Home news Dlaczego newsletter w bibliotece jest tak ważny?

Dlaczego newsletter w bibliotece jest tak ważny?

Większość bibliotek, z którymi miałem okazję współpracować na wielu płaszczyznach, otwarcie przyznaje, że posiada listę mailingową do czytelników, ale nigdy jeszcze jej nie wykorzystała do wysyłania newslettera. Jakie mogą być tego powody? Przede wszystkim Bibliotekarze mają przekonanie, że nie będą w stanie samodzielnie, przygotować newslettera. Drugim powodem jest brak zamysłu, w jaki sposób możemy wykorzystać to narzędzie.

Newsletter nie jest taki straszny

Co do przekonania, że Bibliotekarze obawiają się samodzielnie wysłać newsletter, jestem skłonny się zgodzić. Natomiast powodu drugiego, czyli brak zamysłu co możemy umieścić w newsletterze Biblioteki, zrozumieć nie potrafię. Dlaczego? Ponieważ, doskonale zdaję sobie sprawę, że to właśnie Bibliotekarze posiadają największą wiedzę o wszystkich wydarzeniach i promocjach w Bibliotece. I tylko czasem wydaje im się, że to nie są tematy, które nadają się na newsletter. A to właśnie jest ogromny błąd!

Jakie zatem jest rozwiązanie zaistniałej sytuacji? Otóż pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest po prostu … odbycie szkolenia z tworzenia newslettera Biblioteki. Rozmawiając z Bibliotekarzami z całej Polski, zawsze powtarzam, że owo szkolenie jest obustronne, ponieważ ja Państwu pokazuję, krok po kroku, kliknięcie po kliknięciu, jak stworzyć newsletter, a Państwo uczą mnie, jakimi wydarzeniami można promować lokalną Bibliotekę. Kończąc szkolenie, Bibliotekarz samodzielnie przygotuje całą kampanię newsletterową, a ja odkryję kolejne wydarzenia w lokalnych Bibliotekach.

Tworzenie newslettera w bibliotece

Jak wygląda szkolenie z tworzenia newslettera? W pierwszej części – teoretycznej, rozmawiamy o tym, jaki ma cel wysyłka newslettera, czym jest dobry newsletter, jakie treści i elementy powinien zawierać, jak odpowiednio dobierać grafiki, czy też, w jakich godzinach najlepiej wysyłać nasze e-maile.

Druga część szkolenia, to część praktyczna. Krok po kroku, wspólnie przejdziemy przez cały proces tworzenia newslettera. I nie należy się niczego obawiać, ponieważ szkolenie prowadzone jest w taki sposób, iż pokazywane jest najmniejsze nawet kliknięcie. Wspólnie, bez pośpiechu, kliknięcie po kliknięciu, przygotujemy pierwszy newsletter naszej Biblioteki.

Czas pokazał, iż po przebytym szkoleniu, Bibliotekarze samodzielnie zaczęli przygotowywać i wysyłać bardzo ciekawe kampanie mailingowe. Jaki zatem realny zysk przyniosło szkolenie? Przede wszystkim to umiejętność samodzielnego przygotowania i wysyłki newsletterów w bezpłatnym programie online, a co za tym idzie: do Biblioteki tłumnie zaczęli przychodzić czytelnicy, i to zarówno na zaplanowane wydarzenia, jak również, po prostu w celu wypożyczenia książki.

Chyba wspólnie możemy się zgodzić, że newslettery to idealne narzędzie to szerzenia misji poszerzania czytelnictwa w naszym kraju. A misja ta, w pracy Bibliotekarza jest zarówno wyzwaniem, jak i nagrodą.

Zobacz także