Szkolenie „50 sposobów na promocję czytelnictwa” to nie tyko lista pomysłów na działania, które można zrealizować z bibliotece. Podczas spotkania analizujemy różne przykłady i zastanawiamy się, jak można je ulepszyć i dostosować do konkretnej instytucji. Przyglądamy się aktualnym wydarzeniom biblioteki i wspólnie obmyślamy skuteczną strategię promocji. Podczas szkolenia w Lądowisku Kultury w Redzikowie udało nam się zrobić małą burzę mózgów.
Marketing instytucji kultury
- Czy da się przyciągnąć na spotkanie autorskie kogoś, kto nie zna danego autora?
- Jak do promocji czytelnictwa wykorzystać cytaty z książek?
- Czy sama przestrzeń biblioteki może przyciągnąć nowych czytelników?
To tylko kilka pytań, które pojawiły się w trakcie szkolenia. Zaczęliśmy oczywiście od pytania kim są odbiorcy, czytelnicy biblioteki. I odwrotnie: kim są NIE-czytelnicy. Zastanawialiśmy się, czy publikacje biblioteki rzeczywiście trafiają do wszystkich. Nie da się planować działań i prowadzić „komunikacji marketingowej” bez świadomości, kto jest odbiorcą naszych komunikatów.
Padło więc kilka marketingowych zwrotów: persona, segmentacja, CTA. Dokładniej przyjrzeliśmy się również aktualnym trendom. Zarówno tym dotyczącym Internetu, jak i tym, związanym z czytelnictwem.
Przeczytaj artykuł: Diagnoza odbiorców – co podpowiedzą Ci statystyki marketingowe 2024?
50 sposobów na promocję czytelnictwa
Cały ten wstęp miał za zadanie przestawić myślenie uczestników na marketingowe tory i wzbudzić ich kreatywność.
Przykłady różnych działań realizowanych w bibliotekach z całej Polski były dobrą podstawą do tworzenia własnych pomysłów. Okazało się, że są akcje, które łatwo będzie zaadaptować do lokalnych warunków. Niektóre pomysły były nowe (np. akcja „Wypożycz kota w worku” na Dzień Kota), niektóre realizowane już od dawna (bookcrossing czy udzielanie się podczas lokalnych wydarzeń). Uczestnicy sami dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali, jak to u nich zadziałało.
Współpraca
Słowo-klucz, które pojawiło się wiele razy to „współpraca”. Szkolenie było realizowane w ramach projektu BLISKO. Próbowałam zatem pokazać, że nie warto wszystkiego robić samemu. Że linkowanie do siebie nawzajem rzeczywiście przynosi efekty. Że warto działać razem: z innymi instytucjami i z odbiorcami! Oni także mają przecież swoje pomysły i umiejętności. Ludzie podejmują różne działania! A piękne Lądowisko Kultury to idealna przestrzeń, aby zaprosić ich i zorganizować coś RAZEM :)
Dziękuję za kreatywne spotkanie i nie mogę doczekać się jego efektów!