Home artykuły eksperckie Jak pisać wniosek do programu Patriotyzm Jutra 2022?

Jak pisać wniosek do programu Patriotyzm Jutra 2022?

Środki z programu grantowego Patriotyzm Jutra 2022 można przeznaczyć na działania, które będą służyć odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządowe instytucje kultury, w tym biblioteki publiczne. To szansa na zdobycie nawet 70.000 złotych, które można wykorzystać na działania edukacyjno-animacyjne. Dowiedz się, jak napisać wniosek, który ma szansę wygrać!

  1. Zanim przystąpisz do programu, przeczytaj regulamin i wniosek wzorcowy.

Pobierz regulamin

Pobierz wniosek

Wszystkie najważniejsze wskazówki znajdują się w dokumentach opublikowanych na stronie Muzeum Historii Polski. Pierwsze czytanie to oswajanie się z tekstem. Dowiadujemy się, co zawiera dokument i w którym miejscu poszukiwać poszczególnych informacji. Podczas drugiego czytania możemy zacząć zaznaczać istotne fragmenty. Następnie zastanawiamy się dopiero jak można odnieść je do naszego projektu. A później wnikliwie czytamy całość jeszcze raz i jeszcze raz ;-) Znajomość regulaminu to podstawa!

Wniosek wzorcowy podpowie Ci na przykład, że Twój projekt może składać się z różnych zadań, ale musi mieć jedno przeważające działanie. Do wyboru masz:

  • działania edukacyjno-animacyjne aktywizujące uczestników poprzez współdziałanie i interakcję, m.in. warsztaty, akcje artystyczno-historyczne etc.;
  • wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, także o charakterze artystycznym, w których element historyczny jest dominujący;
  • działania popularnonaukowe dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii przede wszystkim historii społecznej, koncentrujących się na życiu codziennym Polaków;
  • projekty popularyzujące wiedzę o historii, w tym m.in. wystawy, kampanie i akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii;
  • tworzenie stron i portali internetowych promujących historię, popularyzujących wiedzę o wydarzeniach historycznych, które bazują na dokumentach źródłowych, prezentują temat rzetelnie i obiektywnie, kształtują krytyczny stosunek do wydarzeń
  1. Zanim zaczniesz wymyślać projekt, zwróć uwagę na słowa kluczowe.

Udało Ci się pozaznaczać najważniejsze fragmenty regulaminu? Świetnie! Teraz spróbuj dopasować je do opisu swojego projektu. Pamiętaj – to nie jest praca naukowa ani opowieść, możesz pozwolić sobie na dosłowne cytaty. Będą świadczyć o tym, że znasz regulamin i wskazywać, że Twoim celem jest spełnienie założeń programu.

To przydatne szczególnie w punkcie I.4. Cele i rezultaty zadania

  1. Zanim zaczniesz pisać, przeczytaj kryteria oceny.

Aby uzyskać jak najwięcej punktów musisz wiedzieć, za co je otrzymasz. Spróbuj sam/sama ocenić swój wniosek pod kątem kryteriów, które znajdują się w regulaminie. Czy spełniasz wszystkie oczekiwania komisji? Czy sam/sama przyznałbyś/przyznałabyś sobie maksymalną ilość punktów? Dodatkowo zwróć uwagę które kryterium jest oceniane najwyżej. Szczególnie warto się o nie starać.

Zwróć uwagę na kryterium dotyczące budowania partnerstw! Punktowana jest współpraca przy realizacji zadania z różnorodnymi podmiotami (m.in. placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, organizacjami pozarządowymi etc.)

Więcej o budowaniu partnerstw dowiesz się z artykułu: PR w bibliotece.

  1. Zanim napiszesz kosztorys, napisz harmonogram.

W każdym programie grantowym kosztorys i harmonogram muszą być spójne i łączyć się ze sobą. Spróbuj wyobrażać sobie realizację Twojego projektu krok po kroku, dzień po dniu. Pamiętasz o tym, że uczestnicy muszą coś zjeść? Że wszystkie działania wymagają przygotowania? Czy w czas wynajmu sali wliczasz także czas na montaż i demontaż scenografii? I oczywiście ich koszty. Twoja własna wyobraźnia podsunie Ci podpowiedzi.

  1. Zanim wyślesz, sprawdź jeszcze raz.

Wykorzystaj czas, jaki pozostał Ci do końca naboru. Z pewnością nie wysyłaj wniosku zaraz po zakończeniu pisania go. Spróbuj przeczytać go dzień później, spójrz na niego trzeźwym i krytycznym okiem. Przeczytaj go na głos, może odkryjesz niepotrzebne słowa, złe konstrukcje lub powtórzenia. Najlepiej pokaż wniosek osobom, które nie pracowały nad nim z Tobą. Tak właśnie popatrzy na niego komisja, która nie zna Twojej instytucji.

Na koniec – pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Co roku setki instytucji otrzymują różnorakie dotacje. Nie piszą ich specjaliści. Piszą je bibliotekarze i bibliotekarki, takie jak Ty.

Nadal nie czujesz się pewnie w pisaniu wniosku do programu Patriotyzm Jutra 2022? Potrzebujesz konsultacji? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także