Bibliotekarze często zastanawiają się jak przełamać stereotypy. Przede wszystkim jak sprawić, by ludzie myśleli o bibliotece jak o „trzecim miejscu”, w którym można rozwijać swoje pasje, spotykać się ze znajomymi albo po prostu odpoczywać. Jak znaleźć się bliżej swoich odbiorców? Często okazuje się, że najlepszą drogą, aby trafić do nowych grup jest budowanie partnerstw z sąsiadującymi instytucjami. Np. ze szkołą, urzędem, lokalnymi stowarzyszeniami, kołem gospodyń czy klubem sportowym.
Dowiedz się, jak założyć własną organizację pozarządową!
PR, komunikacja wizerunkowa, marketing
Podczas szkolenia „PR w bibliotece – kreowanie wizerunku i budowanie partnerstw” uczestnicy z Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu dowiadywali się o szeroko pojętych działaniach PR-owych, które może podjąć biblioteka. Zaczęliśmy od tematu komunikacji wizerunkowej. Zastanawialiśmy się, skąd w wyobraźni nie-czytelników pojawia się czasem błędny obraz biblioteki i jak zmienić go przy pomocy działań marketingowych.
Ale marketing jest komunikacją. A żeby komunikaty trafiały do odpowiedniego odbiorcy – należy go nieco poznać. Zatem tak naprawdę zaczęliśmy od przeprowadzenia małej diagnozy. Ona dała podpowiedź jak dopasować kanały i komunikaty (ich treść i język) do odpowiednich grup wiekowych.
Jeden niezadowolony klient
Na wrażenia odbiorcy mogą wpłynąć aspekty, o których nie myślimy na co dzień. Zaczynając od umiejscowienia budynku instytucji na mapie miasta, przez jej wygląd, kolorystykę, aż do samej nazwy! Nie mówiąc już o doświadczeniach tych, którzy chcą skorzystać z drukarki 3D, komputera, wypożyczyć książkę albo zapisać się do biblioteki zdalnie. Wśród marketerów panuje przekonanie, że „zadowolony klient powie o Twojej organizacji 3 znajomym, niezadowolony – przekaże swoją frustrację 12 bliskim mu osobom.” Z tego powodu warto zadbać o każdą osobę odwiedzającą bibliotekę i wciąż udoskonalać swoje usługi!
Po co współpracować?
Wróćmy do budowania partnerstw. Dlaczego powinniśmy to robić? Dzięki partnerstwom:
- zyskujemy dostęp do nowej bazy potencjalnych odbiorców,
- mamy do dyspozycji nowy kanał komunikacji i możliwość promocji,
- uczymy się czegoś nowego, podpatrujemy jak działają inne organizacje,
- ułatwiamy sobie w ten sposób pracę, bo nie musimy wszystkiego robić sami,
- rozszerzamy ofertę dla naszych odbiorców.
Budowanie partnerstw
Kto może być partnerem projektu? Tak naprawdę odpowiedź mogłaby brzmieć: każdy! Na początku zwykle przychodzą nam do głowy: dom kultury, szkoła, stowarzyszenie, fundacja, lokalny dom pomocy społecznej. Ale to nie wyczerpuje wszystkich możliwości. A grupy nieformalne? Szachiści, sportowcy, tancerze, redaktorzy gazetki szkolnej… albo lokalni celebryci, influencerzy! W każdej miejscowości są takie osoby, które wszyscy znają ;)
Oczywiście nie można również zapomnieć o roli mediów. Dobrze jest poznać dziennikarzy i nawiązać z nimi dobrą współpracę, która może się przydać. Bo przecież oni potrzebują dobrego materiału, a wy – promocji.
Dlaczego nie spróbować zaprosić do współpracy prywatnej firmy? Może nasza baza odbiorców będzie atrakcyjna dla lokalnych przedsiębiorców. W zamian za wysyłkę newslettera lub udostępnienie miejsca na reklamę możemy wynegocjować nagrody lub wypożyczenie krzeseł lub stolików.
We wszystkich tych relacjach chodzi o obopólną korzyść. Kolejny etap – trzeba się nauczyć ją przedstawiać.
Mów dobrze
Żeby mówić językiem korzyści po pierwsze trzeba znać swoje mocne strony i zasoby, jakimi się dysponuje. Umiejętności autoprezentacji można się nauczyć. Dlatego jeden z etapów szkolenia dotyczył właśnie przedstawiania swojej oferty – w mowie i piśmie (tzw. copywriting).
Bibliotekarze poznali 12 elementów dobrego tekstu. Dowiedzieli się, jak konstruować zdania, jakich słów używać, a których unikać. Podałam także kilka przykładów, które zawsze wywołują reakcję odbiorców! To proste triki, takie jak wyliczenia lub zadawanie pytań w celu wzbudzenia ciekawości.
PR wewnątrz organizacji
Działania PR-owe dotyczą nie tylko budowania relacji z zewnętrznymi podmiotami. Ważne jest, aby dobre relacje panowały również wewnątrz, wśród pracowników. Kiedy w zespole panuje dobra atmosfera, pojawia się chęć do działania i kreatywność.
Aby osiągnąć taki stan warto zadbać o podstawowe systemy zarządzania. Wszyscy członkowie w zespole powinni znać swoje obowiązki i wspólny cel, do którego dążą. Ale powinni odczuwać też komfort, że jeśli będą chcieli zrobić coś więcej lub poddać swój pomysł pod dyskusję – zostaną wysłuchani. Kluczem tutaj okazuje się słowo „empatia”.
Mimo tego, że szkolenie odbyło się w formie online, miałam wrażenie, że bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu są otwarci na współpracę. Teraz wystarczy wybrać odpowiednią strategię i… do dzieła! Trzymam kciuki, aby udało im się zbudować wiele korzystnych partnerstw i pozyskać dzięki temu nowych czytelników.
Chcesz skonsultować swój projekt do programu BLISKO? Zastanawiasz się jak przeprowadzić diagnozę lokalną? Nie wiesz jak działa budowanie partnerstw? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!