Strona główna » Warsztat kreatywności, czyli 50 sposobów na promocję czytelnictwa

Warsztat kreatywności, czyli 50 sposobów na promocję czytelnictwa

Szkolenie „50 sposobów na promocję czytelnictwa” to nie tyko lista pomysłów na działania, które można zrealizować z bibliotece. Podczas spotkania analizujemy różne przykłady i zastanawiamy się, jak można je ulepszyć i dostosować do konkretnej instytucji. Przyglądamy się aktualnym wydarzeniom biblioteki i wspólnie obmyślamy skuteczną strategię promocji. Podczas szkolenia w Lądowisku Kultury w Redzikowie udało nam się zrobić małą burzę mózgów.

Marketing instytucji kultury

  • Czy da się przyciągnąć na spotkanie autorskie kogoś, kto nie zna danego autora?
  • Jak do promocji czytelnictwa wykorzystać cytaty z książek?
  • Czy sama przestrzeń biblioteki może przyciągnąć nowych czytelników?

To tylko kilka pytań, które pojawiły się w trakcie szkolenia. Zaczęliśmy oczywiście od pytania kim są odbiorcy, czytelnicy biblioteki. I odwrotnie: kim są NIE-czytelnicy. Zastanawialiśmy się, czy publikacje biblioteki rzeczywiście trafiają do wszystkich. Nie da się planować działań i prowadzić „komunikacji marketingowej” bez świadomości, kto jest odbiorcą naszych komunikatów.

Padło więc kilka marketingowych zwrotów: persona, segmentacja, CTA. Dokładniej przyjrzeliśmy się również aktualnym trendom. Zarówno tym dotyczącym Internetu, jak i tym, związanym z czytelnictwem.

Przeczytaj artykuł: Diagnoza odbiorców – co podpowiedzą Ci statystyki marketingowe 2024?

50 sposobów na promocję czytelnictwa

Cały ten wstęp miał za zadanie przestawić myślenie uczestników na marketingowe tory i wzbudzić ich kreatywność.

Przykłady różnych działań realizowanych w bibliotekach z całej Polski były dobrą podstawą do tworzenia własnych pomysłów. Okazało się, że są akcje, które łatwo będzie zaadaptować do lokalnych warunków. Niektóre pomysły były nowe (np. akcja „Wypożycz kota w worku” na Dzień Kota), niektóre realizowane już od dawna (bookcrossing czy udzielanie się podczas lokalnych wydarzeń). Uczestnicy sami dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali, jak to u nich zadziałało.

Współpraca

Słowo-klucz, które pojawiło się wiele razy to „współpraca”. Szkolenie było realizowane w ramach projektu BLISKO. Próbowałam zatem pokazać, że nie warto wszystkiego robić samemu. Że linkowanie do siebie nawzajem rzeczywiście przynosi efekty. Że warto działać razem: z innymi instytucjami i z odbiorcami! Oni także mają przecież swoje pomysły i umiejętności. Ludzie podejmują różne działania! A piękne Lądowisko Kultury to idealna przestrzeń, aby zaprosić ich i zorganizować coś RAZEM :)

Dziękuję za kreatywne spotkanie i nie mogę doczekać się jego efektów!

Chcesz zorganizować szkolenie „50 sposobów na promocję czytelnictwa” w swojej bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Asia: 530 752 569, Ola: 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także