Wikipedia jest jednym z najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych na świecie. Ta powszechnie znana encyklopedia internetowa jest z nami od ponad 23 lat. Polskojęzyczna wersja Wikipedii działa od 26 września 2001 roku. Od tego czasu zgromadziła ponad 11 tysięcy internautów, którzy wspólnie opracowali ponad 1,5 miliona haseł encyklopedycznych. Wikipedia to więc nie tylko największa na świecie encyklopedia, ale również społeczność wolontariuszy, którzy działają na rzecz udokumentowania ludzkiej wiedzy. Wikipedia jest otwartą encyklopedią, co oznacza, że każdy może zaangażować się w tworzenie oraz ulepszanie jej zawartości. Celem szkolenia „Dziadkowie i babcie piszą Wikipedię” zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej była aktywizacja seniorów do pracy na rzecz polskojęzycznej Wikipedii.
Jak działa Wikipedia?
Pierwsza część szkolenia była poświęcona temu, jak funkcjonuje Wikipedia. Omówiliśmy główne założenia Wikipedii, czyli jakie hasła można tam znaleźć, na czym polega wiarygodność informacji w Wikipedii oraz jak opatrywać hasła przypisami. Na przykładzie wybranego hasła przyjrzeliśmy się jego częściom składowym, takim jak wprowadzenie, podział na sekcje, spis treści, infoboks, przypisy. W dalszej części prześledziliśmy również cykl życia danego hasła. Czyli kto i jakie zmiany wprowadził w jego treści od momentu opublikowania w Wikipedii. W ten sposób uczestnicy szkolenia zobaczyli, że każdy może edytować hasło i każdą zmianę można cofnąć. Jest to szczególnie ważne dla początkujących wikipedystów i do wyzbycia się obaw przed zaangażowaniem w modyfikację treści. Przyjrzeliśmy się również społeczności Wikipedii, czyli poszczególnym grupom wikipedystów (np. redaktorzy, administratorzy) oraz ich prawom i obowiązkom.
Jak się zaangażować?
Druga część szkolenia miała charakter warsztatowy. Uczestnicy w praktyce zapoznali się z wybranymi sposobami wprowadzania zmian w treści haseł. Ćwiczenia polegały na ulepszaniu istniejących haseł w polskojęzycznej Wikipedii poprzez dodawanie odesłań do innych powiązanych haseł oraz infoboksów podsumowujących treść danego hasła. Postawiliśmy więc na „sprzątanie” naszej cyfrowej encyklopedii. Ćwiczyliśmy w brudnopisach Wikipedii, czyli prostych narzędziach które pozwalają na stawianie pierwszych kroków bez obawy o drobne potknięcia. Szybko okazało się, że Wikipedia oferuje proste i intuicyjne środki ułatwiające pracę. Oraz że podstawowe umiejętności związane np. z edycją tekstu w zupełności wystarczają do rozpoczęcia pracy z Wikipedią. W drugiej części warsztatów skupiliśmy się na haśle na temat Mszany Dolnej. Nasi seniorzy i seniorki zwrócili uwagę na fakt, że niektóre fakty tam zawarte są nieaktualne. Wspólnie zaktualizowaliśmy treść dodając właściwy przypis.
Warsztaty miały charakter wprowadzający, ale po ich zakończeniu okazało się, że uczestnicy mają już pierwsze pomysły na to jak wzbogacić Wikipedię o nowe hasła związane bezpośrednio z Mszaną Dolną. Można mieć więc spodziewać się, że wkrótce nasi seniorzy i seniorki aktywnie zaangażują się w rozwój polskojęzycznej Wikipedii.
Marcin Roszkowski
Zdjęcia pochodzą ze wpisu na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej dokumentującego wydarzenie –https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaMszanaDolna/posts/pfbid0LKboJvFGYTUqstr2mG3MyJxU8zdk2Yq3vR8ifwht4Eu9tzHGn1NJcEBXkjDmfP4rl