Good Books webinarium udział wzięło prawie 400 bibliotekarzy.

Po co mi klub w bibliotece?

Punktem wyjścia było pytanie do uczestników, po co w bibliotece klub, czytelniczy lub inny? Okazuje się, że w ludziach jest bardzo silna potrzeba przynależności. Chcemy mieć możliwość spotykania się i dialogu z osobami o podobnych zainteresowaniach. Klub zdecydowanie spełnia te warunki. Co więcej, członkostwo w klubie może być elementem budowania poczucia wyjątkowości wśród osób do niego zapisanych. W tym kontekście warto rozważyć wydawanie specjalnej bibliotecznej karty klubowicza. Ze względu na ekologię jak najbardziej może być to karta wirtualna!

Klub w bibliotece – dla czytających i nieczytających

Myśląc o założeniu klubu trzeba postawić się w roli potencjalnych odbiorców. Czy osoba nieczytająca choć przez chwilę rozważy dołączenie do „Klubu czytelniczego”? Zapewne nie… Dlatego planując rozpoczęcie działalności klubu w bibliotece, warto pomyśleć o otworzeniu klub tematycznego. Nie musi się on koncentrować na tematyce bezpośrednio związanej z literaturą. Mogą to być np.:

  • klub gier RPG w bibliotece
  • klub dla fanów seriali, komiksów lub planszówek
  • klub mam w bibliotece

Kiedy zbierze się już stała liczba zaangażowanych klubowiczów, wtedy można myśleć o częstszych odwołaniach do książek i literatury podczas spotkań klubu.

banner reklamowy szkolenia good booksKluby czytelnicze na świecie

Biblioteczne kluby czytelnicze mogą koncentrować się na grupach odbiorców (klub dla dzieci, młodzieży, młodych dorosłych itd.) lub na tematyce omawianych książek (kryminały, historyczne, s-f i in.). Myśląc o gatunkach warto skupiać się na niszach, tak jak zrobiono to w bibliotece DC Public Library w USA, gdzie działa klub czytelniczy o… zombie. Na podobnej zasadzie mogłyby powstać kluby skupiające się na książkach na podstawie gier lub na literaturze z nurtu cyberpunk.

W niektórych bibliotekach funkcjonuje wiele różnych klubów. Np. w bibliotece w Middletown Township Public Library w USA funkcjonują zarówno kluby stacjonarne, jak i online. Są to m.in. klub historyczny, klub powieści sensacyjnych, a nawet klub książek i FILMÓW fantastyczno-naukowych. Ta biblioteka zdecydowała się również na nietypową propozycję dla czytelników: „kluby czytelnicze w torbie”. Torbę wypełnioną 15 pozycjami książkowymi do dyskusji w gronie rodziny lub znajomych można zamówić bezpośrednio w bibliotece.

Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce

W 2021 r. w Polsce działało 1756 Dyskusyjnych Klubów Książki (596 DKK dla dzieci i młodzieży oraz 1160 DKK dla dorosłych czytelników). Łącznie do Dyskusyjnych Klubów Książki należy blisko 20 tys. osób, a na potrzeby klubów biblioteki kupują rocznie prawie 24 tys. książek!

W 2023 r. Instytut Książki w Krakowie przeznaczy niemal 2 mln zł na działania lokalnych bibliotecznych Dyskusyjnych Klubów Książki. Dowiedz się więcej o programie dotacyjnym „Dyskusyjne Kluby Książki 2023” i napisz wiosek o dotację! ➔

Codzienna praca z czytelnikami wymaga wiedzy na temat literatury oraz umiejętności rozmawiania o książkach. Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla moderatorów DKK?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także