Home gamifikacja Gamifikacja w Bibliotece Śląskiej

Gamifikacja w Bibliotece Śląskiej

Uczymy się…

Zawitaliśmy do Biblioteki Śląskiej w Katowicach, żeby porozmawiać o tym, czym jest gamifikacja, uczyć się i… grać. Wspólnie z Karolem Baranowskim z krakowskiej Arteteki oraz bibliotekarzami z Górnego Śląska przyglądaliśmy się konstrukcji gier i zastanawialiśmy się nad ich rolą we współczesnej edukacji oraz ich znaczeniu w zwiększaniu poziomu czytelnictwa w Polsce. Przeanalizowaliśmy różne formy gamifikowania książek – od działań w sferze analogowej po projektowanie gier w świecie wirtualnym. Karol podzielił się i swoimi doświadczeniami z pracy z dziećmi i z młodzieżą, a Marcin Skrabka z Good Books wprowadził bibliotekarzy w arkana świata gier na smartfony.

…projektujemy grę…

Po zaznajomieniu bibliotekarzy z teorią i przykładami z gier stworzonych przez polskie biblioteki, zaprosiliśmy uczestników warsztatów do zaangażowania się w proces projektowania gry mobilnej. Zespołowa praca zaowocowała prostą grą z motywami zaczerpniętymi z różnych książek i filmów. Jej tworzenie i testowanie umożliwiła nam fińska aplikacja Action Track, która jest wykorzystywana m.in. w szkołach w Finlandii.

…i gramy!

Zaczęliśmy od kreatywnej pracy przy laptopach, a skończyliśmy spacerem wokół biblioteki, podczas którego mimo intensywnej ulewy, graliśmy korzystając z własnych smartfonów (i parasoli).

Gamifikacja w Bibliotece Śląskiej udała się przednio. Dziękujemy bibliotekarzom za tak liczne przybycie! 

Program powstał i jest finansowany w ramach programu stypendialnego finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w zakresie zarządzania kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.  W ramach programu odbędzie się łącznie 18 warsztatów, po jednym w każdym mieście wojewódzkim.

Zobacz także