Home szkoleniamarketing Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera i inne aspekty techniczne nowej rzeczywistości

Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera i inne aspekty techniczne nowej rzeczywistości

Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie jest beneficjentem programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. W ramach projektu realizujemy wspólnie cykl szkoleń. Miałam okazję poprowadzić szkolenie „Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera i inne aspekty techniczne nowej rzeczywistości”. Już od dwóch lat wszyscy na bieżąco uczymy się pracować zdalnie, to nic nowego. Jednak tym razem skupiliśmy się przede wszystkim na kwestiach technicznych, pomysłach na wydarzenia online i sposobach ich prowadzenia.

Statystyki wideo w sieci

Coroczny raport „Digital 2022: Global Overview Report” od kilku lat pokazuje tendencję wzrastającej popularności materiałów wideo. Ludzie spędzają średnio 3 godziny i 20 minut oglądając teledyski, śmieszne filmy, seriale, nagrania znajomych w mediach społecznościowych. To połowa czasu, jaki dziennie spędzamy w Internecie! Trend potwierdza także popularność platformy TikTok oraz nowych form publikacji na Facebooku i Instagramie: relacji, stories i rolek.

Raport Digital 2022

Wydarzenia online

To wszystko prowadzi do jednego wniosku: warto organizować wydarzenia online. CUK w Szydłowie pierwsze takie wydarzenia ma już dawno za sobą. Starałam się zatem pokazać przydatne narzędzia, które mogłyby ułatwić ich pracę i wspomóc na etapie organizacji i promocji eventów.

Zaczęliśmy od samej strategii działania oraz kilku przydatnych rad dla organizatorów. Pokazałam jak zadbać o otoczenie, światło i warunki akustyczne.

Jaki mikrofon, jaka kamera

Szkolenie "Instytucja online"Jak już wspominałam, wiele czasu poświęciliśmy kwestiom technicznym prowadzenia wydarzeń online, albo wydarzeń hybrydowych. Właściwie wypróbowaliśmy to w praktyce, bo jedna z uczestniczek szkolenia łączyła się z nami właśnie online!

Pokazałam ważne aspekty, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupów mikrofonu, kamery i słuchawek. Nie ma idealnego sprzętu – trzeba dopasować go do swoich potrzeb. Podałam jednak przykłady narzędzi, do których sama mam duże zaufanie. Bo to właśnie niezawodność jest jednym z najważniejszych parametrów, które musi spełniać nasze narzędzie.

Tak czy inaczej, warto także oswoić się z potencjalnymi problemami technicznymi i przerobić je na spokojnie, zanim wydarzą się naprawdę na żywo.

Google Meet, Zoom, Teams

Podczas szkolenia przemieszczaliśmy się z (wirtualnego) pokoju do pokoju poznając kolejne platformy. Każda z nich ma swoje zalety, różne platformy mogą służyć do zupełnie różnych rodzajów wydarzeń. Ich funkcje są także stale rozwijane! Na przykład Zoom ma już dostępną polską wersję językową, zaś Teams umożliwia spotkanie w wirtualnym pokoju, który imituje salę wykładową lub… akwarium J W przypadku spotkań autorskich czy koncertów jest to mało przydatna funkcja. Ale na pewno sprawdzi się w przypadku zajęć dla dzieci!

Rady dla prezenterów i moderatorów

Znajomość platformy do spotkań online to jedno, ale to merytoryczne przygotowanie prelegentów i organizatorów jest kluczowe. Warto wcześniej stworzyć sobie scenariusz wydarzenia – od jego publicznego ogłoszenia do podziękowania uczestnikom za przybycie. Na końcu szkolenia podałam kilka trików, jak przygotować swoją prezentację, opanować stres przed wystąpieniem i mówić tak, aby zaskarbić sobie uwagę i sympatię audytorium.

Mam nadzieję, że cała ta wiedza przyda się uczestnikom podczas kolejnych wydarzeń!

Szkolenie "Instytucja online"

 

Chcesz zorganizować to szkolenie w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się o innych szkoleniach z zakresu promocji i marketingu instytucji kultury?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także