Strona główna » Canva dla początkujących – relacja ze szkolenia w Jabłoniu

Canva dla początkujących – relacja ze szkolenia w Jabłoniu

8 października 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłoniu odbyło się szkolenie „Canva dla początkujących”, którego celem było zapoznanie uczestników z podstawami pracy w aplikacji Canva. W szkoleniu uczestniczyły osoby z pobliskich bibliotek  oraz organizacji kulturalnych zainteresowane rozwijaniem umiejętności projektowania graficznego i wykorzystywaniem narzędzi cyfrowych do tworzenia materiałów promocyjnych i edukacyjnych.

Canva Pro dla organizacji non profit

Starałam się w sposób przystępny i praktyczny wprowadzić uczestników w świat Canvy, pokazując jej szerokie możliwości. I to zarówno w wersji darmowej, jak i w wersji Pro. Na początku szkolenia uczestnicy poznali interfejs użytkownika Canvy. Zapoznali się z takimi sekcjami jak Przeglądarka projektów, która umożliwia przegląd i zarządzanie wszystkimi projektami. Albo Szablony, gdzie można znaleźć gotowe projekty do różnych celów. Od grafik na media społecznościowe, po prezentacje i plakaty.

Zwróciłam uwagę na korzyści wynikające z korzystania z Canvy w kontekście instytucji edukacyjnych i organizacji non-profit. Omówiłam proces uzyskiwania Canva Pro dla tych jednostek. To umożliwia dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak zarządzanie marką czy korzystanie z zawansowanych narzedzi AI.

Przeczytaj artykuł

Sztuczna inteligencja w Canvie

Praktyczne ćwiczenia w Canvie

Po wprowadzeniu teoretycznym, uczestnicy przeszli do części praktycznej, w której krok po kroku nauczyli się tworzyć własne projekty graficzne. Pierwszym zadaniem było wybranie odpowiedniego szablonu. Pokazałam, jak przeglądać dostępne kategorie szablonów i jak dopasowywać formaty projektów do konkretnych potrzeb, takich jak posty na Facebooku, Instagramie, ulotki czy plakaty.

Podczas tej części szkolenia uczestnicy nauczyli się dodawać podstawowe elementy do swoich projektów, takie jak nagłówki, akapity i podpisy. A także wykorzystywać zaawansowane narzędzia do edycji tekstu, takie jak TypeCraft i Typegradient, które pozwalają na dodanie efektów specjalnych do tekstów.

Edycja obrazów w Canvie

W kolejnych etapach warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać narzędzia do edycji obrazów w Canvie. Dowiedzieli się, jak dodawać obrazy, zarówno z własnych zasobów, jak i z biblioteki Canvy, a następnie jak edytować te obrazy, korzystając z takich funkcji jak:

  • usuwanie tła – umożliwiające łatwe oddzielanie obiektu od tła,
  • efekty wizualne, takie jak cienie, obramowania, gradienty, które dodają profesjonalnego wyglądu projektom,
  • zaokrąglanie rogów zdjęć i dodawanie ramek w celu uzyskania estetycznego wyglądu.

Uczestnicy nauczyli się także korzystać z zaawansowanych funkcji edycji AI, takich jak m.in. magiczna gumka, umożliwiająca precyzyjne usuwanie niechcianych elementów z obrazów, oraz magiczne rozszerzanie tła, co pozwala na dopasowanie tła zdjęcia do projektowanego formatu.

Zaawansowane funkcje Canvy

Jednym z najważniejszych elementów szkolenia było omówienie zaawansowanych funkcji Canvy. Takich jak „Warstwy i grupowanie elementów”, które pozwalają na precyzyjne zarządzanie skomplikowanymi projektami graficznymi. Uczestnicy nauczyli się, jak układać elementy w różnych warstwach, grupować je i przenosić style między różnymi projektami.

Szczególnie przydatną funkcją okazało się tworzenie zbiorcze, które umożliwia automatyczne generowanie wielu projektów, np. dyplomów, na podstawie danych z arkusza Excel. Funkcja ta znacznie ułatwia pracę w instytucjach, które muszą tworzyć dużą liczbę dokumentów graficznych. Uwagę przyciągnęła też funkcja edytowania plików tekstowym w formie „Canva Doc”.

Szkolenie przebiegło w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze. Uczestnicy, mimo początkowych obaw, szybko przekonali się, że Canva jest intuicyjnym i wszechstronnym narzędziem. Może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w pracy zawodowej, jak i w działalności hobbystycznej.

Weź udział w szkoleniu

Chcesz zorganizować szkolenie „Canva dla początkujących” w swojej instytucji?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także