Home badania i raporty Diagnoza odbiorców – co podpowiedzą Ci statystyki marketingowe 2024?

Diagnoza odbiorców – co podpowiedzą Ci statystyki marketingowe 2024?

Co roku największe marketingowe portale internetowe publikują wyniki swoich badań zwyczajów użytkowników Internetu w zbiorowym raporcie „Digital Overview”. Raport dzieli się również na mniejsze podsumowania dotyczące konkretnych krajów. Ten dedykowany Polsce, opublikowany pod koniec lutego, ukazuje kilka wyróżniających się trendów. Statystyki marketingowe 2024 to podpowiedź dla Ciebie, które media społecznościowe cieszą się największym powodzeniem i jakie materiały skupiają najwięcej uwagi odbiorców. A główny wniosek, który wyciągniesz z raportu? Warto myśleć o użytkownikach smartfonów. Twoje publikacje będą odtwarzane przede wszystkim w wersji mobilnej.

 1. Media, z których korzystają odbiorcy

Nie jest to zaskoczeniem – Internet dominuje coraz bardziej wszystkie inne media, takie jak TV, radio czy prasa. Dodatkowo: 98% osób korzysta z Internetu na telefonach komórkowych. Warto o tym pamiętać przygotowując materiały promocyjne swojej instytucji! Sprawdzaj, czy Twoja strona dobrze wyświetla się na małym ekranie smartfona i czy napisy na grafice są widoczne.

Głównym zajęciem na tych urządzeniach jest przeglądanie mediów społecznościowych (94% użytkowników). Na drugim miejscu znajduje się oglądanie treści wideo, obejmujące zarówno tradycyjne emisje telewizyjne, jak i usługi streamingowe. Warto zwrócić uwagę na popularność podcastów (60% użytkowników) – to równowartość ilości odbiorców prasy papierowej!

 1. Czas poświęcony na różne aplikacje

Przeglądanie treści internetowych zajmuje przeciętnemu odbiorcy około 6 h 17 min dziennie. 3 h 48 min – statystycznie tyle czasu spędzamy patrząc w ekran telefonu. Co wtedy robimy?

 • 38% naszego czasu zajmują aplikacje, które mają służyć naszej rozrywce (to głównie YouTube i portale plotkarskie)
 • 22% czasu poświęcamy mediom społecznościowym – komunikujemy się ze znajomymi, publikujemy albo po prostu przeglądamy treści publikowane przez innych
 • 15% – to czas przeznaczony na gry! Gry to naprawdę wspaniały sposób aby trafić do odbiorców w każdym wieku
  Przeczytaj artykuł: „Top 5 najciekawszych GRAktywności w bibliotekach”
 1. Najczęściej używane media społecznościowe

Mimo tego, że od kilku lat specjaliści zwiastują koniec Facebooka – nadal pozostaje on platformą, na której najwięcej osób posiada konto. Swego czasu trzeba było mieć tam konto, aby móc korzystać z Messengera. Drugi powód – wiele organizacji (i ich odbiorców) cały czas traktuje Facebooka jako główne źródło informacji o nowościach, zniżkach, specjalnych wydarzeniach.

Instagram teoretycznie nadal pozostaje popularniejszy od TikToka. Jednak to właśnie zasięg TikToka rozrasta się najszybciej! To również aplikacja, która przoduje, jeśli chodzi o…

 1. Czas spędzony w mediach społecznościowych

…czas. Odbiorcy nie spędzają tak dużo czasu na pozostałych platformach. To właśnie filmy na TikToku i YouTube zatrzymują ich uwagę na dłużej. I to znacznie dłużej! O ile Facebook „zjada” nam tylko niecałe 11 godzin w miesiącu, to TikTok „pożera” ich aż ponad 36!

To zwraca uwagę na jeden istotny trend – popularność i skuteczność treści wideo.

 1. Jak budować zaangażowanie na Facebooku? Reakcje kontra zasięg

Skoro mowa o treściach wideo – również Facebook próbuje wykorzystać ten trend na swojej platformie. Rolki mają szansę dotrzeć do większej ilości odbiorców, a przede wszystkim wywołać ich reakcję. Statystyki pokazują, że ponad 17% oglądających reaguje jakoś na zobaczony film. To znacznie więcej niż ilość reakcji na posty ze zdjęciami (około 8% oglądających). Najwięcej polubień mają jednak posty z oznaczeniem statusu – warto to wykorzystać!

Krąży również opinia, że Facebook nie chce przenosić swoich odbiorców na inne strony internetowe, dlatego nie wyświetla postów z linkami. Prawda jest taka, że jeśli nasz post będzie ciekawy i wzbudzi zainteresowanie odbiorców – zostanie to docenione. Algorytmy działają tak, aby pokazywać te najciekawsze treści. Czyli reakcje napędzają kolejne reakcje

Podsumowując:

 • przygotowuj swoje materiały, aby wyglądały dobrze w wersji mobilnej,
 • pamiętaj, że Twoi odbiorcy szukają rozrywki – zapewnij im ją na przykład w formie gry,
 • nakręcaj filmy – to one wywołują najwięcej reakcji i zatrzymują odbiorców na dłużej!

Dostęp do pełnego raportu – kliknij TUTAJ!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystać statystyki marketingowe 2024, by promować działania swojej instytucji? Zorganizuj szkolenie z zakresu marketingu i promocji!

  Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

  Zobacz także