Szukając źródeł dofinansowania na szkolenia warto sprawdzić możliwości jakie daje Powiatowy Urząd Pracy. Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 pozwala na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Początek roku to idealny moment, aby przyjrzeć się temu tematowi bliżej.
Kto może starać się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
O środki z KFS może ubiegać się pracodawca – dla siebie oraz dla swoich pracowników, aby podnieść swoje kompetencje. Jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w dowolnym wymiarze etatu, może to być nawet 1/16 etatu! Jest to szczególnie przydatna informacja, biorąc pod uwagę, iż osoby zatrudnione w bibliotekach często pracują tylko na część etatu.
Aby móc uzyskać dofinansowanie należy kwalifikować się do jednego z priorytetów przyznawania środków KFS na dany rok. Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra na rok 2023 przedstawiają się następująco:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
Cenna wskazówka: jeśli pojawią się wątpliwości czy szkolenie, które Was interesuje, wpisuje się w dany priorytet – najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy, wybranym z uwagi na ulokowanie Waszej Instytucji. Pracownicy Urzędu Pracy z reguły chętnie i w przystępny sposób udzielają informacji.
Kiedy startuje nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
Powiatowe Urzędy Pracy organizują nabory na początku roku kalendarzowego, w styczniu lub lutym. Wiele Urzędów Pracy prowadzi także drugi nabór (okolice wakacji), a niekiedy nawet trzeci nabór (w październiku lub listopadzie). Każdy PUP ustala termin naboru samodzielnie. Zatem należy każdorazowo dowiadywać się o obowiązujące terminy we właściwym dla siebie Powiatowym Urzędzie Pracy.
Na co można przeznaczyć środki z KFS?
Środki z KFS można przeznaczyć przede wszystkim na szkolenia! W poprzednim roku ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mieli okazję przeszkolić się pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Uczestniczyli w szkoleniu „Trendy w animacji czytelnictwa – zobacz jak to robią na świecie!„. Marcin Skrabka przedstawił uczestnikom jak wykorzystać nowe technologie, wirtualną rzeczywistość, smartfony i tablety, aby rozwijać pasję do czytania. Uczestnicy mogli zainspirować się przedstawieniem najnowszych zjawisk w sferze promocji czytelnictwa. Tematyka omawianego szkolenia także i w tym roku świetne wpisuje się w obowiązujące priorytety wydatkowania środków KFS!
Kolejnym przykładem finansowania szkolenia ze środków KFS jest szkolenie jakie miała przyjemność poprowadzić Natalia Kościńska dla pracowników Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. Natalia spotkała się z pracownikami biblioteki, aby porozmawiać o współpracy z różnymi pokoleniami. Więcej o szkoleniu „Millenialsi w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń” przeczytacie TUTAJ.
Ile wynosi dofinansowanie i czy trzeba mieć wkład własny?
- 80% kosztów kształcenia, ale nie więcej niż wysokość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika,
- 100% kosztów kształcenia – w przypadku mikro przedsiębiorcy (czyli do 10 osób zatrudnionych), ale nie więcej niż wysokość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika.
Jest to niezwykle cenna informacja! Szczególnie dla bibliotek, które często mają mniej niż 10 pracowników – co oznacza, że PUP może w całości sfinansować szkolenia, a wkład własny nie będzie w tym wypadku konieczny!
Po szczegóły – do Powiatowego Urzędu Pracy
Pierwszym krokiem do pozyskania środków z KFS jest kontakt z właściwym dla siebie Powiatowym Urzędem Pracy. Należy zapoznać się z informacjami udostępnionymi przez PUP, z terminami naborów, z aktualnym wnioskiem. W celu uzyskania pomocy w udzieleniu dofinansowania na szkolenia pracodawca ma do dyspozycji doradców klienta przyjmujących w każdym urzędzie pracy.