Jak czytać siebie, jak czytać innych – praca z trudnym klientem, wypalenie zawodowe. – to tytuł szkolenia, zorganizowanego dla Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu, w formie szkolenia online.
W trakcie szkolenia poruszyliśmy kwestie dotyczące refleksji na stylem życia, nad dbaniem o siebie. Podkreślona została rola profilaktyki, która niezbędna jest dla zdrowego funkcjonowania. Zaczynając od podstawowych, ale jakże ważnych dla dobrostanu spraw, takich jak odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie się. A także dbanie o to, by realizować swoje pasje, marzenia, żeby mieć swoją przestrzeń na rozwój.
Asertywność i komunikacja społeczna
Dbanie o siebie to też umiejętność troszczenia się o to, by w relacji z drugim człowiekiem, nasze własne granice zostały uszanowane, z jednoczesnym poszanowaniem granic innych osób, co zostało omówione w kontekście asertywności. Podczas spotkania omówiliśmy kwestie komunikacji społecznej, z uwzględnieniem informacji, które przekazujemy poprzez słowa, a także tymi, które przekazujemy poprzez swoją postawę, strój, mimikę, czy ton głosu. Skupiliśmy się również na kilku teoriach psychologii społecznej, których znajomość może przydać się w relacjach zawodowych, ale również prywatnych.
Praca z trudnym użytkownikiem
Kolejna część spotkania dotyczyła niektórych trudności, jakie można napotkać, w pracy z drugim człowiekiem. Omawiano kwestie przekraczania granic, niedostosowania się do regulaminu, czy też kontaktu z osobami roszczeniowymi, kłótliwymi. Rozmawialiśmy też o zaskakujących sytuacjach, które mogą wydarzyć się w pracy.
Wypalenie zawodowe
Ostatnia część spotkania to rozmowa na temat wypalenia zawodowego. Omawialiśmy sytuację, kiedy wykonywana do tej pory z uczuciem zadowolenia praca przestaje sprawiać przyjemność. Jednocześnie pojawia się stan wyczerpania fizycznego i psychicznego. Skupiliśmy się na tym co może powodować wypalenie zawodowe, ale także jakie ono może mieć niebezpieczne dla zdrowia skutki i konsekwencje. Rozmawialiśmy również o zdrowych granicach jakie trzeba wprowadzić, aby życie zawodowe nie wpływało destrukcyjnie na życie prywatne. Powróciliśmy też znowu do tematu dbania o siebie, swoje zdrowie i granice. To przekłada się na dobrostan psychofizyczny i może zapobiegać wypaleniu zawodowemu.