W dniach 11-12 kwietnia miałem przyjemność spotkać się z pracownikami Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Okazją do naszego spotkania było szkolenie „Montaż filmowy w pakiecie Adobe”. Podczas dwóch intensywnych dni warsztatowych uczyliśmy się obsługi kamery, oświetlenia, rejestracji o obróbki audio-wideo z wykorzystaniem oprogramowania Adobe Premiere.
DZIEŃ PIERWSZY – „Kamera, światło, dźwięk”
Podczas pierwszego dnia szkolenia skupiliśmy się na obsłudze kamery, rejestracji audio-wideo z wykorzystaniem oświetlenia studyjnego, zestawów audio, statywów etc. Szkolenie rozpoczęło się od prezentacji prowadzącego. W tej prezentacji zostały pokazane przykłady filmowe krótkich form tworzonych dla instytucji kultury. Te przykłady stały się bazowymi formami, których tworzenia elementów uczestnicy uczyli się podczas szkolenia. Na wyposażeniu Domu Kultury znajduje się sprzęt: Canon XA55 (2 szt.) i Canon XA40 (1 szt.), mikrofony Saramonic Blink 500 Pro, lampy na statywach Walimex. Każde z tych urządzeń zostało wykorzystane w praktycznym ustawieniu planu zdjęciowego. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy 3-osobowe. W trakcie pierwszego zadania ustawiali i nagrywali zdjęcia filmowe z wywiadu dokamerowego. W trakcie pracy uczestnicy poznali w praktyce takie pojęcia jak:
- kadrowanie;
- dobieranie balansu bieli;
- dostosowywanie ekspozycji;
- podstawowe ruchy kamerowe;
- ustawianie poziomu dźwięku bez przesterów, bez szumów;
- ustawianie optymalnego oświetlenia;
- najczęstsze błędy początkujących operatorów.
Na koniec pierwszego dnia cały zespół wybrał spośród siebie dwie osoby, które wystąpiły w nagraniu. Zarejestrowany został materiał – wypowiedź promująca wydarzenie organizowane przez Dom Kultury. To nagranie zostało zarejestrowane z przeznaczeniem do montażu w dniu następnym.
DZIEŃ DRUGI – “Montaż filmowy w pakiecie Adobe”
Drugi dzień warsztatów poświęciliśmy na naukę praktycznego użytkowania oprogramowania do montażu: Adobe Premiere. Uczestnicy poznali podstawowe funkcje i układ programu: rozkład okien programu, timeline, okna efektów, podglądu etc. Dowiedzieli się, jak wprowadzać nagrania, zdjęcia, muzykę i poddawać je edycji. Szkolenie poprowadzone zostało według następujących punktów:
- podstawy obsługi programu montażowego;
- podstawy pracy na ścieżkach, docinanie i łączenie klipów;
- korekta kolorów, ekspozycji, etc.;
- synchronizacja audio-wideo;
- odszumianie dźwięku, podbijanie dźwięku, równanie poziomów dźwięku;
- transformowanie klipów;
- jeśli starczy czasu, to tworzenie prostych efektów na warstwach z użyciem klatek kluczowych;
- najczęstsze błędy przy montażu.
W tej części krok po kroku uczestnicy dokonywali edycji nagranego dzień wcześniej materiału oraz przygotowanych samodzielnie zdjęć i muzyki, aby oswoić się z obsługą oprogramowania i zapamiętać położenie przycisków poszczególnych funkcji. Prowadzący utrwalał nabytą wiedzę poprzez odtwarzanie wielokrotnie tych samych czynności. Uczestnicy montowali sceny w programie według napisanego scenariusza w taki sposób, by powstały gotowe formy z przeznaczeniem na media społecznościowe. Szkolenie „Montaż filmowy w pakiecie Adobe” zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi. Uczestników szczególnie interesowały techniki tworzenia efektów, które mogliby w przyszłości zastosować w kręconych materiałach.