Home szkoleniamarketing Biblioteka na Instagramie – relacja ze szkolenia w Książnicy Beskidzkiej

Biblioteka na Instagramie – relacja ze szkolenia w Książnicy Beskidzkiej

Biblioteka na Instagramie? Jak najbardziej! Instagram dla bibliotek to szansa na dotarcie do młodszej części odbiorców. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników, Facebook wciąż pozostaje najpopularniejszym medium społecznościowym. Jednak to Instagram cieszy się większą sympatią użytkowników. Być może dlatego treści publikowane na Instagramie mogą liczyć na więcej reakcji i udostępnień, a co za tym idzie uzyskują szersze zasięgi organiczne.

W tym kontekście nie powinno dziwić, ze coraz więcej bibliotek decyduje się na założenie profilu na Instagramie. W jaki sposób skutecznie komunikować się za pośrednictwem nowego kanału? Jak w pełni wykorzystać potencjał galerii, relacji i rolek? Jakie techniki wykorzystać, aby zdobywać nowych obserwujących? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali bibliotekarze, którzy wzięli udział w szkoleniu „Biblioteka na Instagramie – jakie zdjęcia wrzucać, kiedy publikować, zdobywanie followersów, budowanie relacji z młodym czytelnikiem”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Książnicę Beskidzką.

#Bookmorning, czyli biblioteczne hasztagi

Instagram pozwala nie tylko na obserwowanie profili użytkowników czy instytucji. W przeciwieństwie do Facebooka na Instagramie możemy również obserwować hasztagi. Czym są hasztagi? Najprościej mówić są to słowa-klucze, które mają służyć bardziej precyzyjnemu profilowaniu treści na Instagramie. Dla przykładu, jeśli zaobserwujemy #biblioteka, na głównym kanale biblioteki będą pojawiały się wybrane posty, do których inni użytkownicy przypisali ten właśnie hasztag. Wynika z tego, że hasztagi są dodatkowym i unikalnym dla Instagrama sposobem wyszukiwania treści, ale także docierania do odbiorców i budowania publiczności.

chmura hasztagów na biblioteczny instagram

Podczas szkolenia przeprowadziliśmy ćwiczenie, które polegało na wymyśleniu przez uczestników ciekawych hasztagów związanych z bibliotekami, literaturą i czytelnictwem. Dzięki wykorzystaniu platformy Mentimeter wygenerowaliśmy chmurę słów kluczowych, która może stanowić inspirację dla osób zajmujących się promocją biblioteki na Instagramie. Wśród propozycji pojawiły się: #czytamwszędzie, #czytanienieboli, #czytamwięcejestem, #kochamksiążki i #bookmorning.

Odwiedź profil Książnicy Beskidzkiej na Instagramie!

Instagram i krótkie klipy wideo

instagram w instytucji kulturyKrótkie klipy wideo coraz częściej pojawiają się w mediach społecznościowych. Zapoczątkowany przez TikToka trend sprawił, że YouTube wprowadził format „Shorts”, a na Facebooku i Instagramie pojawiły się Rolki. Ta ostatnia funkcjonalność jest dostępna dla polskich użytkowników od 27 października 2021 r. Jest to zatem wciąż stosunkowo nowa funkcja.

Insta Rolki są to krótkie (15-30-60 sekund) materiały wideo. Mogą mieć formę sekwencji zdjęć lub zmontowanych klipów wideo, często urozmaiconych o podkład muzyczny. Dlaczego warto publikować Rolki? Po pierwsze, ten format pozwala wyróżnić się na tle innych, podobnych kont. Wciąż relatywnie niewiele kont tworzy własne Rolki. Po drugie, opublikowane Rolki pojawią się nie tylko na kanale biblioteki. Wyświetlą się także na karcie “Eksploruj”, dzięki czemu zobaczą je użytkownicy, którzy (jeszcze) nie obserwują Twojego profilu. W końcu Rolki to dobry sposób na budowanie zaangażowania i kreowanie wizerunku instytucji kultury.

szkolenie biblioteka na instagramieSzkolenie zakończyło się przeglądem bibliotecznych Rolek oraz praktyczną nauką, w jaki sposób tworzyć efektowne animacje z wykorzystaniem zdjęć, klipów wideo oraz bezpłatnej aplikacji VN Video Editor.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu Książnicy Beskidzkiej pn. „Bo jak nie bibliotekarz, to kto?”. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu „Partnerstwo dla książki” na rok 2022 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Chcesz zorganizować szkolenie z Instagrama w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się o innych szkoleniach z zakresu promocji i marketingu instytucji kultury?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także