Home inne Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci (0-6)

Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci (0-6)

Temat „Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci w wieku od 0 do 6 lat”, choć wydaje się być szeroko omawiany nie tylko w środowisku bibliotekarzy, ale też nauczycieli i rodziców, wciąż potrafi zaskoczyć. Że czytać należy, powszechnie wiadomo. Ale od kiedy? Jakie działania podjąć, aby mały Jaś wyrósł na w pełni ukształtowanego Jana-czytelnika? O tym 18 maja rozmawiałam z bibliotekarzami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie.

Od rozgrzewki…

DixitEtap intensywnego zwiększania zasobów swojej wiedzy rozpoczęliśmy od zabawy kartami “Dixit”. Kilka ilustracji zawierających element kojarzący się z książką bądź czytaniem, było dla uczestniczek szkolenia możliwością opowiedzenia o swojej pracy za pośrednictwem metafory. Bibliotekarki w swoich odpowiedziach wskazywały na zaangażowanie w pracę, otwarcie na nowe pomysły i umiejętność zapanowania nad wieloma rzeczami jednocześnie. Oczywiście trudno nie zgodzić się z tymi stwierdzeniami!

…przez konkrety…

Czytające dzieciRola książki w życiu dziecka jest nie do przecenienia. Dla szybko rozwijających się maluchów jest źródłem komunikacji ze światem. Bo właśnie dzięki niej dziecko poznaje świat, idee i myśli. A także rozwoju wyobraźni i wrażliwości. Co więcej, wspólne czytanie rzutuje nie tylko na małego uczestnika całego procesu, ale również na rodziców – pośredników lektury. Dla nich książka może stanowić solidne oparcie w wychowaniu i rozwiązywaniu niektórych problemów. Jest również płaszczyzną kontaktu między dzieckiem a dorosłym i elementem pozwalającym budować bliską więź. Aby czerpać jak największe korzyści płynące z czytania, warto zainicjować kontakt z książką jak najwcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólną lekturę rozpocząć w momencie, kiedy oczekujemy na przyjście malucha na świat! Badania potwierdzają, że czytanie “do brzucha” dokłada cegiełkę do prawidłowego rozwoju dziecka.

…do działania!

Czytające dzieciW czasie szkolenia wspólnie przyjrzałyśmy się kwestiom tego co i jak czytamy. Wspólnie opracowałyśmy listę książek dedykowanych dzieciom w pierwszych fazach rozwoju: niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym, uwzględniając przy tym umiejętności percepcyjne, charakterystyczne dla danego okresu. Omówiłyśmy pomysły na prowadzenie zajęć w bibliotece, które pozwolą na pokazanie książki i biblioteki z zupełnie innej strony. W ostatniej części spotkania przyjrzałyśmy się bliżej możliwościom wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do przygotowania niecodziennego spotkania z maluchami i ich rodzicami.

Podczas szkolenia nie zabrakło dużej dawki inspiracji, dobrej (i merytorycznej!) zabawy oraz aktywnego działania uczestników. Wierzę, że to spotkanie zaowocuje nowymi pomysłami, za zrealizowanie których mocno trzymam kciuki!  

Chcesz zorganizować szkolenie „Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci nieczytających (0-6)” w swojej instytucji? A może interesują Cię inne szkolenia dotyczące najmłodszych czytelników?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także