Home szkoleniamarketing Narzędzia marketingowe i nowe technologie w animacji czytelnictwa

Narzędzia marketingowe i nowe technologie w animacji czytelnictwa

Często współpracujemy z bibliotekami pedagogicznymi, ale nieczęsto zdarza nam się prowadzić szkolenia dla Rady Pedagogicznej. A właśnie takie zajęcia organizowaliśmy niedawno dla Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Uczestnicy wzięli udział w dwóch szkoleniach. Pierwsze dotyczyło wykorzystania bezpłatnych i płatnych narzędzi marketingowych, niezbędnych do profesjonalnego tworzenia kampanii marketingowych on-line i offline. Drugie było zatytułowane „Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje narzędzia, multimedia, gamifikacja – warsztat praktyczne”. 

Celem szkoleń było pokazanie w jaki sposób promować działania personelu biblioteki w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby odbiorców. 

Marka i PR biblioteki

W pierwszy dzień szkolenia próbowaliśmy zdefiniować markę Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie wartości nam przyświecają i jak chcielibyśmy, żeby postrzegali nas nasi odbiorcy. Efektem końcowym tej burzy mózgu było wiele propozycji sloganu, który opisywałby markę biblioteki. Wśród nich znalazły się takie jak: 

  • Uczymy i uczymy jak uczyć!
  • Jesteś u siebie 
  • Biblioteka miejsce dla człowieka
  • Od przedszkola do seniora 

Strategia komunikacji w bibliotece

BibliotekarzNastępnie, wspólnymi siłami próbowaliśmy opracować strategię komunikacji biblioteki, omawiając krok po korku jej elementy, takie jak grupa docelowa, tworzenie persony i wyznaczanie celów w trybie SMART. Oczywiście najważniejszą częścią tego szkolenia było omówienie sposobów komunikacji oraz dostępnych kanałów i narzędzi. Nie mogło zabraknąć także ćwiczeń z tworzenia harmonogramu publikacji czy analizy skuteczności podejmowanych działań.

Mówiąc o sposobie komunikacji, uczyliśmy się jak pisać językiem korzyści, opowiadać dobre historie w ramach storytellingu czy korzystać z real-time marketingu. Przytoczone zostały też konkretne przykłady ciekawych działań promocyjnych innych bibliotek w Polsce i na świecie. 

Narzędzia marketingowe biblioteki

W drugi dzień szkolenia skupiliśmy się przede wszystkim na dokładnej analizie dotychczasowych działań biblioteki w sieci oraz omówiliśmy funkcjonalności konkretnych narzędzi do profesjonalnego tworzenia kampanii marketingowych.  

 Wśród omawianych narzędzi przy tworzeniu kampanii on-line czy offline były między innymi:

  • aplikacje portali społecznościowych: Facebooka, Youtube; 
  • strony pozwalające na szukanie informacji o naszych odbiorcach: Google Trends, Google Analytics, Plener Słów Kluczowych w Google Ads ;
  • program graficzny Canva;
  • program do wysyłki newslettera Mailelite;
  • program do obróbki zdjęć Lightroom;

Narzędzie nr 1: Canva

Podczas warsztatów z programu Canva, udało nam się wspólnie utworzyć szablony postów biblioteki na social media czy miniatury i intro na YouTube. Wspólnie określiliśmy zarówno kolory jak i format czcionki, które biblioteka powinna używać, projektując materiały graficzne. 

Narzędzie nr 2: YouTube

Omawiając sposób działania platformy YouTube, pokazałam uczestnikom, jak działa YouTube Studio. Omówiliśmy w jaki sposób dodawać napisy pod filmami czy robić playlisty. Wspólnie zastanowiliśmy się w jaki sposób możemy poprzez YouTube dotrzeć do nowych odbiorców biblioteki. 

Narzędzie nr 3: Mailerlite

Podczas warsztatów z Mailerlite udało nam się krok po kroku stworzyć formularz zapisu na newsletter,  a także szablon newslettera metodą Drag&Drop. Uczyliśmy się również w jaki sposób tworzyć grupy odbiorców, segmentować listę i automatyzować proces wysyłania wiadomości do odbiorców. Omówiliśmy również wszystkie niezbędne kwestie związane z przestrzeganiem Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Aby działania były skuteczne, potrzebna jest ewaluacja

AnalitykaZrobiliśmy też audyt strony internetowej biblioteki oraz pozostałych kanałów komunikacji. Razem z informatykiem instytucji, zastanowiliśmy się jakich zmian dałoby się dokonać, żeby strona była bardziej przystępna dla odbiorcy. Zależało mi na tym, aby pokazać uczestnikom, że analityka jest ważna! Dzięki niej uczymy się na błędach.

Całe szkolenie przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze. Był dużo dyskusji, ogrom ciekawych pomysłów i chęci do działania. Mam nadzieję, że przyniesie ono długoterminowe efekty w promocji biblioteki!

Narzędzia marketingowe biblioteki offline. Dowiedz się, jak tworzyć atrakcyjne gadżety w swojej instytucji!

    Chcesz zorganizować podobne szkolenie w swojej bibliotece? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także