Home news Eventy i wydarzenia w bibliotece

Eventy i wydarzenia w bibliotece

Jeśli chcesz przyciągnąć nie-czytelników do biblioteki, stwórz ciekawą, twórczą przestrzeń dla społeczności lokalnej. Zastanów się: czego potrzebują mieszkańcy twojej okolicy, jakiej oferty im brakuje. I tutaj nie chodzi o nowe tytuły wydawnicze, lecz o eventy i wydarzenia w bibliotece.

Biblioteka – czy tu się coś dzieje?Eventy i wydarzenia w bibliotece. Organizacja lokalnego życia kulturalnego.

Bibliotekom, trudno jest dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości. Niestety nie są dziś atrakcyjne dla mieszkańców. Nie tylko ze względu na niski poziom czytelnictwa, ale dlatego, że niewiele się w nich dzieje. Młodzi ludzie, rodzice z dziećmi, seniorzy szukają powodu, żeby wyjść z domu do przestrzeni publicznej. Potrzebują atrakcji, wydarzeń, warsztatów. Lubią mieć zorganizowany czas, zapewnione animacje. Przed takim zadaniem stają dziś muzea, centra kultury, prywatne przedsiębiorstwa animacji czasu wolnego. Biblioteka jako instytucja obecna w każdej mniejszej i większej gminie ma ogromne szanse stać się atrakcyjnym centrum kultury i integracji społeczności lokalnej. Dowiedz się jak wyjść do ludzi z ofertą zajęć, warsztatów, spotkań. Poznaj przepis jak zorganizować wydarzenia w bibliotece.

Dobry plan to podstawa

Planując wydarzenia w bibliotece, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami:
  • Cel. Czy Twoim założeniem jest organizacja dużego wydarzenia, który przyciągnie tłumy i rozsławi bibliotekę? Czy planujesz stałe, cykliczne warsztaty dla dzieci, które mają polubić książki?
  • Odbiorcy. Do kogo skierowany będzie event? Czy chcesz zintegrować seniorów? Zaproponować atrakcyjne spędzanie czasu młodym mamom z dziećmi, czy odciągnąć od ekranów młodzież?
  • Budżet. Ile możesz wydać pieniędzy na organizację wydarzenia? Na czyje wsparcie możesz liczyć? Skąd pozyskasz środki – gmina, dotacja? Czy jest szansa na współpracę barterową, partnerów i współorganizatorów wydarzenia?
  • Pomysł. To wcale nie takie trudne jak mogłoby się wydawać. Znając grupę docelową i jej potrzeby oraz ofertę w miejscowości czy gminie pomysły same będą się rodzić. Bądź otwarty i uważny. Rozglądaj się, słuchaj, zobacz czego brakuje i co robią inni. Pamiętaj, aby to, co zorganizujesz, przynosiło wartość – nauka nowej umiejętności, integracja danej grupy. Masz najlepszych sojuszników – książki. W nich znajdziesz mnóstwo inspiracji.Eventy i wydarzenia w bibliotece. Organizacja lokalnego życia kulturalnego.
  • Czas i miejsce. Pomyśl, czy wydarzenie będzie jednorazowe, czy będzie się odbywać cyklicznie. Dobierz dzień tygodnia i godzinę do grupy docelowej. Zorganizuj przestrzeń. Stoły na warsztaty, poduszki dla dzieci, krzesła dla seniorów. To jak uczestnicy poczują się w bibliotece ma duże znaczenie.
  • Zaproszenie. Forma komunikacji zależy od grupy docelowej. Mamy z dziećmi znajdziesz na placu zabaw, w żłobku, przedszkolu, w grupie mam na Facebooku. Seniorzy dowiedzą się o wydarzeniu z ulotki pozostawionej w przychodni czy aptece. W promocji może pomóc też lokalna prasa czy urząd.
  • Podsumowanie. Podczas eventów zadbaj o relację fotograficzną. Po zakończeniu będzie się czym pochwalić. Na końcu warto też zrobić ewaluacje. Zastanowić się co się udało, a co można było zrobić inaczej.

Działaj! Efekty będą szybciej, niż myślisz

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Kiedy raz zorganizujesz wydarzenie dla mieszkańców, którzy będą się dobrze bawić, nabierzesz apetytu na więcej. To ludzie są siłą napędową. Sami zaczną podpowiadać, inspirować, być może przejmować inicjatywę i organizować coś samemu. Więcej osób odwiedzających bibliotekę, to więcej potencjalnych czytelników – a czy nie o to tu przede wszystkim chodzi?

Zdjęcia wzięte z Unsplash.

Zobacz także