Home inne Zbliża się ogłoszenie programów MKiDN 2022!

Zbliża się ogłoszenie programów MKiDN 2022!

Trzeci kwartał roku to tradycyjnie czas, kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza kolejne edycje programów dotacyjnych. Partnerstwo dla książki, Promocja Czytelnictwa, Edukacja Kulturalna i Kultura Dostępna to źródła finansowania, dzięki którym biblioteki oraz inne instytucje kultury z powodzeniem zrealizowały wiele ciekawych inicjatyw, szkoleń, warsztatów, wystaw, pokazów i festiwali.

Ministerstwo wraca do dawnej nazwy!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od wtorku 26 października 2021 r. MKDNiS zostaje przekształcone w dwa urzędy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Sportu. Tym samym ministerstwo odpowiedzialne za obszar kultury wraca do swojej dawnej nazwy. Warto o tym pamiętać, wyrobić sobie nowy nawyk i wprowadzić poprawki tam, gdzie pojawia się stara nazwa (np. na stronie internetowej).

Programy MKiDN dla bibliotek

Programy ministerialne to narzędzie finansowe, którym dysponuje minister kultury. Służy ono dofinansowywaniu najciekawszych, najbardziej wartościowych projektów kulturalnych. Jest to jedyna platforma umożliwiająca transfer pieniędzy publicznych z budżetu państwa m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Procedura przyznawania środków jest transparentna. Wnioski pod względem formalnym oceniają urzędnicy, zaś oceną merytoryczną zajmują się specjalnie powołani w tym celu eksperci. To na podstawie ich rekomendacji minister decyduje o przyznaniu dofinansowania.

Pomyśl o projekcie już dziś!

Pisanie wnioskowJuż teraz, w oczekiwaniu na ogłoszenie regulaminów, warto pomyśleć o przyszłych projektach. Pozwoli to nie tylko uniknąć późniejszego zamieszania, kłopotów z harmonogramem czy kalendarzowego stresu. Przede wszystkim pozwoli przemyśleć założenia projektu i przygotować aplikację, która będzie miała naprawdę duże szanse na sukces. Z oryginalnym pomysłem i solidnie przygotowanym wnioskiem masz realną perspektywę, aby uzupełnić budżet swojej instytucji na kolejny rok, a czasami nawet na kolejne dwa lub trzy lata (w przypadku programów umożliwiających dofinansowania wieloletnie).

Zacznij przygotowywać aplikację już dzisiaj! Dzięki temu zyskasz czas, który pozwoli:

  • lepiej rozwinąć i dopracować projekt: np. opracować lepszy opis projektu i poszczególnych jego części, a także skonsultować go w szerszym gronie;
  • lepiej zaplanować budżet – nie będziesz martwić się negocjacjami na ostatnią chwilę;
  • zarazić swoją ideą większą liczbę osób – zachęcić do współpracy przedstawicieli lokalnej społeczności lub inne, sąsiedzkie instytucje;
  • lepiej ułożyć harmonogram – zaplanować działania w taki sposób, aby dać rozwinąć się projektowi i rozliczyć go w regulaminowym czasie;
  • zapewnić lepszą promocję projektowi – np. przez znalezienie patronów medialnych i negocjację korzystnych umów patronackich.

Wcześniejsze zaplanowanie działań i przygotowanie do złożenia wniosku zagwarantują Ci spokój ducha, jasność myśli i brak natłoku obowiązków.

Masz pytania dotyczące szkoleń i warsztatów organizowanych przez Good Books? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także