Home gamifikacja Czy w Krakowie można zrobić grę mobilną z książki?

Czy w Krakowie można zrobić grę mobilną z książki?

Czy da się zrobić z książki grę? Jak przełożyć liniową fabułę na skomplikowaną rozgrywkę, która każe graczowi podejmować  decyzje i daje mu wiele możliwości pokierowania losami bohatera, w którego się wciela? O tym wszystkim rozmawialiśmy na spotkaniu w krakowskiej Bibliotece Wojewódzkiej Publicznej.

W zrozumieniu idei gamifikacji literatury pomógł nam Piotr Milewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas swojego wykładu tłumaczył istotę tworzenia rozgałęzionych fabuł, wykorzystania w nich emocji i zależności między wyborami, które projektuje się dla gracza.

W przeciągu kilku godzin przeanalizowaliśmy z nim ewolucję, jaką przechodzi fabuła, aby z książki stać się grą.  Pracowaliśmy na żywym materiale, czyli opowieści, którą rozkładaliśmy na czynniki pierwsze. Nasze spotkanie było nauką nowego rodzaju czytania zapisanych historii i treningiem spoglądania na nie w niesztampowy sposób.

Ponieważ praktyka czyni mistrza, elementem warsztatów było tworzenie gry na smartfony i rozgrywka na terenie krakowskiej Biblioteki.

Program powstał i jest finansowany w ramach programu stypendialnego finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w zakresie zarządzania kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.  W ramach programu odbędzie się łącznie 18 warsztatów, po jednym w każdym mieście wojewódzkim.

Zobacz także