Home dotacje Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 – szkolenia dla bibliotekarzy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 – szkolenia dla bibliotekarzy

Szukając źródeł dofinansowania na szkolenia warto sprawdzić możliwości jakie daje Powiatowy Urząd Pracy. Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 pozwala na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Początek roku to idealny moment, aby przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Kto może starać się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

O środki z KFS może ubiegać się pracodawca – dla siebie oraz dla swoich pracowników, aby podnieść swoje kompetencje. Jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w dowolnym wymiarze etatu, może to być nawet 1/16 etatu! Jest to szczególnie przydatna informacja, biorąc pod uwagę, iż osoby zatrudnione w bibliotekach często pracują tylko na część etatu.

Aby móc uzyskać dofinansowanie należy kwalifikować się do jednego z priorytetów przyznawania środków KFS na dany rok. Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra na rok 2023 przedstawiają się następująco:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Cenna wskazówka: jeśli pojawią się wątpliwości czy szkolenie, które Was interesuje, wpisuje się w dany priorytet – najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy, wybranym z uwagi na ulokowanie Waszej Instytucji. Pracownicy Urzędu Pracy z reguły chętnie i w przystępny sposób udzielają informacji.

Kiedy startuje nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Powiatowe Urzędy Pracy organizują nabory na początku roku kalendarzowego, w styczniu lub lutym. Wiele Urzędów Pracy prowadzi także drugi nabór (okolice wakacji), a niekiedy nawet trzeci nabór (w październiku lub listopadzie). Każdy PUP ustala termin naboru samodzielnie. Zatem należy każdorazowo dowiadywać się o obowiązujące terminy we właściwym dla siebie Powiatowym Urzędzie Pracy.

Na co można przeznaczyć środki z KFS?

Środki z KFS można przeznaczyć przede wszystkim na szkolenia! W poprzednim roku ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mieli okazję przeszkolić się pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Uczestniczyli w szkoleniu „Trendy w animacji czytelnictwa – zobacz jak to robią na świecie!„. Marcin Skrabka przedstawił uczestnikom jak wykorzystać nowe technologie, wirtualną rzeczywistość, smartfony i tablety, aby rozwijać pasję do czytania. Uczestnicy mogli zainspirować się przedstawieniem najnowszych zjawisk w sferze promocji czytelnictwa. Tematyka omawianego szkolenia także i w tym roku świetne wpisuje się w obowiązujące priorytety wydatkowania środków KFS!

Kolejnym przykładem finansowania szkolenia ze środków KFS jest szkolenie jakie miała przyjemność poprowadzić Natalia Kościńska dla pracowników Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. Natalia spotkała się z pracownikami biblioteki, aby porozmawiać o współpracy z różnymi pokoleniami. Więcej o szkoleniu „Millenialsi w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń” przeczytacie TUTAJ.

Ile wynosi dofinansowanie i czy trzeba mieć wkład własny?

  • 80% kosztów kształcenia, ale nie więcej niż wysokość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika,
  • 100% kosztów kształcenia – w przypadku mikro przedsiębiorcy (czyli do 10 osób zatrudnionych), ale nie więcej niż wysokość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika.

Jest to niezwykle cenna informacja! Szczególnie dla bibliotek, które często mają mniej niż 10 pracowników – co oznacza, że PUP może w całości sfinansować szkolenia, a wkład własny nie będzie w tym wypadku konieczny!

Po szczegóły – do Powiatowego Urzędu Pracy

Pierwszym krokiem do pozyskania środków z KFS jest kontakt z właściwym dla siebie Powiatowym Urzędem Pracy. Należy zapoznać się z informacjami udostępnionymi przez PUP, z terminami naborów, z aktualnym wnioskiem. W celu uzyskania pomocy w udzieleniu dofinansowania na szkolenia pracodawca ma do dyspozycji doradców klienta przyjmujących w każdym urzędzie pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023? Nie wiesz od czego zacząć? Chętnie pomożemy!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także