To była prawdziwa lekcja higieny w praktyce! Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, pojechaliśmy z Plamkiem i Brudkiem sprawdzić czy w pełni sezonu grypowego, dzieci na pograniczu Suwalszczyzny i Mazur, pamiętają o myciu rąk wodą z mydłem, zasłanianiu ust przy kichaniu i kaszlu, używaniu chusteczek higienicznych i środków dezynfekujących.
Nikt nie chciałby, żeby dzieci się rozchorowały, a w ich nosach i gardłach rozgościły się Kaszlaki i Gilaki. A to właśnie przydarzyło się Dorci, bohaterce jednego z opowiadań z książeczki Plamek i Brudek. Kakao szambao.
Dowiedz się więcej o serii książek dla dzieci „Plamek i Brudek”
Pomysł na zajęcia na ferie
W warsztatach uczestniczyły w większości pięcio i sześciolatki. Choć pojawiły się też starsze dzieci – dziewięcio i dziesięcioletnie. W związku z tym, że warsztaty miały miejsce podczas ferii zimowych, w ramach augustowskiego programu Nudołamacz 2025, uczestnicy zajęć z Plamkiem i Brudkiem byli z różnych miejscowości Było nawet rodzeństwo z Litwy, które doskonale mówiło po polsku!
W ramach bajkoterapii przeczytaliśmy dwa opowiadania: Kakao szambao oraz Brudaśne urodziny. Porozmawialiśmy o dobrych i złych bakteriach. O tym jak ważne jest dbanie o higienę, i o tym w jaki sposób możemy przeciwdziałać czyhającym na nas wszędzie Plamkom i Brudkom. Gosia, z grupy starszaków słusznie zauważyła, że ręce trzeba myć też wtedy, kiedy sprzątamy po kotku kuwetę. Zapytaliśmy też testowo panią Paulinę i panią Krystynę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, które towarzyszyły nam podczas zajęć, czy też pamiętają o regularnym myciu zębów i rąk – Panie potwierdziły, autorytet biblioteki został zatem utrzymany
Plamek i Brudek i higiena w praktyce
Wiedzę teoretyczną poparliśmy także praktyką. Szczotkowaliśmy pastą do zębów jajko i sprawdzaliśmy wpływ kwasu na wapniową skorupkę, zrobiliśmy też legendarny eksperyment z pieprzem i mydłem. Odegraliśmy też scenkę jazdy w autobusie, do którego wchodzi zakatarzona i kaszląca Dorcia. Pomogła nam ona zrozumieć jak ważne jest zachowanie higieny szczególnie podczas choroby i że to, że bakterie i wirusy nie są widoczne gołym okiem, nie znaczy, że nie istnieją.
W ramach plastykoterapii dzieci ozdabiały mazakami akrylowymi przygotowane wcześniej z gliny magnesy. Następnie zostały zabezpieczone lakierem, aby ładnie sprezentowały się na lodówce i zawsze przypominały o umyciu rąk przed każdym posiłkiem.
Bonus dla uczestników warsztatów – kalendarz mycia zębów i…
Na zakończenie zajęć, każde z dzieci dostało książkę Plamek i Brudek. Kakao szambao wraz z kalendarzem mycia zębów i mydełkiem podróżnym z podobizną Plamka lub Brudka. Leoś, 5-latek z pierwszej grupy wypróbował nawet mydełko na sobie, na sucho
Z racji ferii, dzieci po warsztatach odbierali rodzice. Popatrzyłam sobie z ukrycia na reakcje. Kiedy widzi się uśmiech na twarzy dziecka, kiedy opowiada z przejęciem co się działo na zajęciach. Kiedy chwali się książką, mydełkiem, własnoręcznie pomalowanym magnesem i jest tak podekscytowane że wychodzi z biblioteki i zapomina założyć buty i wziąć plecaczek. Wtedy wiem, że to był dobrze spędzony czas, wart tych przejechanych 600 kilometrów w jedną stronę.
Dziękuję całej bibliotecznej ekipie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie za zaproszenie!
Zdjęcia pochodzą z fanpage’a Biblioteki.
Zorganizuj warsztaty w Twojej instytucji! Książki do warsztatów ZA DARMO!
Zabawne opowieści o dwóch złośliwych bakteriach stanowią doskonały punkt wyjścia do nauki dobrych nawyków higienicznych. Naszym celem jest uświadomienie dzieciom znaczenia codziennej higieny oraz pokazanie, jakie konsekwencje niesie ze sobą jej brak. Poprzez interaktywne zabawy i eksperymenty uczestnicy dowiedzą się, jak unikać niechcianych gości w postaci bakterii.
Młodzi uczestnicy warsztatów zrozumieją znaczenie codziennej higieny, rozwijając jednocześnie umiejętności sensoryczne i kreatywność. Dzięki interaktywnym doświadczeniom i zabawie przyswoją wiedzę w angażujący sposób, co pomoże im kształtować pozytywne nawyki zdrowotne na co dzień.