Home news Druk 3D w Centrum Wiedzy w Bolesławcu

Druk 3D w Centrum Wiedzy w Bolesławcu

19 października mieliśmy okazję odwiedzić nowo otwarte Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Odbyły się tam zorganizowane przez nas warsztaty z druku 3D dla mieszkańców oraz młodzieży z bolesławskich szkół. Zajęcia poprowadziła niezastąpiona Karolina Antkowiak – nasza trenerka, ekspertka Microsoftu oraz nauczycielka i pasjonatka nowych technologii. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu, który swoją treścią obejmował zagadnienia związane z technicznym podejściem do tematu druku 3D. Chętni dowiedzieli się wszystkiego, co początkujący powinni wiedzieć, zanim w ogóle pomyśli o zakupie lub eksploatacji drukarki 3D. Spotkaniu towarzyszyła mini wystawa wydruków, złożona z wielu modeli wykonanych z różnych materiałów.

Drukuj… czekoladą

Trenerka zapoznała obecnych ze standardowymi lub bardziej spektakularnymi tworzywami, jakich można używać do druku. Okazało się, że czekoladą, szkłem, betonem, ciastem i żelkami też da się drukować! Karolina omówiła i pokazała najczęstsze błędy popełniane przy druku 3D i wytłumaczyła jak im zaradzić. W późniejszej, warsztatowej części najmłodsi poznali darmowe oprogramowanie, które daje im możliwość zaprojektowania w 3D autorskiego modelu, który po zapisaniu może zostać wydrukowany oraz dowiedzieli się, gdzie legalnie można pobrać gotowe i bardziej złożone modele. Ostatnim punktem kursu były upominki dla uczestników, oczywiście wydrukowane w technologii 3D breloki i gadżety.

Jak zrobić to samodzielnie?

Specjalnie dla edukatorów zostały poruszone bardziej specjalistyczne zagadnienia m.in. bezpieczeństwo druku czy samego sprzętu. Karolina określiła, czym powinien się charakteryzować bezpieczny filament, tak by nauczyciele i młodzież bez obaw mogli drukować w szkole i placówkach kulturalnych. Odniosła się również do bezpieczeństwa drukarek, doradzała jaki sprzęt wybrać by najmłodsi nie byli w stanie zrobić sobie krzywdy. Prowadząca dawała wskazówki dotyczące najważniejszych aspektów i budowy maszyny związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem.

Ile to kosztuje?

W trakcie szkolenia staraliśmy się pokazać, że projektowanie i drukowanie 3D wcale nie musi być trudne i kosztowne. Tym, co chyba najbardziej zaskakiwało odwiedzających, były stosunkowo niewielkie koszty zakupu takiej drukarki. Szkoły i instytucje kulturalne mogą zakupić prostą maszynę już od 2500 złotych, a w pakiecie edukacyjnym już od 3500 zł. Dużo bogatsza wersja drukarki z wymiennymi głowicami np. do czekolady czy ciasta to koszt 12 000 – obecni mieli okazję ją oglądać na żywo w trakcie warsztatu.

Już niedługo podobne maszyny powinny pojawić się w bolesławieckim Centrum Wiedzy na stałe, wraz z nowymi warsztatami od Good Books. A jeśli jesteście ciekawi, jak to wszystko wygląda z bliska, napiszcie do nas weźmiemy drukarki pod pachę i przyjedziemy do Waszej biblioteki!

Klaudia Kubiak

Zobacz także