Home inne „Koronawirus”. Książka dla dzieci i ich rodziców

„Koronawirus”. Książka dla dzieci i ich rodziców

Bibliotekarzu! Zastanawiasz się, jak można wesprzeć swoich czytelników, którzy zawsze z rodzinami i z dziećmi przychodzili do Twojej filii w tym trudnym czasie? Udostępnij na swoich kanałach internetowych darmową książeczkę elektroniczną o koronawirusie, wydaną przez Wydawnictwo Olesiejuk.

  • Można ją pobrać na każdym urządzeniu – plik do pobrania jest niżej.
  • Jest to ilustrowana książeczka dla dzieci, natomiast wielu dorosłych z niej również zaczerpnie cenną wiedzę.
  • Książeczka pomoże tym, którzy chcą wytłumaczyć najmłodszym w spokojny i zrozumiały sposób, czym jest koronawirus i jak przed nim się ustrzec.
  • Pomysłodawczynią, twórcą i ilustratorką książeczki jest Ewa Podleś, która również ilustruje inne książki wydawnictwa Olesiejuk.
  • Kreatorom książki bardzo zależy na tym, żeby wyszła ona w świat i trafiła do jak największej ilości osób. A naszym zadaniem, jako edukatorów, bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców, wujków, cioć i czytelników jest rozprzestrzenić tę wiedzę i poinformować ludzi, że jest taka inicjatywa.
  • Przekazujemy tę książeczkę Wam, kochani! Zachęcamy do przesłania jej do jak największej ilości osób, a szczególnie do tych, którzy pracują z dziećmi na co dzień. Dzieciaki zasługują na to, żeby otrzymać wiedzę o krążącej teraz pandemii w jasny sposób.
  • Koronawirus – książka dla dzieci jest do poprania na dole artykułu.
  • Filmik o książce można obejrzeć tutaj:  kliknij tutaj.

Rozmowa z Ewą Podleś – twórcą książki

Zapytaliśmy Ewę Podleś, jak wyglądał proces stworzenia książki dla dzieci o koronawirusie i specjalnie dla nas opowiedziała wszystko, więc dzielimy się z Wami:

„W poniedziałek w ubiegłym tygodniu (16.03.2020 r.) wpadłam na pomysł, żeby przygotować taką książeczkę. Chciałam poinformować dzieci, lecz nie straszyć. Wiedza to prawdziwa broń w walce ze strachem i paniką.
Napisałam maila do pediatry mojego synka – przekochanej Pani Justyny Laskowskiej. Oddzwoniła od razu i powiedziała, że napisze mi dokładnie o wszystkich symptomach, o profilaktyce i o zaleceniach. Pomogła jej w tym Pani Beata Kusak – pulmonolog.
Już wtedy, żeby nie tracić czasu, zaczęłam rysować, przewidując, co będzie w tekście. Ilustracje to najsłabsze ogniwo – najdłużej schodzi na ich przygotowanie. A wiedziałam, że muszę się spieszyć, żeby jak najwcześniej dotrzeć z materiałem do dzieci.
Potem napisałam do Pani Agnieszki Frączek – wspanialej pisarki i poetki dla dzieci – z prośbą o pomoc. Pani Agnieszka się chętnie zgodziła!
Tego samego dnia napisałam także do Wydawnictwa Olesiejuk. Przy okazji innych rzeczy wspomniałam redaktor naczelnej Pani Monice Kalinowskiej, że robię właśnie taką książeczkę. Poinformowałam, że szukam kogoś, kto to zmontuje ją w formacie pdf i zrobi z tego film na YouTube. Po 5 minutach Pani redaktor zadzwoniła i powiedziała, że włączają się do akcji!
Narysowałam obrazki, zlepiłam z medycznymi wytycznymi. A Pani Agnieszka Fraczek napisała na podstawie tych materiałów piękny delikatny tekst.
Potem przyszedł moment na konsultacje. Najpierw rozmawialiśmy z trójką psychologów: Agnieszką Wilkaniec-Herman, Eweliną Opałką i Eweliną Krupniewską. Potem z weterynarzem Wiktorią Mełges i z zaprzyjaźnionymi rodzicami i ich dziećmi.
Książka była gotowa do składu, wysłałam cały materiał do wydawnictwa i tam cały zespół zaczął nad nią pracować. Pani Basia Szymanek zajęła się korektą. Pani Joanna Wasilewska – składem książeczki, a promocją zarządzała Pani Alicja Bender, Pani Patrycja Herbut i Pani Natalia Zalewska-Domitrz.
W tym momencie powstaje właśnie film, który montuje Pan Baltazar Fajto”.
„Koronawirus”. Książka dla dzieci i ich rodziców do ściągnięcia jest tutaj: Książka Koronawirus.

Zobacz także