Home szkoleniaedukacja regionalna Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne

Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne

Pytania o to czym jest lokalne dziedzictwo i po jakie narzędzia mogą sięgać biblioteki publiczne, by podejmować kroki na rzecz jego zachowywania, stały się osią szkolenia zatytułowanego „Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Poszukiwanie inspiracji, gromadzenie pamiątek, zbieranie relacji, narzędzia cyfrowe”. Szkolenie zostało zrealizowane w formie online pod koniec ubiegłego roku. Wzięli w nim udział pracownicy biblioteki w Orzyszu.

Dziedzictwo lokalne – czyli co?

Stare zdjęciaWychodząc od definicji dziedzictwa, uczestnikom szkolenia ukazany został potencjał, jaki tkwi w lokalnym dziedzictwie, co zostało poparte przykładami z Orzysza i okolic. Wskazane zostały elementy w sposób szczególny definiujące współczesną tożsamość lokalną mieszkańców Orzysza wynikające właśnie z dziedzictwa. Ważnym aspektem szkolenia były zasady tworzenia archiwum społecznego mogącego stanowić w dalszej perspektywie element merytorycznej podstawy edukacji regionalnej.

Dziedzictwo lokalne a historia mówiona

Trzecią część poświęcono historii mówionej. Najpierw uczestnicy poznali definicję historii mówionej oraz wynikające z niej określone założenia metodologiczne, jak i szerokie możliwości poznawcze. Następnie trener ukazał potencjał historii mówionej w odniesieniu do lokalnego dziedzictwa kulturowego. Prowadzący wskazał, jak ważnym źródłem wiedzy o regionie czy danej miejscowości są nagrane relacje świadków. Aby dostarczyć praktycznych wskazówek, starał się odpowiedzieć na pytanie „jak nagrywać?”. Punktem wyjścia dla tych rozważań były kwestie związane z przygotowaniem kwestionariusza, a w końcu także sposoby poszukiwania świadków historii. Prowadzący podzielił się doświadczeniami w zakresie metod nawiązywania z nimi kontaktu i umawiania się na spotkanie. Nie zabrakło przy tym praktycznych wskazówek dotyczących zarówno przygotowania się do nagrania, jak i potencjalnych trudności i sposobów radzenia sobie z nimi.

Dziedzictwo lokalne i edukacja regionalna

Na koniec istotnym komponentem treści szkoleniowych było odwołanie się do bezpośrednich działań podejmowanych przez bibliotekę w zakresie edukacji regionalnej. Omówiliśmy możliwe kierunki rozszerzania tej działalności w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Chcesz zorganizować to szkolenie w swojej instytucji? A może chcesz dowiedzieć się o innych szkoleniach z zakresu edukacji regionalnej?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także