Home news Czytniki i E-booki w bibliotece – jak je wprowadzić do oferty?

Czytniki i E-booki w bibliotece – jak je wprowadzić do oferty?

Szkolenie online, które przeprowadziłam dla 28 członków mazowieckich struktur SBP zostało podzielone na dwie 2 i półgodzinne sesje. Uczestnicy reprezentowali biblioteki publiczne, pedagogiczne oraz szkolne. Chcieli dowiedzieć się, jak wprowadzić do swoich instytucji bardzo aktualną i potrzebną obecnie ofertę. Czyli czytniki i e-booki.

Czy wiesz że takie szkolenie możesz zorganizować również w swojej instytucji?
Do każdego szkolenia z ebooków – komplet czytników GRATIS!
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

E-czytelnictwo

Pierwsza sesja z 7 października 2020 poświęcona została wprowadzeniu uczestników
do zagadnienia e-czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźników z okresu aktualnie panującej pandemii koronawirusa.

Lista czytników i ich ceny

Miała ona raczej teoretyczny charakter i obejmowała omówienie przede wszystkim zagadnień związanych ze statystykami e-czytelnictwa. Poruszyliśmy także temat krajowego rynku wydawniczego e-publikacji oraz czytników e-booków. Spośród nich wiodącymi platformami e-booków oferującymi dostępy dla bibliotek publicznych są Legimi i Ibuk Libra.

Nie zabrakło także aspektów prawnych związanych z udostępnianiem e-booków i umowami licencyjnymi z krajowymi dystrybutorami e-booków. Analizując wymienione zagadnienia nawiązywałam do zaobserwowanych i częściowo opisanych już zjawisk zmiany zachowań czytelniczych użytkowników bibliotek w okresie przebiegu epidemii, czyli od połowy marca tego roku. Te fakty i wskaźniki stały się podstawą do zwrócenia uwagi bibliotekarzy i przygotowania ich na przewidywane przyszłe zmiany funkcji bibliotek, ze szczególnym naciskiem na e-czytanie jako bezpieczną dla odbiorcy formę kontaktu z literaturą.

Pojawił się również temat zasad organizacji i działania konsorcjów bibliotecznych. Przy okazji uczestnicy z bibliotek warszawskich poinformowali, że na terenie województwa mazowieckiego od niedawna istnieje Konsorcjum Bibliotek Publicznych Województwa Mazowieckiego. W jego skład wchodzi aż 113 bibliotek. Taka imponująca liczba współpracujących ze sobą partnerów to także interesująca informacja dla mnie!

Czytniki i e-booki dla czytelników biblioteki

Screen ze szkolenia ze zdjęciem e-bookaDruga sesja szkoleniowa z 8 października miała czysto praktyczny charakter i w całości poświęcona została strategii wprowadzania usługi e-czytania i wypożyczania czytników e-booków w bibliotece. W jej trakcie dzieliłam się moimi doświadczeniami związanymi z wprowadzaniem usługi „krok po kroku” w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej
we Wrocławiu, mojej macierzystej bibliotece.

I tak omówiłam po kolei:

  • procedurę przygotowania usługi (od wyboru i zakupu sprzętu, poprzez stworzenie regulaminu, katalogowanie i zasady udostępniania),
  • przygotowanie bibliotekarzy i użytkowników do korzystania z czytników,
  • formy reklamy nowej usługi,
  • zachowania czytelników związane z użytkowaniem sprzętu.

Regulamin wypożyczania czytników i e-bookówTa część bardzo zainteresowała uczestników szkolenia, którzy zadawali sporo pytań szczegółowych, ale też aktywnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Tu służyłam przykładami obrazującymi politykę zarządzania usługą w DBP we Wrocławiu – informacjami na stronie internetowej, opisami katalogowymi z katalogu bibliotecznego dzb.pl, obowiązującym regulaminem wypożyczeń czytników e-booków. 

Nowe potrzeby czytelników

Standardowo to szkolenie zawsze zakończone jest ćwiczeniami praktycznymi z obsługi czytników. Ze względów technicznych (forma online) tym razem nie było to możliwe. Biorąc jednakże pod uwagę aktywność uczestników uważam, że przekazana wiedza, zwłaszcza ta praktyczna, pomoże uczestnikom lepiej przygotować nową usługę. Myślę też, że szkolenie było okazją do przeanalizowania sytuacji kryzysowych, w tym wypadku pandemii, pod kątem elastycznego spojrzenia na dynamicznie zmieniające się potrzeby czytelnicze. A przede wszystkim dostosowanie do nich funkcji współczesnych bibliotek i bibliotekarzy. 

Zobacz także