Home książki Trzy książki bałkańskie

Trzy książki bałkańskie

Położone w południowo-wschodniej Europie Bałkany to region ogromnie zróżnicowany. Można by powiedzieć, że to istny kulturowy kocioł o skomplikowanej i ciekawej historii. Skąd czerpać wiedzę kulturze tego regionu? Na początek polecamy 3 książki bałkańskie.

Bałkany znane czy nieznane?

Z jednej strony Chorwacja i Albania to wyjątkowo chętnie wybierane przez Polaków wakacyjne destynacje, a koncerty Gorana Bregovića od lat niezmiennie wypełniają sale koncertowe nad Wisłą. Z drugiej strony tak naprawdę niewiele wiemy o Bałkanach, tej wciąż nieujarzmionej części Europy. Nie trzeba jednak wybierać się w podróż, aby lepiej poznać ten region, jego historię i kulturę. Przynajmniej nie dosłownie. W podróż przez Bałkany zabrać może nas lektura. Na początek przygody z literaturą bałkańską polecam poniższe trzy książki…

„Moja Jugosławia”, Goran Vojnović

Wyd. Akademickie SEDNO, 2019

Serce może się zestarzeć z powodu tego, co widziały oczy.

Okładka książki "Moja Jugosławia"

Autor książki (rocznik 1980) ukończył lublańską Akademię Teatralną, Radiową, Filmową i Telewizyjną. Oprócz beletrystyki pisze wiersze, scenariusze i felietony, zajmuje się również reżyserią. Jego książka „Moja Jugosławia” otrzymała w 2020 r. Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Bohaterem „Mojej Jugosławii” jest mężczyzna o imieniu Vladan Borojević. Stara się on odnaleźć ojca, o którym słuch zaginął w czasie wojny. Opowieść o tych poszukiwaniach staje się przyczynkiem do ukazania, w jaki sposób wojenne traumy mogą wpływać na relacje rodzinne i kształtować tożsamość kolejnych pokoleń. W „Mojej Jugosławii” poszukiwanie prawdy o sobie samym nierozerwalnie łączy się z próbami dotarcia do prawdy historycznej, nawet jeśli dotyczy ona pozornie nieodległej przeszłości.

Ze względu na potężny ładunek emocjonalny nie jest to lektura ani łatwa, ani lekka. Jest jednak niewątpliwie prawdziwa i daje wgląd w historyczno-kulturowe uwarunkowania społeczeństw krajów byłej Jugosławii.

Okładka książki "Sarajewskie Marlboro"„Sarajewskie Marlboro”, Miljenko Jergović

Wyd. Akademickie SEDNO, 2020

(…) niebo czerwone jak płonący dach nad światłami Sarajewa.

Miljenko Jergović to bośniacki pisarz urodzony w Sarajewie (rocznik 1966). Międzynarodową sławę autorowi zapewnił prozatorski debiut pt. „Sarajewskie Marlboro”. Jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w latach 90. podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. W momencie wydania zbioru w 1994 r. Sarajewo było oblężone już trzeci rok. Zbiór składa się z krótkich tekstów opowiadających o życiu wojennej rzeczywistości. Ich tematem nie są walki zbrojne, lecz ludzka codzienność. Poetycka, niemal oniryczna atmosfera tekstów paradoksalnie sprawia, że nabierają realności – czytelnik ma bowiem wrażenie, że doświadcza prawdziwych wspomnień z oblężonego miasta. Książka doczekała się polskiego wydania w całości dopiero w 2020 r., a dziś jej przekaz jest jeszcze bardziej wymowny.

Okładka książki "Schron przeciwczasowy"„Schron przeciwczasowy”, Georgi Gospodinow

Wyd. Literackie, 2022

Człowiek nie jest stworzony do tego, by żyć w więzieniu jednego ciała i jednego czasu.

Georgi Gospodinow (rocznik 1968), poeta i pisarz, pracuje jako literaturoznawca w Instytucie Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych pisarzy Bułgarskich. „Schron przeciwczasowy” to jego najnowsza powieść (polskie wydanie ukazało się w lutym 2022 jednocześnie z wydaniem oryginalnym). „Myślę, więc jestem”? A może „Pamiętam, więc jestem”? Przewodnim tematem tej poetyckiej w wyrazie powieści jest czas, a także to, co nierozerwanie się z nim wiąże – ludzkie trwanie i przemijanie, pamięć, historia i zapomnienie. Autor wykorzystuje znany i powszechnie stosowany motyw podróży w czasie, aby przedstawić swoją – paradoksalnie – utopijną i dystopijną zarazem wizję świata.

 

Chcesz zorganizować szkolenie z literatury bałkańskiej lub innej literatury narodowej w swojej bibliotece? A może interesują Cię szkolenia dla moderatorów DKK?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także