Tydzień temu zakończył się „Najpiękniejszy Festiwal Świata”, czyli Pol’and’Rock Festival (dawny polski Woodstock). Dlaczego o tym piszemy? Bo oprócz trzech dni koncertów, działań artystycznych i dobrej zabawy na terenie festiwalu znalazło się również miejsce dla… dwóch bibliotek! Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu – to dwie instytucje, które postanowiły aktywnie promować czytelnictwo podczas festiwalu. Ich odbiorcami było kilkaset tysięcy osób z całego świata!
Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie – relacja
Każda biblioteka ma swoje pomysły na promocję czytelnictwa, kultury i zabawy…
Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie jest doskonałym przykładem na to, że czytelnictwo to nie tylko wypożyczanie książek i spotkania autorskie. Próbowaliśmy już wielu sposobów, do niektórych wracamy z chęcią, inne chowamy głęboko do szuflady, jeśli nie przyniosły zadawalającego efektu.
Próbujemy, testujemy, czasami ryzykujemy… wiemy, jak istotną rolę spełniamy zachęcając do aktywnego uczestnictwa w życiu naszej biblioteki. Realizacja tego pomysłu okazała się w ubiegłym roku strzałem nie tylko w dziesiątkę, ale i setkę, więc po raz drugi zapakowaliśmy książki, dobry humor i wyruszyliśmy w drogę na Pol’and’Rock Festival!
Przez trzy dni aktywnie uczestniczyliśmy w Najpiękniejszym Festiwalu Świata – 30. edycji Pol’and’Rock Festival w Strefie Pomorza Zachodniego na lotnisku Czaplinek-Broczyno, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. W tym roku motywem przewodnim strefy był kosmos, a my warsztaty przeprowadzaliśmy w warsztatowi „Kosmiczna Pracownia” i „Dziecięca Gwiazda”.
Warsztatownia
W „warsztatowni”, miejscu specjalnie przygotowanym na zajęcia artystyczne, malarskie już pierwszego dnia każdy mógł stworzyć swoją festiwalową flagę, z którą udał się na uroczyste rozpoczęcie festiwalu lub ozdobił swój namiot. Do tego przygotowaliśmy jednolite płótna w różnych kolorach, mazaki, farby i spreye.
Kolejne zaproponowane przez nas warsztaty to tworzenie na deseczkach drewnianych drogowskazów, czyli indywidualnych znaków. Uczestnicy projektując swoje drogowskazy musieli przygotować powierzchnię do malowania, czyli zeszlifować deseczki papierem ściernym następnie ozdobić wykorzystując do tego mazaki, farby oraz teksty cytatów znanych pisarzy. Dodawanie elementów dekoracyjnych, takich jak wzory, napisy czy symbole, pozwoliło na pełne wyrażenie swojej kreatywności.
Ostatniego dnia odbyły się warsztaty tworzenia kosmicznych strojów na Kosmo Party, które przyciągnęło zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy mieli okazję puścić wodze fantazji i stworzyć swoje własne, unikalne kostiumy inspirowane tematyką kosmosu. Przygotowaliśmy szeroką gamę materiałów, m.in. takich jak folie aluminiowe, tkaniny w metalicznych kolorach. Do dyspozycji były także narzędzia do cięcia, klejenia i szycia.
W strefie Dziecięcej Gwiazdy milusińscy mogli tworzyć przepiękne kosmiczne bransoletki z drewnianych koralików, nawet w kształcie gwiazdek, z literkami nawlekając je na gumki lub żyłki. Kolejne warsztaty dla dzieci to malowanie na plastrach drewna za pomocą farb, mazaków, szablonów. Przygotowaliśmy także strefę z książkami, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, usiąść i poczytać.
Kreatywnie z książką
Chcieliśmy umożliwić uczestnikom wyrażenie swojej kreatywności, zbudować więź pomiędzy uczestnikami festiwalu, a przede wszystkim by miło spędzili czas. Uczestnictwo w warsztatach przynosi wiele korzyści: rozwój umiejętności manualnych, kreatywne wyrażenie siebie, relaks i satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy, a także zdobycie nowych doświadczeń. Warsztaty to także doskonała okazja do interakcji społecznych i współpracy w kreatywnym środowisku.
Cieszymy się, że było tak wielkie zapotrzebowanie na takie warsztaty, a Strefa Pomorza Zachodniego okazała się miejscem, gdzie muzyka, sztuka i dobra zabawa spotykały się z literaturą.
Ekipa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie, od zadań specjalnych: Marta, Magdalena i Daniel.
Miejsce publikacji zdjęć: fanpage Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu – relacja
Biblioteka na festiwalu to przede wszystkim bookcrossing i strefa działań twórczych. Czyli: liczne warsztaty, działania animacyjne dla dzieci i gry planszowe. Efekt? Zachwyceni czytelnicy, zaciekawieni rodzice z dziećmi, nowi czytelnicy, którzy zabrali bookcrossingowe książki do domu. I oczywiście świetna promocja miasta, biblioteki i czytelnictwa! Zobaczcie!
Autor filmu: Tom Frost. Miejsce publikacji: fanpage Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu.