Słowo “biblioteka” bez wątpienia idzie w parze ze słowem “kreatywność”. Dowody na słuszność tego twierdzenia znaleźć można w absolutnie każdej z nich. W jaki sposób wzmocnić kreatywność w bibliotekarzach? Jak zachęcić czytelników do uwolnienia twórczego potencjału? Na te i inne pytania odpowiedzi szukają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. 13 maja szkoleniem „Rozwijanie kreatywności u dzieci” zainaugurowali projekt „Kreatywni(e) w Bibliotece”, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.
Kreatywność znaczy…
Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy, które opisać mogą kreatywność, to m.in.: aktywność, zaangażowanie, nieszablonowość, talent czy twórczość. Ale czy słusznie? Choć zwykliśmy wymienione wyrazy stosować jako synonimy, można mieć pewne wątpliwości co do używania ich jako zamienników. Kreatywność jest cechą jednostki, pewnego rodzaju potencjałem, który wykazuje w twórczym działaniu. Jest zdolnością, którą posiada każdy (!) człowiek. Z tym ostatnim faktem wiąże się bardzo dobra wiadomość – kreatywność można ćwiczyć!
Kreatywność służy…
Wbrew pozorom kreatywność to cecha, która przydaje się nie tylko uczniom i osobom, których praca wiąże się z tworzeniem czy projektowaniem. Pomaga ona w radzeniu sobie z ograniczeniami i rozwiązywaniu wielu problemów dnia codziennego. Więc dotyczy każdego z nas – bez wyjątku. Wsparcie dzieci w rozwoju twórczego myślenia jest ważne! Sprawia, że będą bez lęku mierzyć się z trudnościami i dostosowywać się do nowych sytuacji. Poza tym, ćwiczenie kreatywności to świetna zabawa!
Kreatywność to twórcze działanie!
Uczestnicy szkolenia, oprócz poznania kilku faktów z zakresu psychologii rozwojowej dziecka, mieli okazję zmierzyć się z szeregiem ćwiczeń, które wspomagają rozwój kreatywności. I tak, wykorzystując zabawy oparte na tworzeniu prostych rysunków czy też operowaniu słowem, urzeczywistnialiśmy wizję tańczących domów. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie: o czym może śnić słonko? Znaleźliśmy co najmniej kilka zaskakujących zastosowań dla zszywacza biurowego. I tworzyliśmy łańcuszek skojarzeń, szukając elementów pośrednich między Juliuszem Słowackim a lasem.
Ważnym elementem szkolenia było również pokazanie przykładów niezwykłych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Na przykład plastikowa butelka, karton po mleku czy rolka po papierze toaletowym. Wszystkie niewielkim nakładem pracy (i kosztów!) mogą zmienić się w fantastyczne zabawki. Wspólnie daliśmy “nowe życie” papierowej rolce, tworząc z niej oryginalną żabę, będącą jednocześnie zabawką zręcznościową.
Szukając inspiracji do stworzenia ciekawych zajęć, które będą wspierać rozwój wyobraźni, należy pamiętać, aby książka zawsze stała w centrum i była punktem wyjścia do przeprowadzenia działań.
Wierzę, że otwartość i chęć do działania, którymi odznaczyli się uczestnicy szkolenia podczas naszego spotkania przełoży się na wiele wspaniałych pomysłów, które będą realizować w swoich bibliotekach. Trzymam za Państwa kciuki! :)