Temat „Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci w wieku od 0 do 6 lat”, choć wydaje się być szeroko omawiany nie tylko w środowisku bibliotekarzy, ale też nauczycieli i rodziców, wciąż potrafi zaskoczyć. Że czytać należy, powszechnie wiadomo. Ale od kiedy? Jakie działania podjąć, aby mały Jaś wyrósł na w pełni ukształtowanego Jana-czytelnika? O tym 18 maja rozmawiałam z bibliotekarzami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie.
Od rozgrzewki…
Etap intensywnego zwiększania zasobów swojej wiedzy rozpoczęliśmy od zabawy kartami “Dixit”. Kilka ilustracji zawierających element kojarzący się z książką bądź czytaniem, było dla uczestniczek szkolenia możliwością opowiedzenia o swojej pracy za pośrednictwem metafory. Bibliotekarki w swoich odpowiedziach wskazywały na zaangażowanie w pracę, otwarcie na nowe pomysły i umiejętność zapanowania nad wieloma rzeczami jednocześnie. Oczywiście trudno nie zgodzić się z tymi stwierdzeniami!
…przez konkrety…
Rola książki w życiu dziecka jest nie do przecenienia. Dla szybko rozwijających się maluchów jest źródłem komunikacji ze światem. Bo właśnie dzięki niej dziecko poznaje świat, idee i myśli. A także rozwoju wyobraźni i wrażliwości. Co więcej, wspólne czytanie rzutuje nie tylko na małego uczestnika całego procesu, ale również na rodziców – pośredników lektury. Dla nich książka może stanowić solidne oparcie w wychowaniu i rozwiązywaniu niektórych problemów. Jest również płaszczyzną kontaktu między dzieckiem a dorosłym i elementem pozwalającym budować bliską więź. Aby czerpać jak największe korzyści płynące z czytania, warto zainicjować kontakt z książką jak najwcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólną lekturę rozpocząć w momencie, kiedy oczekujemy na przyjście malucha na świat! Badania potwierdzają, że czytanie “do brzucha” dokłada cegiełkę do prawidłowego rozwoju dziecka.
…do działania!
W czasie szkolenia wspólnie przyjrzałyśmy się kwestiom tego co i jak czytamy. Wspólnie opracowałyśmy listę książek dedykowanych dzieciom w pierwszych fazach rozwoju: niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym, uwzględniając przy tym umiejętności percepcyjne, charakterystyczne dla danego okresu. Omówiłyśmy pomysły na prowadzenie zajęć w bibliotece, które pozwolą na pokazanie książki i biblioteki z zupełnie innej strony. W ostatniej części spotkania przyjrzałyśmy się bliżej możliwościom wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do przygotowania niecodziennego spotkania z maluchami i ich rodzicami.
Podczas szkolenia nie zabrakło dużej dawki inspiracji, dobrej (i merytorycznej!) zabawy oraz aktywnego działania uczestników. Wierzę, że to spotkanie zaowocuje nowymi pomysłami, za zrealizowanie których mocno trzymam kciuki!