Home artykuły eksperckie Wideo marketing w bibliotece i tiktokizacja Social Media

Wideo marketing w bibliotece i tiktokizacja Social Media

Marketing wideo w bibliotece staje się obecnie – w związku z kierunkiem rozwoju mediów społecznościowych – koniecznością. Podobnie jak w innych dziedzinach życia – czy to w modzie, czy w literaturze – w marketingu mamy do czynienia z różnego rodzaju trendami. Wideo marketing, czyli najogólniej mówiąc wykorzystanie materiałów audiowizualnych w celach promocyjnych, jest współcześnie jednym z najważniejszych trendów w marketingu cyfrowym. Marki i instytucje – w tym biblioteki i ośrodki kultury – coraz częściej decydują się na komunikację z odbiorcami w internecie właśnie za pomocą krótkich form wideo. Z jakich narzędzi i kanałów komunikacji korzystać mogą pracownicy bibliotek, aby tworzyć treści atrakcyjne dla współczesnych odbiorców?

Tiktokizacja mediów społecznościowych

Sensor Tower, firma zajmująca się badaniem rynku aplikacji mobilnych, przygotowała raport dotyczący pierwszego kwartału 2022 roku. Dowiadujemy się z niego, że w okresie objętym badaniem najczęściej pobieraną aplikacją na świecie był TikTok. Aplikację do tworzenia i oglądania krótkich filmików od początku jej istnienia (czyli od września 2016 r.) pobrało aż 3,5 miliarda użytkowników. To ponad 40% wszystkich ludzi na Ziemi! Z kolei z badań przeprowadzonych niedawno wśród nastoletnich użytkowników w USA wynika, że ulubionymi aplikacjami młodzieży jest właśnie TikTok oraz Instagram.

Instagram w instytucji kultury

Sam Instagram na przestrzeni lat zmienił się niemal nie do poznania. Nie wszystkim zmiany te przypadły do gustu. Do tego stopnia, że pod koniec lipca 2022 r. na Instagramie krążyć zaczął post-manifest pewnej fotografki. Zapostulowała ona, aby Instagram wrócił do bycia Instagramem i nie próbował kopiować rozwiązań z TikToka. O akcji zrobiło się głośno za sprawą amerykańskiej celebrytki Kylie Jenner, którą na Instagramie obserwuje ponad 370 mln osób. Wydaje się jednak, że dominacja krótkich form wideo w mediach społecznościowych (a co za tym idzie również w marketingu cyfrowym) jest falą nie do zatrzymania. Za trendem stara się nadążyć Instagram i Facebook, gdzie pojawiła się nowa funkcjonalność, czyli Rolki. Nawet YouTube, od zawsze kojarzony z dłuższymi filmami, wprowadził YouTube Shorts, czyli funkcję umożliwiającą publikowanie filmów do 60 sekund długości w pionowym formacie przystosowanym do oglądania na urządzeniach mobilnych.

Wideo marketing w bibliotece: TikToki, Rolki i aplikacje do kręcenia i montażu filmów

Użytkownicy chcą oglądać w internecie krótkie formy wideo. Osoby zajmujące się marketingiem kultury, w tym pracownicy bibliotek, stoją obecnie przed wyzwaniem: w jaki sposób wpleść wideo marketing w strategię komunikacji instytucji kultury? Na pewno warto zacząć od przyjrzenia się, w jaki sposób robią to inni. Inspirację znaleźć można… w samych mediach społecznościowych. Wiele polskich bibliotek i instytucji kultury (w tym nawet Muzeum Narodowe w Warszawie!) z powodzeniem prowadzi komunikację z odbiorcami za pośrednictwem TikToka. W poniższym artykule znajdziesz przykłady bibliotecznych TikToków:

TikTok w bibliotece? Dlaczego warto

Wspomnieliśmy, że za sprawą popularności TikToka na Instagramie oraz na Facebooku pojawiła się możliwość publikowania tzw. Rolek. Nazwa wzięła się od rolki filmowej, a same Rolki mają na Instagramie ikonę filmowego klapsa. Jest to zupełnie nowy rodzaj treści, obok zdjęć i Stories. Insta Rolki są to filmiki o długości od 3 do 90 sekund. Można je kręcić i montować za pomocą „wbudowanego” w Instagram edytora. Umożliwia on dodawanie do filmików podkładów dźwiękowych, różnego rodzaju efektów, filtrów itp. Następnie Rolkę opisujemy podobnie jak post – dodając tekst i hasztagi – i publikujemy na swoim koncie. W Polsce Rolki publikować można od 21 października 2021 r., jest to zatem stosunkowo nowa funkcjonalność, którą warto poznać!

Oczywiście aby kręcić krótkie filmiki i skutecznie wdrażać wideo marketing w bibliotece nie musimy korzystać z TikToka czy Instagrama! Dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji, dzięki którym nasz smartfon zmieni się w kamerę i studio montażowe w jednym. Jedną z najbardziej przystępnych, a zarazem funkcjonalnych aplikacji tego typu jest InShot. Dodatkową zaletą tej apki jest fakt, że pozwala edytować nie tylko wideo, ale także zdjęcia. Za pomocą InShota za sprawą kilku kliknięć można także stworzyć rozmaite kolaże. Do innych godnych polecenia aplikacji do kręcenia i montażu filmów należą VN Video Editor Maker oraz Cap Cut.

Bibliotekarz filmowcem, czyli jak kręcić filmy smartfonem i montować

Interesuje Cię temat wideo marketingu w bibliotece? Chcesz nauczyć się tworzyć Rolki na Instagramie? A może potrzebujesz zorganizować szkolenie „Jak edytować filmy na smartfonie?”, podczas którego zdobędziesz wiedzę z zakresu obsługi aplikacji do kręcenia i montażu wideo?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także