Home szkoleniadzieci Pokolenie Alfa – nowe wyzwania dla instytucji kultury

Pokolenie Alfa – nowe wyzwania dla instytucji kultury

Millenialsi dorośli i założyli swoje rodziny – teraz ich dzieci dorastają i wchodzą powoli w wiek nastoletni. Pokolenie Alfa ma coraz więcej do powiedzenia na temat swoich potrzeb. Jakie są nowe nastolatki? Jak do nich docierać?

Gen-Alfa

Naukowcy jeszcze niewiele mówią o nowym pokoleniu. Najwięcej danych dostarczają nam raporty marketingowe, bo korporacje i firmy mają ogromny interes w tym, by poznać swoją nową grupę docelową. Ich badania przynoszą nam dane, które mogą być przydatne także w instytucjach kultury. Dowiadujemy się z nich, jak młodzi ludzie chcą spędzać wolny czas i jakie są ich wartości oraz oczekiwania.

Kim jest pokolenie Alfa?

Mianem pokolenia alfa (Aplha, gen-A) określamy osoby urodzone między 2010 a 2025 rokiem. Najstarsze Alfy wchodzą więc właśnie w wiek nastoletni i to o nich będziemy za chwilę mówić „Ach, ta dzisiejsza młodzież!”. Przed Alfami stoi wiele wyzwań, dorastają też w zupełnie nowej rzeczywistości – w 2010 roku pojawił się Instagram, który sporo namieszał w naszym świecie. Dzieci z pokolenia Alfa mają do dyspozycji inteligentne technologie, które reagują na polecenia głosowe i organizują całe życie: zegarki mierzące poziom aktywności, lodówki informujące o braku danego produktu, asystenci Google’a.

Bycie offline pożądane

Okazuje się jednak, że młodzi ludzie są zmęczeni ciągłym wpatrywaniem się w ekrany laptopów i smartfonów – szczególnie po pandemicznym zdalnym nauczaniu. Badania pokazują, że Alfy chętnie wybierają rozrywki, które pozwalają im oderwać się od patrzenia w telefony: słuchają podcastów, chodzą do kina, a w weekendy wolą rozmawiać ze znajomymi na żywo niż za pomocą internetowych komunikatorów.

Grupa młodzieży na świeżym powietrzu

Pokolenie graczy

Choć młodzi ludzie chętniej zerkają poza swoje telefony, to ich ulubioną rozrywką pozostają gry. Wybierają je częściej niż oglądanie telewizji czy scrollowanie mediów społecznościowych. Grają jednak inaczej niż starsze pokolenia: wybierają takie gry, w których mogą wyzwolić swoją kreatywność i wchodzić w interakcje w innymi graczami.

Zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń przygotowanych z myślą o młodzieży!

Pokolenie Alfa to jednak znacznie więcej niż nowoczesne technologie i gry. Jakimi wartościami się kierują? O czym marzą? Jaką przyszłość dla siebie widzą?

„Pokolenie Alfa w bibliotece: budowanie oferty dla pokolenia internetu”. Skontaktuj się z nami i zorganizuj je w swojej instytucji!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także